کد خبر: ۵۲۹۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸

سیستم پنوماتیک عبارت است از سیستمی که توانایی کنترل انرژی و یا انتقال انرژی را از مکانی به مکان دیگر دارد. اساس کار سیستم های پنوماتیک بر پایه فشرده کردن هوای اطراف است که از این فرآیند در راه اندازی درهای قطار بین شهری و یا برون شهری استفاده می شود. خط تولید تمام اتوماتیک در کارخانه های تولیدی و یا گیره های متحرک از دیگر موارد کاربرد سیستم پنوماتیک در صنعت است.

امروزه کاربرد سیستم های پنوماتیک در صنعت بسیار گسترده است، به طوری که استفاده از این سیستم ها به وفور در ماشین های تمام اتوماتیک دیده می شود. با ما همراه باشید تا مزایای سیستم پنوماتیک را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

مزیت سیستم پنوماتیک در صنعت چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

آشنایی با شیر پنوماتیک و نحوه عملکرد آن در صنعت

شیر پنوماتیک Pneumatic Valve یکی از مهم ترین قطعات در سیستم های پنوماتیک است که به کمک یک نیرو می تواند مسیر هوای درون سیستم را تغییر داده و جریان هوا را در طول فرایند یک سیستم قطع و وصل نماید. بنابراین این طور می توان گفت که شیر پنوماتیک کنترل فشار، سرعت و مقدار هوای موجود در سیستم را کنترل می کند.

با مزایای سیستم پنوماتیک آشنا شوید!

انرژی نامحدود

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، سیستم پنوماتیک از هوای اطراف به عنوان انرژی مورد نیاز خود استفاده می کند. هوا به مقدار نامحدودی وجود دارد به طوری که هر اندازه هم که از آن استفاده شود، پایان نمی یابد و تمام نمی شود. در این سیستم ها به اندازه لازم از انرژی هوا برای انتقال انرژی استفاده می شود و در نهایت مقداری از هوا نیز ذخیره خواهد شد که کار چندان سختی هم نیست.

هوای استفاده شده در سیستم های پنوماتیک حتی قابلیت انتقال از نقطه ای به نقطه دیگر را نیز دارند؛ همچنین پس از به کار گیری هوای فشرده برای انتقال انرژی می توان آن را بدون هیچ خطری در هوای آزاد تخلیه کرد و این یک مزیت مهم برای این سیستم ها به حساب می آید.

دوام و طول عمر بالا

از آن جایی‌که سیستم های پنوماتیک از انرژی تمیز هوا استفاده می کنند، عمر بیشتری خواهند داشت و همچنین قطعه های به کار رفته در آن بسیار دیرتر فرسوده می شود، دلیل این امر نیز کاهش میزان اصطکاک بین قطعه های سیستم است.

طراحی راحت

نحوه طراحی سیستم های پنوماتیک به گونه ای است که به راحتی می توان آن را در سیستم های کنترل کننده استفاده کرد. این مزیت سیستم ها موجب کارایی راحت و بدون مشکل آن ها خواهد شد.

سازگاری با محیط زیست اطراف

نحوه عملکرد سیستم های پنوماتیک اینگونه است که هوای اطراف را کاملا فشرده می کند که این امر موجب تمیزی بیش از حد هوا می شود. این هوای تمیز در برابر عوامل آلوده بیرونی تا حد زیادی مقاوم عمل می کند و به همین خاطر هیچگونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند. آلوده نکردن محیط زیست از دلایلی است که دوستداران طبیعت را به سمت استفاده از سیستم پنوماتیک کشانده است.

هوایی که از این سیستم ها به محیط اطراف برمی گردد، طی پردازش های تمیز کننده ای خارج می شوند و به صورت کاملا سالم به محیط بر می گردد؛ از این رو می توان بدون هیچ نگرانی از آلودگی هوا از آن در محیط های تمیز استفاده کرد.

ایمنی بالا

معمولا عملیات انجام شده در صنعت تا حدودی سخت و خطرناک است و چه بسا موجب آتش سوزی های زیادی هم شوند اما در مقابل سوخت اصلی سیستم پنوماتیک، هوا است و هوای پاکیزه دچار آتش سوزی نمی شود. قطعات به کار رفته در این سیستم ها حتی در اثر وارد شدن فشار هم دچار انفجار نمی شوند و از این بابت جزء ایمن ترین سیستم های به کار رفته در صنعت به حساب می آیند.

مزیت سیستم پنوماتیک در صنعت چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

سیستم های پنوماتیک در مقایسه با سیستم های استفاده کننده از انرژی الکتریکی ایمن تر هستند؛ چرا که در صورت وارد شدن فشار زیادی به سیستم های الکتریکی، ممکن است دما به شدت بالا رود و منجر به انفجار گردد اما در مقابل سیستم های پنوماتیک اینگونه نیست. در این سیستم ها اگر به هر دلیلی بار وارد بر سیستم بالا رود، نهایتا یک لغزش کوتاه صورت می گیرد و یا در بدترین حالت عملکرد سیستم متوقف می شود اما خطرآفرین نیست.

به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی

همانطور که گفتیم، سیستم پنوماتیک از هوای فشرده استفاده می کند و این هوای فشرده به صورت کاملا رایگان در اختیار سیستم های صنعتی قرار داده می شود؛ از این رو هزینه استفاده از این سیستم ها بسیار ارزان و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود. اگر از طرف دیگر بخواهیم این قضیه را بررسی کنیم باید بگوییم که قطعات استفاده شده در سیستم پنوماتیک طول عمر طولانی دارند و به همین دلیل از هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم کاسته می شود.

اگر قیمت قطعات به کار رفته در این سیستم را در سایت های ویژه دنبال کنید، حتما متوجه خواهید شد که قیمت آن ها چندان گران نیست و چه بسا نسبت به سایر محصولات مشابه ارزان تر نیز باشد.

اثربخشی بالا

امروزه بسیاری از کارخانه های اطراف شهر به سیستم های حمل کننده هوا مجهز شده اند و از این بابت مشکلی ندارند، چرا که هوا به راحتی قابل حمل است. استفاده از این مقدار هوا برای راه اندازی سیستم های پنوماتیک محدودیتی ندارد و تا هر میزان که مورد نیاز سیستم باشد، وجود خواهد داشت. نکته جالب اینجاست که هوای استفاده شده در سیستم می تواند مجددا پس از استفاده به محیط هوا برگردد، به همین دلیل اثربخشی کار سیستم های پنوماتیک تاحدود زیادی افزایش می یابد.

مزیت سیستم پنوماتیک در صنعت چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

انطباق بالا با محیط اطراف

جالب است بدانید که برخلاف سیستم های دیگر که در برابر خوردگی و عوامل مزاحم بیرونی آسیب پذیر هستند، قطعات به کار رفته در سیستم پنوماتیک به دلیل استفاده از هوا در عملکرد خود، در برابر عوامل بیرونی سازگاری بیشتری را از خود نشان می دهد. دمای بسیار بالا، گرد و خاک محیط اطراف، خوردگی و یا شکستگی از عوامل آسیب دهنده اطراف هستند که ممکن است به تجهیزات صنعتی آسیب وارد کنند اما سیستم های پنوماتیک در مقابل این عوامل مقاوم هستند و برای این کار محدودیت چندانی وجود ندارد.

قابلیت تنظیم سرعت

یکی دیگر از مزیت های مهم استفاده از سیستم های پنوماتیک این است که سرعت ورود و خروج هوا به داخل سیلندر ها به راحتی قابل کنترل و تنظیم است. بر روی این سیستم ها چند دستگاه کنترل کننده فشار و سرعت وجود دارد که به راحتی می توان آن ها را بر روی مقدار استاندارد تنظیم کرد.

چطور می توانیم شیر پنوماتیک را تهیه کنیم؟

برای تهیه و خرید انواع شیر های پنوماتیک فرایند سختی را پیش رو ندارید! ما به شما عزیزان توصیه می کنیم حتما به سایت صبا صنعت مراجعه کنید و از محصولات متنوع موجود در این سایت، انواع شیر های پنوماتیک را برای خود تهیه کنید.

 

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: