کد خبر: ۵۲۹۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹

عمل جراحی لیزیک چشم یکی از جراحی های معروف بهبود بینایی می باشد که طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی برای بهبود چشم هایشان از این روش استفاده می کنند و از آن رضایت کافی را دارند

لیزیک چشم یک نوع جراحی  به وسیله ی لیزر می باشد که می تواند طیف زیادی از آستیگماتیسم، دوربینی و یا نزدیک بینی را اصلاح و بهبود بخشد. در این جراحی بعد از عمل دید فرد به طور واضح و کامل بر می گردد و ناراحتی های بعد از عمل خیلی کم می شود.

در این عمل حدود 160 میکرون از سطح قرنیه برداشته می شود و بعد از آن به وسیله ی لیزر اکسایمر که توسط کامپیوتر کنترل می شود تراش قرنیه با توجه به شماره عینک انجام می شود.

بسیاری از افراد عینکی با گذشت زمان از زدن عینک خسته می شوند و یا از همان ابتدا به عینک زدن علاقه ای ندارند این روش بهترین راه حل برای برداشتن عینک از چشم هایشان می باشد و می توانند با انجام این عمل برای همیشه از زدن عینک راحت شوند.

چرا عمل جراحی لیزیک چشم انجام می شود؟

در واقع نور باید بر روی شبکیه چشم شما به خوبی متمرکز شود تاشما بتوانید همه چیز را به خوبی مشاهده کنید اما وقتی این اتفاق نیفتد و نور بر روی شبکیه چشم شما به خوبی متمرکز نشود دید شما تار می شود و در علم پزشکی این اتفاق  عیب انکساری نامیده می شود.

عمل جراحی لیزیک چشم

انواع اصلی عیب انکساری عبارتند از:

1-نزدیک بینی: این دسته از افراد اشیاء نزدیک را به خوبی می توانند ببینند اما در دیدن اجسام و اشیا در فاصله ی دور دچار مشکل هستند و اجسام را تار می بینند.

2-دوربینی:این دسته از افراد اجسام نزدیک را تار می بینند اما در دیدن اجسام در فاصله های دورتر هیچ مشکلی ندارند و آن ها را به خوبی مشاهده می کنند.

3-آستیگماتیسم: در این دسته از افراد همه ی اجسام و اشکال تار دیده می شوند.

چه افرادی نمی توانند عمل جراحی لیزیک چشم را انجام دهند؟

1-این عمل برای افراد زیر 18 سال مناسب نمی باشد و این افراد نباید جراحی لیزیک را انجام دهند.

2-این عمل برای افرادی که در دوران شیردهی وو یا بارداری هستند مناسب نمی باشد.

3-افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نمی باشند.

4-افرادی که دارای قرنیه ی نازک و یا ناهموار می باشند امکان انجام این عمل را ندارند.

5-افرادی که دارای بیماری های چشمی از جمله گلوکوم و یا چشم های خیلی خشک می باشند افراد مناسبی برای انجام این عمل نمی باشند.

6-افرادی که دارای بیماری هایی از جمله آرتریت روماتوئید، لوپوس و یا دیابت هستند کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نمی باشند.

عمل جراحی لیزیک چشم چه فوایدی دارد؟

1-این عمل بیش از 25 سال است که قدمت دارد و اکثر پزشکان این عمل را به بیماران خود توصیه می کنند.

2-این عمل درد خیلی کمی دارد و در صورت داشتن درد بعد از 24 ساعت از بین می رود.

3-در این عمل هیچ بخیه و یا بانداژی وجود ندارد.

4-برای افرادی که به عینک علاقه ندارند و از آن خسته شده اند مناسب می باشد.

5-اگر دید فرد با افزایش سن تغییر پیدا کند پزشک می تواند به راحتی آن را اصلاح و درمان کند.

عمل جراحی لیزیک چشم چه عوارضی دارد؟

این جراحی همانند سایر جراحی ها دارای عوارض و خطرات می باشد اما عوارض این عمل خیلی کم می باد و آسیب زیادی را وارد نمی کند.

سوزش و خشکی چشم، حساسیت به نور طبیعی، تاری دید،کاهش شدت بینایی، دیدن هاله هایی  در اطراف تصاویر، نوسان بینایی، مشکلات رانندگی کردن در شب،ایجاد لکه های کوچک داخل چشم، خراشیدگی چشم ها و ... از اصلی ترین عوارض این عمل می باشند که همگی این علائم طبیعی هستند و بعد از گذشت سه الی شش ماه از بین می روند  و اصلا جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر بعد از شش ماه همچنان این علائم را داشتید بهتر است جهت اطمینان به پزشک متخصص خود مراجعه کنید و مشکلتان را با ایشان در میان بگذارید تا بتواند مشکل شما را حل کند و به شما کمک کند.

مدت زمان عمل جراحی لیزیک چشم چقدر می باشد؟

مدت زمان جراحی چشم خیلی کوتاه و بین ده الی بیست دقیقه می باشد و بعد از گذشت این مدت عمل شما به پایان می رسد.

توجه داشته باشید که حتما یک نفر را به عنوان همراه با خود ببرید که بعد از عمل به شما کمک کند و شما را تا مقصدتان یاری کند.

بعد از انجام عمل جراحی لیزیک چشم چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

بعد از انجام لیزیک ممکن است چشم شما دچار خشکی شود و شما را اذیت کند همچنین ممکن است چشم شما دچار التهاب و یا عفونت شود بنابراین برای اینکه شما دچار همچین مشکلاتی نشوید پزشک متخصص برای شما قطره های چشمی متفاوتی را تجویز می کند تا از آن ها استفاده کنید. استفاده به موقع از این قطره ها بسیار مهم می باشد و حتما باید در ساعت مناسب خود استفاده شوند.

هنگام استفاده از این قطره ها فرد ممکن است احساس سوزش و یا تاری دید داشته باشد که این علائم طبیعی می باشند اما اگر باعث اذیت شدن فرد شود باید حتما به پزشک مراجعه کنند و از ایشان کمک بگیرند. توجه داشته باشید که بدون مشورت پزشک نباید هیچ کاری انجام دهید.

چشمان شما بعد از گذشت چند روز بهبود می یابد و دید شما خیلی خوب و واضح می شود.

به مدت یک هفته بعد از عمل لیزیک به حمام نروید و صورت خود را نشویید زیرا یک لنز جراحی درون چشم های شما قرار گرفته است و ممکن است با شست و شوی صورت آسیبی به آن وارد شود.

به مدت دو هفته از شنا کردن و رفتن به آب گرم خودداری کنید زیرا ممکن است به چشم شما آسیب وارد شود.

حدود یک هفته بعد از عمل به هیچ عنوان چشم هایتان را در معرض نور قرار ندهید زیرا باعث اذیت شدن چشم هایتان می شود و به آن ها آسیب می رساند.

شکستگی بینی

دلایل شکستگی بینی :

شایع ترین آسیب استخوانی که در صورت رخ می دهد شکستگی بینی می باشد. بینی به سختی آسیب می بیند اما تحقیقات نشان داده اند که شایع ترین نوع شکستگی که در صورت اتفاق می افتد مربوط به بینی می باشد و نیمی از شکستگی های صورت را به خود اختصاص می دهد. شکستگی بینی در اثر ضربه و برخورد به بینی می باشد. اگر شکستگی رخ داده باشد باید به درمان بینی شکسته اقدام کرد. بینی با توجه به نوع آسیبی که دیده است ممکن است برای درمان به جراحی نیاز داشته باشد یا نداشته باشد. برای انجام جراحی نیز نمی توان بلافاصله بعد از آسیب اقدام کرد زیرا به دلیل ورم و التهابی که در بینی وجود دارد فرم واقعی آن کاملا قابل مشاهده نیست بنابراین ابتدا باید به درمان های اولیه بینی مانند بند آوردن خونریزی انجام داد و بعد از گذشت حداقل سه ماه برای جراحی بینی شکسته به پزشک مراجعه کرد.

درمان بینی شکسته

علائم شکستگی بینی :

برای اینکه بعد از وارد شدن یک آسیب متوجه شوید آیا بینی دچار شکستگی شده است یا خیر باید علائم زیر را بشناسید تا بتوانید شکستگی بینی را تشخیص دهید.

  • اگر شکستگی بینی رخ دهد بر روی غضروف ها تاثیر می گذارد؛
  • خون دماغ شدن و تشکیل لخته روی تیغه بینی؛
  • بروز مشکلات تنفسی و احساس درد در بینی؛
  • ورم بینی در خارج و داخل بینی؛
  • بروز کبودی در اطراف چشم ها؛

اگر این علائم را مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید و برای درمان بینی شکسته اقدام نمایید.

درمان بینی شکسته

زمان مراجعه به پزشک در شکستگی بینی :

اولویت اول در شکستگی بینی مراجعه به پزشک می باشد. اگر خونریزی از یک یا هر دو سوراخ بینی مشاهده شود و با گذشت بیش از چند دقیقه هنوز این حالت دیده شود، در صورت پارگی پوست بینی، بروز سردرد های شدید، حالت تهوع، درد و تورم بینی بعد از گذشت سه روز از حادثه بهبود پیدا نکند، فرم بینی تغییر کند و تنفس به سختی انجام شود نشان دهنده این است که آسیب شدید و جدی می باشد و مراقبت های پزشکی لازم می باشد. اگر نسبت به این که بینی شما شکسته است یا نه شک دارید به یک متخصص گوش و حلق و بینی جهت معاینه مراجعه کنید.

بعد از گذشت سه تا پنج روز از شکستگی بینی وقتی که ورم بینی کم شد باید به یک متخصص گوش و حلق بینی مراجعه کرد. مراقبت های اولیه مربوط بینی شکسته نباید بیش تر از پنج روز شود. اگر برای مراجعه به پزشک تاخیر کنید و این تاخیر بیش تر از 7 تا 10 روز به طول بینجامد باعث می شود که فرم بینی به همان حالت شکستگی شکل بگیرد.

درمان بینی شکسته

تشخیص شکستگی بینی :

گفتیم اولین قدم در شکستگی بینی اقدام برای درمان بینی شکسته می باشد. وقتی به پزشک مراجعه می کنید برای تشخیص کارهای زیر را انجام می دهد :

  • پزشک با وسیله مخصوصی داخل و خارج از بینی را بررسی می نماید. احتمالا این نوع معاینه کمی با درد همراه است؛
  • در شرایط خاص از بینی عکسبرداری هم می شود؛
  • اگر شکستگی بینی شدید باشد به سی تی اسکن از صورت نیاز می باشد؛

احتمالا نیاز باشد چند ماه قبل از عمل رینوپلاستی به منظور ترمیم شکل آن نیاز به استراحت داشته باشید. اگر بینی که آسیب دیده است را درمان نکنید ممکن است که بینی شما ظاهر زشت و نافرمی را به صورت شما ببخشد و همچنین با مشکلات تنفسی روبرو خواهید بود.

جهت دریافت مشاوره رایگان از یکی از بهترین جراحان بینی تهران به سایت کلینیک زیبایی چهره نگار به نشانی https://clinicchehrenegar.ir مراجعه نمایید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: