کد خبر: ۵۳۰۸۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰

عضو شورای شهر تهران گفت: اکنون که بخش بزرگی ازشهروندان بویژه جوانان شما چالش مسکن دارند، حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد.

به گزارش شفاف، محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر تهران در جلسه علنی شورا در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: در طول چند دهه، رویکرد مدیریت شهری تهران بر آن بود که با صدور مجوز ساخت و ساز‌های نامحدود و گسترده به بهانه پاسخ به تقاضای مسکن با کسب درآمد‌های کلان و البته استقراض از بانک‌ها و فروش اوراق قرضه در عمل با فروش زمین و آسمان شهر نسبت به توسعه کالبدی شهر اقدام کند.

وی ادامه داد: پل‌ها، تونل‌ها و اتوبان‌هایی ساخته شد و در حوزه مترو پیشرفت‌های نسبتا خوبی صورت گرفت، اما در برآیند کلی نتایج در حد مطلوب شکل نگرفت، ساخت تونل ها، پل‌ها و اتوبان‌ها، ترافیک و آلودگی هوای شهر را کاهش نداد و حال مردمان شهر را خوب نکرد. ساخت و ساز‌های گسترده نه فقط منجر به کاهش قیمت مسکن نشد بلکه قیمت‌ها نجومی شده و سر به فلک کشید.

عضو شورای شهر تهران افزود: بافت اجتماعی و آسایش و ایمنی در بسیاری از محلات شهر فدای توسعه کالبدی شهر و ساخت و ساز‌ها شد و این رشد نامتوازن بستر مناسبی برای رشد فساد در مدیریت شهری در فقدان هر نوع شفافیت را فراهم آورد و محیط زیست شهروندان و مدیریت شهری را همزمان با چالش‌های بزرگی روبرو ساخت.

حق شناس گفت: اکنون که بخش بزرگی از شهروندان بویژه جوانان شما چالش مسکن دارند، حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد، از خود بپرسید ۶۵ هزار میلیارد تومان بدهی و حداقل معادل همان مبلغ درآمد شهر در کجای شهر هزینه شده بود. حتی با دلار میانگین ۱۵۰۰ تومان بین سال‌های ۸۴ تا ۹۶ با فرض صرف ۱۳ هزار میلیارد تومان مبلغی معادل ۹۰ میلیارد دلار به نام شهر هزینه شده است؛ آیا آنچه در شهر ساخته شده است با این مبلغ تناسبی دارد؟

وی اضافه کرد: آیا میدانید کل هزینه کرد مدیریت شهری دوره پنجم بر فرض تحقق کل بودجه چهار سال با دلار میانگین ۲۵ هزار تومان کمتر از ۵ میلیارد دلار است؟ شهر پاک شهری است که برای کسب درآمد‌های کلان آب، هوا، زمین، آسمان، محیط زیست و بافت محلات و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی شهر فروخته نمی‌شود و همه سرمایه‌های تجدید ناپذیر فدای ساختمان و ماشین و فساد مدیریت شهری نمی‌شود.

در حال تکمیل…

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: