کد خبر: ۵۳۰۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
توافق بایدن با نخست وزیر عراق؛

خبرگزاری آسوشیتدپرس دوشنبه شب گزارش داد طبق توافق رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیری عراق، حضور نیرو‌های نظامی آمریکایی در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ تعیین شده است.

                          آسوشیتدپرس: ۲۰۲۱ پایان حضور آمریکا در عراق است

به گزارش شفاف، آسوشیتدپرس به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه‌ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می‌کنند.

طبق توافق صورت گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره‌ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.

انتظار می‌رود اعلام این توافق اواخر روز دوشنبه از طرف کاخ سفید، جایی که الکاظمی و بایدن برای دیدار در مورد مذاکرات راهبردی میان دو کشور دیدار می‌کنند، اعلام شود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی پیش از دیدار با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق گفت: مشتاقانه منتظر تقویت مشارکت راهبردی بین آمریکا و عراق و تلاش برای پیشبرد همکاری‌های دو جانبه هستم.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: بعد از ظهر امروز میزبان الکاظمی در کاخ سفید خواهم بود.

سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن برای شروع دور چهارم گفتگو‌های راهبردی میان آمریکا و عراق درباره نحوه خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور است که "فواد حسین" وزیر امور خارجه عراق با هدف آماده سازی زمینه‌های آن چند روز قبل وارد واشنگتن شد.

الکاظمی پیش از ترک بغداد گفته بود: این سفر در چارچوب تلاش‌های عراق برای تقویت روابط محکم با آمریکا مبتنی بر احترام متقابل و همکاری دوجانبه در عرصه‌های مختلف انجام می‌شود و در راس آن تلاش‌های طولانی برای نشست‌های گفتگو‌های راهبردی برای تنظیم روابط امنیتی بین دو کشور بر اساس منافع ملی عراق قرار دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: