کد خبر: ۵۲۹۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷

این روزها کارگردانان بزرگ کشورمان در حال آماده‌سازی و ساخت سریال‌های فاخر و تاریخی در شبکه‌های مختلف سیما هستند.

به گزارش شفاف، معرفی شخصیت‌های برجسته و همچنین تهیه و تولید آثار سینمایی تاریخی یکی از مهمترین مباحث در رسانه ملی طی چند سال اخیر بوده است و هر زمان که این آثار با دقت و ظرافت تهیه و تولید شده اند، با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شده است. 

این روز‌ها کارگردانان بزرگ کشورمان همچون داود میرباقری، ابراهیم حاتمی‌کیا و مجتبی راعی در حال آماده‌سازی و ساخت سریال‌های فاخر و تاریخی در مرکز سیمافیلم هستند.

داود میرباقری با سریال «سلمان فارسی»، ابراهیم حاتمی‌کیا با مجموعه تلویزیونی «موسی (ع)» و مجتبی راعی با سریال «جشن سربرون» در تلاشند تا سریال‌هایی جذاب را برای مخاطبان آماده کنند.

سریال های فاخر درشبکه‌های مختلف سیما در حال ساخت، پیش تولید، فیلمنامه نویسی و تحقیق و پژوهش است که در این گزارش  به  تعدادی از آن‌ها می پردازیم.

«سلمان فارسی»

فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری که محصول جدید مرکز سیمافیلم است، در شهرک نور انجام می شود.

همچنین از ابتدای سال جاری، گروه سازنده سریال «سلمان فارسی» به منظور لوکیشن‌یابی به چند کشور از جمله لبنان، سوریه، ترکیه و ارمنستان سفر کردند تا بعد از ارزیابی نهایی و با در نظر گرفتن همه جوانب، سفر‌های خارجی به منظور تکمیل فصل بیزانس سریال در سال جاری انجام شود.

همزمان، به موازات فیلمبرداری در شهرک سینمایی نور و ساخت تجهیزات در شهرک سینمایی غزالی، ساخت دکور‌هایی در منطقه آبسرد دماوند نیز آغاز شده است.

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری، فیلمبرداری بیزانس به اتمام می‌رسد و فیلمبرداری فصل ایران دوران ساسانی آغاز خواهد شد.

آخرین خبر‌ها از سریال‌های تاریخی رسانه ملی

سریال «سلمان فارسی» که به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر اسلام می‌پردازد، سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراتوری بیزانس و حجاز صدر اسلام را روایت می‌کند. فیلمبرداری این سریال، اواخر آذر ۱۳۹۸ در کویر شهداد کرمان آغاز شد و با رعایت تمام شیوه نامه‌های بهداشتی به هفدهمین ماه ساخت خود رسیده است.

سریال «سلمان فارسی» به سفارش مرکز سیمافیلم و توسط موسسه زلال فیلم ساخته می‌شود. تاکنون بازیگرانی همچون فرهاد اصلانی، محمدرضا هدایتی، مرحوم چنگیز جلیلوند، علی دهکردی، رامونا شاه، احترام برومند، مهدی فقیه، علیرضا مهران و همچنین چند بازیگر خارجی جلوی دوربین رفته‌اند.

«جشن سربرون»

این روز‌ها در منطقه خاوران و در یک بیابان تصویربرداری سریال ادامه دارد که در این قسمت‌ها چادر زده شده است و کمپ انگلیسی‌هاست. حسین محجوب، صالح میرزاآقایی، قاسم زارع، فرخ نعمتی از جمله بازیگران این صحنه‌ها هستند. 

«جشن سربرون» مجموعه‌ای ۴۲ قسمتی به تهیه‌کنندگی حسن نجاریان و کارگردانی مجتبی راعی است. این مجموعه به سفارش سیما فیلم تولید می‌شود و به روایت دوران قبل از مشروطه می‌پردازد. این سریال قرار است بعد از لوکیشن خاوران به شهرک غزالی برسند.

آخرین خبر‌ها از سریال‌های تاریخی رسانه ملی

در خلاصه داستان «جشن سربرون» آمده است: «بهادر»، کدخدای ایل پوسان با کدخدای طایفه همسایه «سرخو»، رقابت و مخالفتی دیرینه دارد. مدتی است آتش کینه‌ها خاموش شده است تا اینکه سرخو با اعتماد به نفس به خواستگاری دختری زیبا و کم سن و سال بهادر جهان پسند می‌آید. غافل از اینکه قرار است مدتی بعد جهان پسند به عقد پسر عموش درآید. بهادر قاطعانه با این وصلت مخالفت می‌کند. زخم‌های کهنه سرباز می‌کنند. هر دو طایفه از کدخدای خود حمایت می‌کنند. درگیری ابعاد بزرگ‌تری می‌یابد و بهادر تلاش بزرگی را آغاز می‌کند.

آخرین خبر‌ها از سریال‌های تاریخی رسانه ملی

حسین محجوب، محمود پاک نیت، لاله اسکندری، فرخ نعمتی، قاسم زارع، داریوش کاردان، میرطاهر مظلومی، رامین ناصرنصیر، مهدی فقیه، سهیلا رضوی، کریم اکبری مبارکه، صدرالدین حجازی، نادر فلاح، بیوک‌میرزایی، مهران نائل، جواد قامتی، الهام نامی، ابراهیم برزیده، سیامک اشعریون، پرویز بزرگی، علی جاویدفر، محمد حاج حسینی، فرشید صمدی پور، محمدرضا راد، حسن محمودی، مجتبی واشیان، امیر کسارنژاد، ساقی عسگری، سارا اشتری، امیر زمستانی، سودابه علیپور، نجات علی مرادی، سیامک حلمی، آرمین ترکمندی، علی حسن ناصری، ذبیح ذبیح پور، علی نجاریان، زهرا برومند، ایوب دمان، امیر نداف فر، عباس براری، رضا درم کزین، ابوالفضل حاجی علیخانی، مجید یاراحمدی، مهران هادی، جواد عاقبت بین، حسن زارع، محمودرضا بهرامی، علی عطایی، سیامک نظری، مرتضی ستارپور، محمد نادرخانی، فیروز حیدرزاده، سجاد مومنی، رضا سیدی از بازیگران این مجموعه تلویزیونی‌اند.

«حضرت موسی (ع)»

سریال موسی (ع) پروژه‌ای است که در ساختار الف ویژه و فاخر دسته‌بندی می‌شود، سریال‌هایی تاریخی که در وهله اول به‌لحاظ لوکیشن، بازیگران، هنروران، دکور‌ها و صحنه‌های سخت و طاقت‌فرسا ساختار پیچیده و عظیمی را می‌طلبند.

برای نخستین بار و بعد از موفقیت سریال حضرت یوسف پیامبر (ع) بود که مرحوم فرج‌الله سلحشور خبر از آغاز نگارش و کارگردانی اثر جدیدی با عنوان سریال حضرت موسی (ع) را داد.

هر چند با اتمام کامل نگارش فیلمنامه سریال حضرت موسی (ع) عمر مرحوم سلحشور هم به پایان رسید و همین امر سبب شد تا زمزمه‌هایی درباره انتخاب کارگردان دیگری برای ساخت این مجموعه به گوش برسد.

اما اولین بار سید احمد میرعلایی تهیه‌کننده این سریال اعلام کرد که جمال شورجه کارگردان پیشکسوت سینما در حال تدارک پیش تولید این سریال است و به جای مرحوم سلحشور سریال حضرت موسی (ع) را کارگردانی خواهد کرد.

اما در زمان انجام پیش تولید نیز جمال شورجه به بیماری مبتلا شد تا در نهایت پیش تولید این اثر تا بهتر شدن حال شورجه متوقف شود.

 مسئولان صداوسیما در نهایت کارگردانی این سریال را به ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان سینما و تلویزیون سپردند و این کارگردان این روزها در حال بررسی فیلم نامه است تا بتوانند به زودی پیش تولید راآغاز کنند.

ابراهیم حاتمی‌کیا تاکنون کارگردانی دو سریال تلویزیونی «خاک سرخ» و «حلقه سبز» را در آغاز و میانه دهه هشتاد در کارنامه کاری خود دارد و سریال «حضرت موسی (ع)» نخستین کار تاریخی او در میان کار‌های تلویزیونی و سینمایی‌اش به شمار می‌رود.

«شهیدان باکری»/«عاشورا (ل ۳۱)»

مهدی باکری، یکی از فرماندهان‌بزرگ دوران دفاع‌مقدس که هر بار نام او را می‌شنویم به یاد زبان شیرین آذری و دلاورمردی‌های لشکر عاشورا در دوران دفاع‌مقدس می‌افتیم. باکری به‌رغم این که سردار بزرگی بود، اما به تنها چیزی که فکر می‌کرد و برایش اهمیت داشت این بود که خودش به عنوان فرمانده در عملیات‌ها حضور پررنگی داشته باشد. درواقع او نمی‌ایستاد تا ابتدا نیروهایش جلو بروند و بعد خودش آن‌ها را در پشت سنگر‌ها پشتیبانی کند.

آخرین خبر‌ها از سریال‌های تاریخی رسانه ملی

نمی‌توان از عملیات‌های فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر ۱، ۲، ۳ و ۴ و خیبر نام آورد، اما مهدی باکری را از قلم انداخت. حالا سیمافیلم به سراغ زندگی فاتح خیبر رفته و قصد دارد زندگی شهیدان مهدی و حمید باکری را در قالب سریال پیش چشم مردم قرار دهد.

نکته قابل توجه این است که کارگردانی این سریال هم به هادی حجازی‌فر سپرده شده که بیشتر مردم او را به‌عنوان بازیگر می‌شناسند. این بازیگر با فیلم ایستاده در غبار در میان مخاطبان شناخته شد و بعد از آن در آثار مختلف سینمایی و تلویزیونی بازی کرده‌است.

با فراخوان اعلام شده از سوی گروه سازنده سریال «شهیدان باکری» برای بازی در نقش‌های مختلف این مجموعه، نزدیک به ۷ هزار ویدئو از افراد مستعد و علاقه‌مند بازیگری دریافت شد.

آخرین خبر‌ها از سریال‌های تاریخی رسانه ملی

از میان این تعداد، یک هزار و ۸۰۰ نفر برای تست حضوری انتخاب شدند. در نهایت ۸۰ نفر از کسانی که تا حدودی به شهدای عملیات‌های بدر و خیبر شباهت داشتند توسط گروه کارگردانی پروژه تست بازیگری دادند و ۴۰ نفر، منتخب نهایی برای کاراکتر‌های اصلی و فرعی سریال «شهیدان باکری» شناخته شدند.

تصویربرداری مینی‌سریال جدید مرکز سیمافیلم با عنوان «عاشورا (ل ۳۱)» به کارگردانی «هادی حجازی‌فر» و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری  در حال انجام است.

این مینی‌سریال به رشادت‌های لشکر ٣١ عاشورا می‌پردازد و ضمن نمایش فراز‌هایی از مجاهدت‌های خاموش برخی از دلاوران این لشکر در عملیات‌های خیبر و بدر و نمایش رشادت‌های «حمید باکری»، زندگی و شهادت «مهدی باکری» را محور داستان خود قرار داده است.

«هادی حجازی‌فر» که نقش مهدی باکری را ایفا می‌کند، کارگردانی این مجموعه را نیز عهده‌دار است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار