کد خبر: ۵۲۹۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
سفیر پیشین ایران در کابل:

سفیرپیشین ایران در کابل معتقد است: آمریکا قصد دارد افغانستان را به کانونِ جریان‌های تکفیری تبدیل کند و طالبان در این بین، متغیرِ وابسته به امریکاست.

به گزارش شفاف، ابوالفضل ظهره‌وند با اعلام اینکه آمریکایی‌ها برای ماندن، به افغانستان آمده بودند و تغییر ژئوپلیتیک منطقه را در دستور کار داشتند، گفت: یکی از برکات جریان مقاومت، شکست استراتژی نظامی سیاسی آمریکا در افغانستان است و لذا آن‌ها وارد فاز امنیتی نظامی شده‌اند.
وی این نکته را کلید اصلی میدان افغانستان دانست و افزود: مردم افغانستان باید بدانند که اولین قربانیِ استراتژی منطقه‌ای آمریکا هستند.
ظهره وند با بیان اینکه آمریکایی‌ها همچنان درپی تغییر معادلات منطقه هستند، یادآور شد: مقاومت بزرگ‌ترین ضربه را به آمریکا وارد کرد ولی باید دانست آن‌ها با پنهان کاری، کماکان در پی مهار ایران، روسیه و چین و نیز تغییر ژئوپلیتیک منطقه هستند.

وی تاکید کرد: این مسئله باید به یک فرصت تبدیل شود تا صحنه افغانستان، شکلی جدید از مقاومت منطقه‌ای باشد.

ظهره‌وند خاطرنشان کرد: آمریکا قصد دارد افغانستان را به کانونِ جریان‌های تکفیری تبدیل کند و طالبان در این بین، متغیرِ وابسته به آمریکاست.

وی  در عین حال این نقشه‌ی آمریکا را مورد قبول طالبان ندانست و ادامه داد: تعهدات طالبان همچون "تضمین‌های عینی" آمریکایی‌هاست که هیچ‌گاه داده نمی‌شود چون در عالم سیاست هیچ تعهدی وجود ندارد.

ظهره وند در گفت‌گو با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو، طالبان را جریانی وابسته توصیف کرد که رهبرانِ آن در خاک پاکستان هستند و منبع درآمدی آن‌ها مواد مخدر است.

به گفته این تحلیلگر مسائل منطقه، طالبان به راحتی زیر میز می‌زند؛ خاصه اینکه جریانی بی هویت و ناشناخته و پیچیده است و حتی ارتباط با القاعده را نفی نکرده است.

وی معتقد است طالبان تحولاتی دیپلماتیک را شکل می‌دهد اما واقعیتِ آن‌ها را باید در میدان دید. چنانچه امضای بیانیه تهران هنوز خشک نشده، قسمتی دیگر از افغانستان سقوط می‌کند.

ظهره وند تراز میدانی افغانستان را بالاتر از گروهی همچون طالبان تحلیل کرد و گفت: بنده اولین کسی بودم که درباره توافق استراتژیک موضع‌گیری کردم که موجب ناخشنودی دولت افغانستان شد و حتی آن زمان اعلام کردند سفیر ایران را باید اخراج کنیم.

وی همچنین تبعات پذیرش این توافق را از سوی افغان‌ها، موج جدید مهاجران به سمت کشورمان دانست و افزود: بنده از زاویه منافع ملی ایران به افغانستان هشدار دادم و افغان‌ها امروز اعلام می‌کنند این توافقنامه چه بلایی بر سرشان آورده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: