کد خبر: ۵۳۰۷۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵

پزشکان کانادایی دلیل زرد رنگ شدن زبان یک کودک ۱۲ ساله را کشف کردند.

به گزارش شفاف، بیماری‌ها و سندرم‌های مختلفی وجود دارد که بسیاری شایع و برخی از آن‌ها به ندرت در انسان‌ها دیده می‌شود.

در یک مورد عجیب، زمانی که محققان شاهد زرد رنگ شدن زبان یک پسر بچه ۱۲ ساله بودند، از بروز یک سندرم نادر و جدی خبر دادند. این پسر بچه زمانی که به بیمارستان منتقل شد شاهد گلودرد، ادرار سیاه، درد شکم و رنگ پریدگی پوست برای چند روز بود.

پزشکان کانادایی بیمارستان کودکان بیماری این کودک را زردی (یرقان) تشخیص دادند. در این بیماری، فرد شاهد زردی پوست، سفیدی چشم و سیاهی ادرار خواهد بود. زردی زبان نیز یکی از علائم غیر رایج یرقان است.

با این حال، طیف گسترده‌ای از مسائل مانند خشکی دهان، دارو‌های خاص، و رعایت نکردن بهداشت دهانی می‌تواند منجر به زرد شدن زبان شود. یرقان زمانی بروز می‌کند که ماده‌ای شیمیایی و زرد رنگ به نام بیلی روبین در بدن تولید می‌شود.

بیلی روبین به طور طبیعی از شکسته شدن گلبول‌های قرمز خون در بدن تولید می‌شود. پزشکان پس از انجام آزمایش‌های مختلف روی این کودک پی بردند که سلسله اتفاقات منجر به زرد شدن زبان وی شده است.

عجیب‌ترین سندرمی که باعث زرد رنگ شدن زبان بیمار می‌شود/ منتشر نشود

در حقیقت این کودک از کم خونی (کم بودن شمار سلول‌های قرمز خون) رنج می‌برد. او همچنین مبتلا به یک عفونت ناشی از ویروس اپشتین – بار (Epstein–Barr virus) که به طور عمومی در خردسالی افراد را درگیر می‌کند، مبتلا بود. ویروس اپشتین – بار همچنین با برخی بیماری‌های خودایمنی در ارتباط است.

متخصصان پس از انجام آزمایش خون متوجه شدند آنتی بادی‌های سیستم ایمنی بدن باعث شکسته شدن گلبول‌های قرمز خون با سهولت بیشتری شده اند. پزشکان این کودک را مبتلا به "نشانگان آگلوتینین سرد" تشخیص دادند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن اقدام به حمله به سلول‌های قرمز خون کرده و باعث تخریب آن‌ها می‌شود. این امر باعث سرد شدن بدن بیمار به ویژه در فصول سرد سال می‌شود.

پزشکان برای درمان این سندرم به تزریق خون به این کودک اقدام کردند؛ همچنین به مدت ۷ هفته دارو‌های استروئیدی دهانی برای درمان این بیماری تجویز شد. این کودک کمتر از دو ماه بعد توانست سلامتی خود را بازیابد. با کاهش سطح بیلی روبین خون این بیمار، علائم بیماری و به ویژه زرد رنگ شدن زبان وی از بین رفت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: