کد خبر: ۵۲۹۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳

همزمان با درگیری نیروهای امنیتی افغان با نیروهای طالبان و موج جدیدی از خشونت‌ها در افغانستان، کابل به کشورهای اروپایی تاکید کرده که اخراج مهاجران افغان را برای سه ماه دیگر متوقف کنند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد که افزایش درگیری‌ها در افغانستان در سراسر این کشور باعث درد و رنج بیشتر مردم شده و خواستار تداوم کمک‌های مالی به این کشور شد.

افغانستان در حالی با بحران روبروست که شبه نظامیان طالبان در سراسر این کشور قلمروهایی را به تصرف خود درآورده و نیروهای دولتی هر روز با آنها درگیر هستند و این مساله باعث بروز موج جدیدی از مردم بی خانمان شده که با شیوع مجدد کرونا دست به گریبان شده‌اند.

در همین حال، وزارت بازگشت و مهاجران افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: افزایش درگیری‌ها و خشونت‌ها از سوی گروه طالبان در افغانستان و شیوع موج سوم کرونا باعث شده تا بحران اقتصادی و ناآرامی اجتماعی در کشور ایجاد شود و نگرانی‌ها و چالش‌هایی برای مردم پیش بیاید.

این وزارتخانه در ادامه آورده است: دولت کابل به کشورهایی که میزبان مهاجران افغان هستند تاکید دارد تا از اخراج اجباری آنها تا سه ماه دیگر اجتناب کنند. بازگشت افغان‌ها از اروپا بسیار نگران کننده است.

بر اساس اعلام آژانس ‌آوارگان سازمان ملل، ۲.۵ میلیون آواره افغان در ۲۰۱۸ ثبت نام کرده‌اند که دومین جمعیت آوارگان در جهان به شمار می‌روند.

بر اساس ‌آژانس آمار اتحادیه اروپا، افغان‌ها بیشترین تعداد پناهجویان این اتحادیه را تشکیل می‌دهند و سال گذشته میلادی از ۴۱۶ هزار و ۶۰۰ مورد درخواست،‌ ۴۴ هزار و ۱۹۰ مورد مربوط به کسانی است که برای نخستین بار درخواست پناهندگی داده‌اند.

در همین حال، معاون نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت، این کشور با مشکلات زیادی در نتیجه افزایش درگیری‌ها از زمان اقدامات طالبان روبرو شده است. دست کم نیمی از ۳۳.۵ میلیون نفر از جمعیت افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. افزایش درگیری‌ها و فعالیت‌های نظامی جدای از خشکسالی و کرونا در این کشور درد و رنج مردم را بیشتر کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار