کد خبر: ۵۳۰۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹

سخنگوی صنعت برق گفت: رکورد نیاز مصرف برق به ۶۶هزار ۸۸۷ مگاوات رسید در حالی که سال گذشته رکورد مصرف برق ۵۸ هزار مگاوات بود.

به گزارش شفاف، «مصطفی رجبی مشهدی» با بیان اینکه روز بسیار سختی را سپری کردیم، افزود: مجموع توان تولید نیروگاه‌های حرارتی، هسته‌ای و انرژی‌های نو ۵۴ هزار مگاوات است و به دلیل کاهش شدید بارندگی ها، نیروگاه‌های برق آبی را در مدار نداریم که همین موضوع باعث ناترازی تولید و مصرف برق به میزان ۱۲هزار مگاوات شده است.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: این در حالی است که در گرما یک درصد از توان نیروگاه‌ها کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث بخشی از ناترازی است.

رجبی مشهدی با بیان اینکه امروز به دلیل حوادثی که پیش آمد، پنج واحد نیروگاهی از مدار خارج شد، افزود: در شرایط افزایش مصرف برق و به منظور حفظ پایداری شبکه برق، رله‌های فرکانس به صورت خودکار عمل می‌کنند و باعث قطع برق برخی از نقاط می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: پیش بینی‌های هواشناسی همچنان‌نشانگر گرم‌بودن اکثرنقاط کشور و تداوم آن تا پایان هفته است، اما هفته آینده ممکن است کاهش یک تا دو درجه‌ای دما را داشته باشیم.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: در صورت احتمال بروزخاموشی، به طور حتم موارد قطعی، پیشتر اطلاع رسانی می‌شود و البته جداول خاموشی‌های احتمالی هم در سایت شرکت‌های توزیع بازگذاری شده است.

رجبی مشهدی گفت: براساس قانون، مشترکانی که دو برابر بیش از الگو مصرف کنند (که بیش از دو درصد مشترکان نیستند) میزان برق‌مصرفی مازاد بر دوبرابر الگو را می‌بایست با هزینه‌ای معادل برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه امروز ۸۰ مگاوات دیزل اضطراری در تهران به منظور کمک به شبکه برق وارد مدار شد، افزود: در صورت رعایت نکات مدیریت مصرف برق و تنظیم کار‌های گازی روی ۲۵ درجه و قرار دادن کار‌های آبی روی ذکر کند، می‌توانیم از بروز خاموشی احتمالی جلوگیری کنیم.


  با افزایش دمای هوا میزان مصرف برق هم شدت می‌یابد که برای پیشگیری از خاموشی راهکار‌های ساده‌ای از سوی شرکت توانیر اعلام شده که شامل، استفاده از نورخورشید در طول روز و خاموش کردن لامپ ها، استفاده از سایه بان برای کولر‌های آبی، استفاده از دور کند کولر آبی و تنطیم دمای کولر گازی روی ۲۵ درجه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: