کد خبر: ۵۲۹۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰

یحیی رسول» سخنگوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق امروز چهارشنبه در اظهاراتی تند به حملات موشکی و پهپادی علیه منافع آمریکا در عراق واکنش نشان داد و گفت: «دشمنان بیش از حد سرکش شده اند.»

                          واکنش نخست‌وزیری‌عراق به‌حملات‌علیه پایگاه‌های‌آمریکا

به گزارش شفاف، به نقل از hdvkhU سخنگوی نخست وزیر عراق افزود: یک بار دیگر دشمنان عراق بر سرکشی خود افزودند و امنیت کشور، حاکمیت آن و سلامت شهروندان را با حمله تروریستی جدید به فرودگاه اربیل، پایگاه عین الاسد تابع وزارت دفاع عراق و پیش از آن در حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک تحت حمایت دولت عراق هدف قرار دادند.

سرتیپ یحیی رسول افزود: این نقض صریح همه قوانین و تجاوز به جایگاه دولت و التزام‌های بین المللی آن است.
 


سخنگوی الکاظمی افزود: دولت عراق همزمان با محکوم کردن این حمله مجرمانه بر پیگرد متجاوزین از قانون و برقراری امنیت در راستای برگزاری انتخابات سالم و عادلانه تاکید می‌کند.

وی ادامه داد: دولت عراق بر رد استفاده از خاک و امنیت شهروندان آن به عنوان عرصه‌ای برای واکنش‌ها (از سوی طرف‌های متخاصم) تاکید می‌کند و خواهان خویشتنداری و احترام به نتایج گفتگو‌های راهبردی است.

برای دومین بار ظرف ۷۲ ساعت گذشته امروز چهارشنبه حمله به پایگاه عین الاسد محل استقرار نیرو‌های آمریکایی در استان الانبار واقع در غرب عراق گزارش شده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس خبر‌های اولیه، این حمله با ۱۴ موشک انجام شده است. سه تن از نیرو‌های ائتلاف آمریکایی زخمی شدند. ائتلاف می‌گوید زخم‌ها سطحی است. در عین حال بیانیه ائتلاف تصریح می‌کند که موشک‌ها بر ساختمان و نیز محوطه پایگاه اصابت کرده اند و «گزارش‌های اولیه از سه زخمی حکایت دارد که زخم‌های سطحی برداشته اند».

این بیانیه می‌افزاید: باید تدابیر دفاعی را برای حمایت از نیرو‌ها (آمریکایی‌های حاضر در پایگاه) فعال کرد.

برخی منابع امنیتی به رسانه‌ها می‌گویند موشک‌ها از ناحیه «البغدادی» منطقه «هیت» الانبار شلیک شد و نیر‌های ائتلاف به سمت محل پرتاب آن آتش گشودند، اما ۴ منزل اهالی را آتش زدند.

این دومین بار در ۷۲ ساعت گذشته بعد از حمله دوشنبه است که عین الاسد مورد هجوم موشکی قرار گرفت با مجموعا ۱۰ یا ۱۷ موشک (به نقل از منابع مختلف) و نشستن همه موشک‌ها در عین الاسد و البته بدون امکان رهگیری از سوی سامانه‌های دفاعی آمریکا.

دیشب در عملیاتی جداگانه این بار پایگاه آمریکایی‌ها در شرق عراق هدف قرار گرفت؛ حمله سه شنبه شب سه پهپاد مسلح ناشناس به پایگاه آمریکا در فرودگاه اربیل.

کنسولگری آمریکا نیز نسبت به احتمال حمله موشکی به کنسولگری خود در اربیل هشدار داد. آژیر خطر کنسولگری آمریکا در اربیل نیز به صدا درآمد.

مقام‌های امنیتی (دستگاه مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق) می‌گویند حمله با چند پهپاد حامل بمب انجام شده است، اما ائتلاف آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرد تنها یک پهپاد حمله را انجام داد.

نیرو‌های آمریکایی در پایگاه نظامی الحریر در مجاورت فرودگاه اربیل مستقر هستند.

طی سال جاری میلادی ده‌ها حمله به مواضع آمریکا با روش‌های مختلف اعم از مین‌های کنار جاده‌ای بر سر راه کاروان‌های نظامی آمریکایی یا حمله موشکی و پهپادی به محل‌های استقرار اشغالگران آمریکایی در عراق انجام شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: