کد خبر: ۵۳۰۴۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸

زمانی‌که فرد بیمار از شدت درد زانو شکایت داشته باشد پزشک متخصص، آرتروسکوپی زانو را توصیه می‌نماید. در موارد تشخیص علت درد زانو نیز از آرتروسکوپی استفاده می‌شود. زیرا با این روش تشخیص درست و مطمئنی می‌توان داشت. آرتروسکوپی زانو از روش‌های بسیار خوب و موثر برای تشخیص علت درد و نیز درمان درست و مطمئن عارضه‌های این ناحیه می‌باشد.

 

چه افرادی نیاز به انجام عمل آرتروسکوپی زانو دارند؟

زمانی‌که فرد بیمار از شدت درد زانو شکایت داشته باشد پزشک متخصص، آرتروسکوپی زانو را توصیه می‌نماید. در موارد تشخیص علت درد زانو نیز از آرتروسکوپی استفاده می‌شود. زیرا با این روش تشخیص درست و مطمئنی می‌توان داشت. آرتروسکوپی زانو از روش‌های بسیار خوب و موثر برای تشخیص علت درد و نیز درمان درست و مطمئن عارضه‌های این ناحیه می‌باشد.

 در افراد و موقعیت‌های زیر از آرتروسکوپی زانو بیشتر استفاده می‌شود:

 • افرادی که دچار پارگی مینیسک زانو شده‌اند. در این حالت غضروف بین استخوان‌ها در این ناحیه دچار آسیب می‌گردد.
 • زمانی که پاتلا یا کشکک زانو از جای خود خارج می‌گردد. (این استخوان در جلوی زانو قرار گرفته است).
 • بروز کیست بیکر. در واقع کیست بیکر بیرون زدگی و ورم پشت ناحیه زانو می‌باشد.
 • بروز شکستگی در ناحیه استخوان‌های زانوی پا و ایجاد درد شدید.
 • ایجاد تورم و التهاب در غشاء سینوویال.
 • زمانی که در زانوی فرد عفونت به‌وجود آید از این روش برای درمان آن استفاده می‌شود.

در بیشتر موارد افرادی که دچار آرتروز زانو و آسیب‌های جدی به ناحیه زانو می‌شوند می‌توانند از این روش به‌راحتی برای بهبودی استفاده کنند. 

 

قبل از عمل آرتروسکوپی زانو

قبل از انجام عمل آرتروسکوپی زانو مشاوره‌های متعدد جهت انجام عمل و آمادگی بیمار صورت می‌پذیرد و سوابق بیماری‌های قبلی شخص مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای اطلاع از وضعیت بیمار معمولاً آزمایش خون و نوار قلبی نیز گرفته خواهد شد. اگر شخص سلامت بدنی مناسبی داشته باشد نیاز نیست بعد از عمل در بیمارستان بستری گردد. پزشک معالج باید از نوع داروهایی که فرد مصرف می‌کند با‌اطلاع باشد. اگر فرد داروهایی مانند ژلوفن و آسپرین مصرف می‌کند باید چند روز قبل از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو آن را متوقف نماید. 

به‌طور کلی عمل آرتروسکوپی زانو زمانی انجام می‌شود که درمان‌های غیر جراحی برای مهار درد و التهابات موثر واقع نشود در این حالت انجام آرتروسکوپی زانو توسط پزشک توصیه می‌گردد. در زمانی که انواع مسکن، حرکات اصلاحی و ... نتواند بیمار را از درد رها کند استفاده از این روش اجتناب ناپذیر خواهد بود.

عواملی که پزشک آرتروسکوپی زانو را تجویز می‌کند

آرتروسکوپی زانو می‌تواند نشانه های دردناک مشکلات سطح غضروف و بافت‌های نرم که آسیب‌دیده‌اند را تسکین دهد. در جمع‌بندی کلی روش‌های مرسوم آرتروسکوپی برای ناحیه زانو شامل موارد زیر می گردد:

 • زمانی که مینیسک پاره می‌شود با این روش می‌توان آن را ترمیم نموده یا از محل خارج کرد.
 • هرگاه که رباط صلیبی قدامی دچارپارگی گرددعمل آرتروسکوپی زانو می‌تواند آن را ترمیم نماید.
 • در این روش می‌شود بافت‌های دچار التهاب سینوویال را برداشت و از شدت درد کاست.
 • با این روش می‌توان غضروف مفصلی که دچار آسیب شده است را ترمیم و اصلاح نمود.
 • استخوان و غضروف‌هایی وجود دارند که دچار شکستگی گردیده‌اندکه می‌تواند باعث درد و آزار برای فرد شود. با آرتروسکوپی زانو می‌توان این قطعات شکسته شده استخوانی و غضروفی را خارج نمود و فرد را از درد‌های شدید نجات داد.
 • با آرتروسکوپی زانو مشکلات ناحیه کشکک زانو برطرف می‌گردد.
 • در مواردی بیماری روماتیسم (رماتیسم) به حدی پیشرفت می‌کند که باعث آسیب دیدن جدی زانو می‌شود. اگر شرایط ترمیم با عمل آرتروسکوپی زانو امکان‌پذیر باشد جراح حتماً از این روش استفاده خواهد کرد. اما در صورت پیشرفت بیش‌از‌حد این مشکل به نحوی که مفصل زانو کاملاً از بین رفته باشد، چاره‌ای جز تعویض مفصل زانووجود نخواهد داشت.
 • اگر در‌رفتن زانو به‌طور پشت‌سر‌هم و مکرر به وقوع بپیوندد و تاندون‌های اطراف زانو دچار آسیب‌های جدی شده باشند، می‌توان با کمک آرتروسکوپی زانو این مشکل را رفع نمود.

 

بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

از آنجایی که دوران درمان بعد از عمل در آرتروسکپی زانو کوتاه می‌باشد و فرد به‌راحتی می‌تواند در کمترین زمان به شرایط عادی زندگی بازگردد، بهتر است پس از گذشت دو روز راه رفتن آغاز گردد. خم و راست کردن زانو بعد از عمل مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در روز اول پس از عمل بهتر است فشار کمتری روی زانو قرار گیرد. 

در بیشتر مواقع در بخیه زخم‌های این عمل، از انواع جذبی استفاده می‌شود.

اگر پس از عمل آرتروسکوپی در زانو تورم مشاهده شد امری طبیعی می‌باشد و پس از مدتی خود‌به‌خود برطرف می‌گردد. در صورتی که تورم همراه با درد‌های شدید بود بهتر است پزشک معالج را مطلع نمایید.

به‌طور‌کلی آرتروسکوپی زانو عملی بسیار کاربردی، کم خطر، بی‌عوارض بوده و کمترین مشکلات پس از عمل به‌وجود می‌آید. این عمل می‌تواند برای کلیه افراد اعم از ورزشکاران و افراد عادی به بهترین شکل صورت پذیرد و افراد را به فعالیت‌های روزمره بازگرداند.

لازمه داشتن عمل آرتروسکوپی موفق مراجعه به بهترین پزشک جراح است. با مراجعه به دکتر فرشید راعی متخصص آرتروسکوپی در تهران از تخصص وی جهت سلامت زانوها بهره‌مند گردید و سلامتی را مجدداً تجربه نمایید.

برای مشاوره و هماهنگی بیشتر مطب ونک با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۸۰۹۷و یا مطب فتح با شماره ۰۲۱۶۶۲۵۹۱۳۰ در تماس باشید.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: