کد خبر: ۵۳۰۳۵۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱

ارونقی گفت: در حال حاضر ۴.۸ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور وجود دارد که حدود ۷۰ درصد محصولات کشاورزی و نهاده هستند.

به گزارش شفاف، ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص کالاهای مانده در گمرکات و بنادر تصریح کرد: در حال حاضر ۴.۸ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور به جز گمرکات داخلی وجود دارد که  شامل ۶ قلم اصلی که ارز ترجیحی دریافت می کنند هم می شود.

او ادامه داد: ۴۳۸ هزار تن کالا در حال تخلیه است و یک میلیون تن کالا  هم روی کشتی قرار دارد .در کل موجودی بنادر ۶.۱ میلیون تن کالا است و نیم میلیون تن کالا هم در گمرکات داخل وجود دارد.

ارونقی بیان کرد: ۶۰ تا ۷۰ درصد از کالاهای باقی مانده در گمرک،  محصولات کشاورزی و نهاده ها است که در انتظار تشریفات گمرکی قرار دارد. ۲ میلیون تن از ۳.۵ میلیون تن کالا در بندر امام خمینی اجازه ترخیص درصدی یا کامل اجازه ترخیص گرفته اند.

این مقام مسئول تاکید کرد: مهمترین مشکل ترخیص این کالاها تامین ارز است.

سرعت خروج نهاده از گمرکات بیشتر شده است

در ادامه برنامه معروفان مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای سال ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نهاده در  سامانه بازارگاه عرضه شده که ۹۰ درصد آن به دست مصرف کننده رسیده و ۱۰ درصد در حال گردش است.

او افزود: با تمهیدات اندیشیده شده روزانه ۶۰ هزار تن کالای کشاورزی و نهاده از بنادر خارج شده  به طور مثال روز گذشته ۶۴ هزار تن کالا از بندر امام خارج شده است. سرعت ترخیص و خروج کالا از گمرکات نسبت به دو هفته پیش بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: با آغاز فصل برداشت صیفی‌جات در خوزستان، کامیون داران حمل اینگونه بارها را به تخلیه بار از بنادر ترجیح می دادند اما در هفته های اخیر با تمهیداتی که در نظر گرفته شد، کامیون داران نیز راغب تر شده و دیروز بیش از ۲۷۰۰ کامیون از بندر امام بارگیری شدند.

ضرورت راه اندازی سامانه پرداخت آنلاین کرایه بار کامیون ها

در ادامه برنامه  دغاغله، مدیرکل حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز درباره اقدامات این سازمان در تسریع روند ترخیص کالا‌های اساسی تصریح کرد: کامیون داران کمال همکاری را در این رابطه داشته اند و خواسته ما درباره کرایه حمل بار راه اندازی سامانه‌ای است که به محض دریافت رسید تحویل کالا، کرایه به حساب کامیون دار واریز شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: