کد خبر: ۵۲۹۳۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱

رایزن نمایندگی کشورمان در نیویورک گفت، اقدامات یکجانبه آمریکا از یکسو و انفعال جامعه بین‌المللی از سوی دیگر، توسعه را به شعاری تزئینی و توخالی تبدیل کرده‌است.

به گزارش شفاف، دیپلمات کشورمان در نیویورک گفت: اقدامات یکجانبه غیرقانونی آمریکا از یکسو و انفعال جامعه بین‌المللی در قبال آن از سوی دیگر، توسعه را به شعاری تزئینی و توخالی تبدیل کرده‌است

علی حاجیلاری رایزن نمایندگی کشورمان در نیویورک، در اجلاس مجمع عالیرتبه سیاسی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، افزود: اقدامات یکجانبه قهرآمیز آمریکا، از جمله تحمیل تحریم‌های نامشروع غیرقانونی برعلیه کشور‌های درحال توسعه از یکسو و انفعال جامعه بین‌المللی در قبال آن از سوی دیگر، شعارِ محوری توسعه‌ی پایدار مبنی بر اینکه "هیچکس نباید از توسعه عقب بماند"، را به یک شعار صرفا تزئینی، توخالی، مضحک و بی‌معنی تبدیل کرده‌است.

 

این درحالیست که شعار مزبور، "دی ان ای" و هسته‌ی اصلی توسعه بوده و بدون تحقق آن، هر برنامه و طرحی برای ارتقای توسعه در کشورها، بیشتر به یک شوخی شباهت دارد.

رایزن نمایندگی کشورمان در ادامه خواستار اقدام فوری و موثر جامعه بین‌المللی برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع برعلیه کشور‌های درحال توسعه شد و تاکید کرد حق توسعه به عنوان یک حق مسلم بشری، در شرایطی که چندجانبه‌گرایی با فشار‌های شدید و روزافزون روبروست و یکجانبه‌گراییِ تعداد اندکی از کشور‌ها بنیان همکاری‌های بین‌المللی را متزلزل کرده است، قابل تحقق نخواهد بود.

حاجیلاری در پایان گفت: برای اینکه آرمانِ "هیچکس نباید از توسعه عقب بماند" جامه عمل بپوشد، لازم است جامعه‌ی بین‌المللی به صورت یکپارچه و منسجم، گام‌های جدی، سازنده و موثری را برای محو هرگونه اقدامات یکجانبه قهرآمیز از جمله تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع بر علیه کشور‌های در حال توسعه بردارد و این مهم، میسر نخواهد شد مگر اینکه به شکل یکصدا و متحد، هم با اقدامات یکجانبه قهرآمیز و هم با کشور‌هایی که اینگونه اقدامات نامشروع را بر سایرین تحمیل می‌کنند، مقابله فوری شود.

اجلاس مجمع سیاسی عالیرتبه شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) سالانه و به منظور بررسی چالش‌های موجود در مسیر نیل به توسعه و رفع موانع و مشکلات توسعه‌ای کشورها، در مقر سازمان ملل در نیویورک، برگزار می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: