کد خبر: ۵۳۱۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲

دانشمندان ژاپنی می‌گویند افراد بالای یکصد سال دارای یک نوع باکتری خاص در دستگاه گوارش خود هستند.

به گزارش شفاف، داشتن عمری طولانی آرزوی بسیاری از مردم است. دانشمندان تاکنون مطالعات زیادی بر روی طول عمر انسان و راه‌های افزایش آن انجام داده اند. داشتن رژیم غذایی سالم تا تحرک کافی و عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی از جمله عوامل دخیل در افزایش طول عمر به شمار می‌روند.

با این حال، دانشمندان ژاپنی به تازگی کشف کردند افرادی که بیش از یکصد سال عمر می‌کنند یک نوع باکتری مفید را در دستگاه گوارش خود دارند که به دفع عفونت از بدن کمک می‌کند. متخصصان می‌گویند نیازمند تحقیقات بیشتر در این زمینه برای اثبات تاثیر این باکتری در طول عمر انسان هستند.

دانشمندان تاکید دارند ما در تحقیقات خود ارتباط میان طول عمر زیاد در افراد بالای ۱۰۰ سال و این باکتری‌های خاص را کشف کردیم. با این وجود، هنوز ساز وکاری که این باکتری طی آن به افزایش طول عمر انسان کمک می‌کند را کشف نکرده ایم.

به طور عمومی در روده‌های انسان مجموعه باکتری‌های مفیدی قرار دارند که در اصطلاح به آن‌ها میکروبیوم گفته می‌شود. این باکتری‌ها نقش مهمی در سلامت عمومی بدن دارند و با افزایش سن از شمار آن‌ها کاسته می‌شود. برای مثال، کاهش تنوع این باکتری‌های در سنین بالا می‌تواند منجر به بروز ضعف و سستی شود.

باکتری

محققان ژاپنی می‌گویند افراد بالای ۱۰۰ سالی که مورد بررسی قرار گرفتند دارای باکتری خاصی هستند که نقش مهمی در سلامت عمومی بدن دارد. این افراد کهنسال به دلیل دارا بودن این باکتری نسبت به افراد کهنسال دیگر احتمال کمتری دارد که به عفونت و بیماری بلند مدت مبتلا شوند.

دانشمندان در این تحقیقات ۱۶۰ فرد بالای یکصد سال را مورد مطالعه قرار دادند. این تحقیقات گرچه اطلاعات مفیدی درباره باکتری‌های مفید روده در اختیار دانشمندان قرار داد، اما محققان می‌گویند پژوهش در این رابطه در ابتدای راه خود قرار دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: