کد خبر: ۵۳۱۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳

این‌ که بتوانید درک درستی از این‌که جراحی چاقی چیست، داشته باشید مسئله‌ای مهم است. امروزه افزایش چاقی پیشرفت چشمگیری در جامعه ما داشته ‌است و راهکارهایی همانند رژیم و فعالیت‌های روزانه پاسخ‌گوی کاهش وزن نمی‌باشد.

بنابراین این‌ موضوع باعث در اولویت قرار دادن جراحی چاقی می‌باشد. بر اساس آمار وزارت بهداشت ۲۹ میلیون از افراد در ایران دچار اضافه ‌وزن و چاقی هستند و بیشتر آن‌ها نیاز به استفاده از جراحی چاقی دارند. حال این آمار روز به‌ روز در حال افزایش است که افراد موظف هستند از طریق مراجعه به جراح چاقی دکتر سلیمی به تناسب اندام برسند. برای این‌که بتوانید تشخیص دهید که جراحی چاقی چیست، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات گسترده‌ای در رابطه با آن عنوان کنیم تا اگر نیاز به استفاده از آن دارید با دانش کافی اقدام به استفاده از آن کنید.

فهرست مطالبب عبارتند از :

 1. جراحی چاقی چیست؟
 2. به چه منظور از جراحی چاقی استفاده می‌شود؟
 3. انواع جراحی چاقی کدامند؟
 4. چه حقایقی در رابطه با جراحی چاقی وجود دارد؟
 5. سخن آخر

جراحی چاقی چیست و جراح چاقی کیست؟

جراحی چاقی چیست؟

ممکن است برخی از افراد جراحی‌های چاقی را با نام جراحی لاغری بشناسند. انجام این جراحی باعث تغییراتی در سیستم گوارشی انسان می‌گردد و این تغییرات کاهش وزن و لاغری را به دنبال دارد. در حالت کلی جراحی چاقی این عملکرد را در زندگی افراد دارند که میزان کالری‌های دریافتی در طول روز را محدود کنند و سبب جذب مواد غذایی کمتری در طول روز باشند. در شرایطی شاخص توده بدنی فرد تعیین می کند که قادر به استفاده از انواع رژیم‌های غذایی و ورزش نیست و به واسطه آن‌ها کاهش وزن برای فرد صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل موظف است از جراحی چاقی استفاده کنند. زیرا اضافه‌ وزن باعث شکل‌گیری بیماری‌های متعدد می‌گردد که می‌تواند سلامت افراد را با خطر رو به رو کند. گزینه ایده‌آلی که می‌تواند کاهش وزن چشمگیر و بدون بازگشت را برای افراد به ارمغان بیاورد، جراحی چاقی می‌باشد. به همین دلیل به ‌عنوان یک معضل مهم در جامعه ما شناخته می‌شود.

 

به چه منظور از جراحی چاقی استفاده می‌شود؟

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود افراد از جراحی چاقی استفاده کنند، بهبود بخشیدن کیفیت زندگی می‌باشد. در کنار آن استفاده از جراحی چاقی می‌تواند سلامت جسمی و روحی افراد را به ‌همراه داشته باشد و به‌ طرز شگفت‌آوری روحیه افراد به دلیل تناسب اندام بالاتر می‌رود. در این امر اعتماد به ‌نفس از دست ‌رفته فرد دوباره به دست می‌آید. به‌ غیر از این موارد جراحی چاقی می‌تواند در روند بیماری‌های خطرناک چاقی مؤثر شناخته شود و سلامت افراد را تضمین کند و افراد را از بیماری‌هایی همانند موارد زیر در امان نگه می‌دارد.

 • بیماری‌های قلبی
 • آپنه خواب شدید
 • دیابت نوع ۲
 • سکته مغزی
 • رفلاکس معده
 • فشار خون بالا

اغلب زمانی می‌توان از جراحی چاقی استفاده کرد که فرد با استفاده از راهکارهای طبیعی همانند ورزش و تحرک کافی در کنار سبک رژیم غذایی درست نتواند به اندام ایده‌آل خود برسد.

جراحی چاقی چیست و جراح چاقی کیست؟

انواع جراحی چاقی کدامند؟

متدهای بسیاری برای جراحی چاقی شناخته می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از روش لاپاراسکوپی می‌باشد. این نوع جراحی برخلاف جراحی‌های باز می‌تواند حذف جای بخیه از جراحی را به دنبال داشته باشد و دوره نقاهت بیماری جراحی را به ‌شدت کاهش می‌دهد. بنابراین اغلب جراحان از این روش برای جراحی لاغری استفاده می‌کنند. شایع‌ترین جراحی‌های لاغری شامل بای ‌پس معده، اسلیو معده، حلقه قابل تنظیم معده و بای‌پس با سوئیچ اثنی‌عشری می‌باشد. هر کدام از این راهکارهای جراحی چاقی مزایا و معایبی با خود به‌ دنبال دارد که در ادامه قصد داریم بیشتر در رابطه با آن‌ها توضیح دهیم.

اسلیو معده

یکی از بهترین عمل‌های جراحی که طرف‌داران بسیاری دارد عمل اسلیو معده مهدی سلیمی می‌باشد. برای انجام این عمل نیاز است بخش عمده‌ای از معده فرد حذف گردد و این راهکار باعث می‌شود در طول روز غذای مصرفی فرد کمتر شود و زودتر احساس سیری کند. به دلیل این‌که معده هورمون گرسنگی تولید می‌کند، با عمل اسلیو معده بخشی که قادر به تولید هورمون گرسنگی است، حذف می‌گردد. سرعت کاهش وزن در این جراحی چاقی بسیار است. به‌ مرور زمان بیماری‌های مرتبط با چاقی نیز به واسطه این عمل جراحی برطرف می‌گردد.

بای‌پس معده

یکی از استانداردترین جراحی‌های لاغری دنیا بای ‌پس معده شناخته ‌شده است. برای این‌که بتوان این عمل را انجام داد باید بخش کوچک معده را به بخش روده کوچک اتصال داد تا هنگامی‌که شخص غذا مصرف می‌کند مواد غذایی مستقیماً به بخش کوچک معده برسند و فرد فورا احساس سیری کند. برای انجام این جراحی چاقی فرد باید دستورالعمل‌های پزشک را به‌ درستی رعایت کند تا دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی نگردد. چند دلیل محکم باعث کاهش وزن بعد از عمل بای‌ پس معده می‌شود که مهم‌ترین آن کاهش حجم غذایی مصرفی می‌باشد و دومین دلیل این است که مواد غذایی کمتری به دلیل دست‌کاری روده جذب بدن می‌گردد.

چه حقایقی در رابطه با جراحی چاقی وجود دارد؟

تا به این ‌جای این مطلب متوجه شوید که جراحی چاقی چیست. حال اگر کاندید مناسبی برای جراحی چاقی هستید، بهتر است این مسائل را در نظر بگیرید تا با دید بازتری تصمیم به جراحی چاقی بگیرید.

 • چاقی فقط یک مشکل ظاهری شناخته نمی‌شود. بلکه دلیل اصلی به وجود آمدن آن بیماری متابولیکی است و در صدد کاهش یافتن متابولیسم بدن افراد حضور پیدا می‌کند. این فرد با کاهش میزان غذای مصرفی نیز کاهش وزن را تجربه نخواهد کرد.
 • خنثی کردن تغییرات متابولیکی براثر جراحی چاقی اتفاق می‌افتد. بنابراین بعد از جراحی چاقی، با استفاده از وعده‌های غذایی کم فورا سیر می‌شود.
 • ریسک جراحی چاقی به‌ اندازه‌ی جراحی کیسه صفرا است و عوارضی که چاقی برای بدن دارد، بسیار بیشتر از جراحی آن می‌باشد.
 • انجام جراحی چاقی تجربه‌ای احساسی می‌باشد برای این‌که اعتماد به ‌نفس شما در این زمینه بیشتر شود، نیاز به حمایت پزشک دارید.

جراحی چاقی می‌تواند بهبود فشارخون بالا، درد مفاصل و دیابت نوع ۲ را بده نبال داشته باشد.

 • اگر چاقی سلامت افراد را به خطر بیندازد بیمه می‌تواند هزینه‌های جراحی چاقی را پوشش دهد.
 • به دلیل این‌که از روش لاپاراسکوپی در جراحی چاقی استفاده می‌شود، جای بخیه بر روی بدن افراد نخواهند ماند و دوران نقاهت آن بسیار اندک می‌باشد. بعد از گذشت ۲ هفته استراحت فرد می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.
 • بعد از گذشت ۲ ماه معده به رویه جدید زندگی عادت می‌کند و به ‌مرور زمان اندام فرد ایده‌آل می‌گردد.
 • درصد موفقیت‌های جراحی چاقی در ۵ سال گذشته ۸۵ درصد شناخته ‌شده است و از این طریق توانسته به افراد کمک کند تا به تناسب اندام دلخواه خود برسند.

 

سخن آخر

با ارائه این مطالب دریافتید که جراحی چاقی چیست و به مزایای مهم آن پی بردید. با این دید اگر شما کاندید مناسبی برای انجام جراحی چاقی می‌باشید، بهتر است به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا با مشاوره گرفتن از او راهکار مناسبی از جراحی چاقی برای شما صورت بگیرد و به اندام دلخواه خود برسید. لازم به ذکر است بدانید اگر در کنار جراحی چاقی از رژیم‌های غذایی درست و فعالیت پی ‌در پی استفاده کنید، روند کاهش وزن شما سرعت بیشتری خواهد گرفت و می‌توانید لاغری را تجربه کنید.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: