کد خبر: ۵۳۱۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵

دبیر شورای عالی فضایی گفت که دو نوع ماهواره سنجشی و مخابراتی را در مرحله انجام تست‌های سازگاری با پرتابگر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سعید قربانی  دبیر شورای عالی فضایی در گفت و گویی، با اشاره به اینکه علم وفناوری فضایی خاستگاه پژوهش در منظومه هستی دارد، اظهار کرد: فناوری فضایی را می‌توان به مثابه چرخه‌ای دانست که شامل توانایی طراحی و ساخت ماهواره‌ها با ماموریت‌های مشخص بوده و شامل یک سیستم تجمیع شده کلی متشکل از زیرسیستم‌های لازم برای تحقق اهداف ماموریت‌های مخابراتی یا سنجشی بوده است.

او بیان کرد: ماهواره ها را می‌توان با دو شاخص (سایز و وزن) همچنین ماموریت، مورد طبقه‌بندی و بررسی قرار داد.

قربانی با اشاره به تقسیم بندی ماهواره ها تصریح کرد: از حیث توانایی طراحی وساخت پرتابگر و پرتاب ماهواره به مدارات پایین و بالای زمین، پرتابگر‌ها را از دو منظر (سایز و تعداد محموله) و نوع سوخت می‌توان تقسیم بندی کرد البته توانایی کنترل ماهواره در مدار از ایستگاه زمینی و برقراری ارتباط موثر از دیگر مزیت های پرتابگر است.

او در پایان تصریح کرد: از هر دو نوع ماهواره سنجشی و مخابراتی در مرحله انجام تست‌های سازگاری با پرتابگر وجود دارد و ماهواره‌های دیگری با ویژگی‌های پیشرفته‌تر در دست ساخت بوده که همگی آنها مطابق برنامه‌های راهبردی توسعه زیرساخت‌های فضایی در حال انجام هستند.

انتهای پیام/
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: