کد خبر: ۵۳۱۱۹۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳

با تاکید رهبر انقلاب به معرفی سریع‌تر اعضای کابینه، رئیس جمهور جدید موظف به سرعت بخشیدن در روند معرفی وزرای خود به مجلس شد.

به گزارش شفاف، مراسم تنفیذ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در ۱۲ مرداد ماه برگزار شد و رهبر معظم انقلاب به انتخابات این دوره نیز مشروعیت دادند و رای ملت را تنفیذ کردند، ابراهیم رئیسی رسما به عنوان هشتمین رئیس جمهور کار خود را در پاستور آغاز کرد.

بر اساس قانون اساسی رئیس‌جمهور تا دوهفته بعد از مراسم تحلیف فرصت دارد لیست کابینه مدنظر خود را تقدیم مجلس کند. مجلس شورای اسلامی نیز یک هفته زمان دارد تا پس از بررسی کارنامه و برنامه‌های وزراء پیشنهادی، حضور آن‌ها در کابینه را به رای گذارد و نتیجه را مشخص کند. در شرایط فعلی کشور تأخیر در این امر می‌تواند خسارت‌های زیادی را در پی داشته باشد به همین دلیل رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی بر اهمیت تسریع در تشکیل کابینه اشاره کردند.

آیت الله خامنه‌ای در مراسم تنفیذ گفتند: شرایط کشور اقتضا نمی‌کند که تشکیل دولت به تأخیر بیفتد، بنابراین رئیس‌جمهور محترم در معرفی وزرای پیشنهادی و مجلس نیز در بررسی صلاحیت وزیران شتاب به خرج دهند.

با تاکید موکد رهبر انقلاب قطعا رئیس جمهور جدید موظف به معرفی اعضای کابینه به مجلس می‌شود. از زمانی که از سوی وزارت کشور ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس دولت سیزدهم معرفی شد، گمانه زنی‌های برای انتخاب اعضای کابینه وی در رسانه‌ها آغاز شد و تا همین لحظه نام چهره‌های مختلفی به عنوان معاونان و وزراء وی مطرح شده است، همچنین بررسی‌های اعضای کابینه مدتی است که توسط حجت الاسلام والمسلمین رئیسی آغاز شده است.

امیرابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب درباره تشکیل کابینه دولت سیزدهم گفته بود: در ۱۴ مرداد مراسم تحلیف برگزار و اعضای کابینه معرفی خواهد شد و گفته می‌شود آقای رئیسی در فرصت مشخص کابینه خود را معرفی کرده تا بتوانند به سرعت کار خودشان را آغاز کند، اما هنوز اسامی دقیقی اعلام نشده است.

نمایندگان مجلس نیز برای بررسی سریع وزراء پیشنهادی رئیسی اعلام آمادگی کردند، به همین منظور سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود: اگر تا بعد از مراسم تحلیف لیست وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم آماده و ارائه شود بلافاصله مجلس شورای اسلامی بررسی‌های خود را آغاز خواهد کرد. به عبارت دقیق‌تر اگر تا زمان برگزاری مراسم تحلیف لیست وزرای پیشنهادی را به مجلس اعلام کنند کمیسیون‌های تخصصی از روز شنبه ۱۶ مردادماه بررسی برنامه وزرای پیشنهادی را آغاز می‌کند، احتمالا این کار یک هفته در کمیسیون‌ها طول خواهد کشید و بعد از آن بررسی رای اعتماد وزرا در صحن علنی را خواهیم داشت.

وی در پایان گفت که تاکید رئیس جمهور منتخب و رئیس مجلس شورای اسلامی بر آن است که به دلیل شرایط خاص کشور بلافاصله تکلیف وزرای دولت سیزدهم مشخص شده و دولت کار خود را شروع کند.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی از ۱۳ مرداد ماه کار خود را با وزراء و معاونان روحانی کار خود را آغاز کرده است تا در مهلت معین شده کابینه وی مشخص شود و با اعضای کابینه جدید، به حل مشکلات و وعده‌های داده شده‌اش بپردازد.

هفته گذشته هم روابط عمومی دفتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اعلام کرد: «در ادامه فرآیند انتخاب اعضای کابینه دولت سیزدهم، فعالیت کارگروه‌های تخصصی به مراحل پایانی خود نزدیک شده و این کارگروه‌ها پس از انجام بررسی‌های دقیق و ارزیابی کارشناسی توانمندی‌های مدیریتی و صلاحیت‌های تخصصی نفرات پیشنهاد شده، ارزیابی برنامه ارائه شده از سوی هر یک از افراد، تحقیق از صاحبنظران ذی صلاح درباره ایشان و نیز انجام مصاحبه با افراد مد نظر، به زودی لیست نفرات پیشنهادی برای هر جایگاه مدیریتی را به دفتر رئیس‌جمهور منتخب ارائه خواهند کرد.

در همین حال برای تک تک نفرات پیشنهادی در دفتر رئیس جمهور منتخب پرونده‌ای شامل نتیجه بررسی تخصصی کارگروه، نظرات کارشناسان امین به موازات نتیجه کارگروه‌ها و استعلام صلاحیت از نهاد‌های مربوطه تشکیل گردیده است.

نتیجه این بررسی‌ها و اطلاعات به صورت مرحله به مرحله در اختیار آیت الله رئیسی قرار گرفته و در نهایت رئیس جمهور منتخب پس از مطالعه و بررسی همه جانبه مطالب ارائه شده، شخصا با گزینه‌های اولویت دار گفتگو نموده و نسبت به اتخاذ تصمیم نهایی اقدام خواهد کرد.

بر این اساس پیش بینی می‌شود فهرست اعضای دولت سیزدهم پیش از پایان موعد مقرر قانونی، نهایی خواهد شد.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: