کد خبر: ۵۲۹۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳

غلامی گفت: جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری کشورهای D8 نیازمند یک دانشگاه مشترک بودند که ایران به این نیاز اساسی پاسخ داد.

به گزارش شفاف، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی که ظهر امروز چهارشنبه (۱۶ تیر ۱۴۰۰) به صورت مجازی و با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار شد، با بیان اینکه جمعیت مجموعه کشورهای عضو D8، حدود ۱.۴ میلیارد نفر است، اظهار داشت: این جمعیت عظیم نیازمند تاسیس یک دانشگاه مشترک بود و جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی به این نیاز اساسی، هدف دانشگاه D8 را تأسیس کرده است.

وزیر علوم با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌های آموزشی، علمی و فناوری میان کشورهای عضو گروه D8 گفت: برای گروهی از کشورهای پرنفوذی که ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت دنیا را شامل می‌شوند و همچنین از نیروی کار ۳۰۰ میلیون نفری برخوردارند و ظرفیت‌های انرژی، صنعتی، اقتصادی و تجاری قابل توجه در اختیار دارند، ایجاد یک دانشگاه برای توسعه منابع انسانی و توسعه همکاری‌های آموزشی پژوهشی، علمی و فناوری یک نیاز فوری و اساسی بوده است.

غلامی پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس دانشگاه بین المللیD8 را که در سال ۱۳۹۷ عملیاتی شده بود، در دستیابی به همین منظور دانست و گفت: چنین هدف بزرگی نیازمند حمایت و مشارکت جدی کشورهای عضو است.

شایان ذکر است؛ در دومین نشست هیئت امنای دانشگاه بین المللی D8 که با حضور وزیر آموزش بنگلادش و معاونان و نمایندگان آموزش عالی کشورهای نیجریه، پاکستان، مالزی، اندونزی، معاون دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی D8، رئیس این دانشگاه، رئیس و معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم به صورت مجازی برگزار شد؛ برخی از بندهای اسناد پایه تاسیس این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است؛ در سال ۱۳۹۷ کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی D8، تاسیس این دانشگاه و استقرار آن در ایران (شهر همدان) را تصویب کرده بودند.

انتهای پیام / 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار