کد خبر: ۵۳۱۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰

تیمی از محققان دانشگاه ادینبورگ انگلیس در تازه‌ترین تحقیقات خود به نتایج متفاوتی درباره تاثیر دگزامتازون بر کاهش شدت خونریزی دوران قاعدگی دست یافتند.

به گزارش شفاف، به نقل از مدیکال اکسپرس، تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می‌کنند، می‌توانند با یک استروئید ضدالتهاب رایج، درمان شوند.

این مطالعه می‌تواند راه را برای استفاده از دگزامتازون به عنوان یک درمان ایمن و موثر باز کرده و اولین کلاس جدید درمان خونریزی شدید قاعدگی در نزدیک به ۲۰ سال گذشته باشد. 

این اولین بار است که یک استروئید ضد التهابی برای درمان این مشکل شایع بهداشتی مورد آزمایش قرار می‌گیرد که از هر چهار زن یک نفر را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند سال‌ها ادامه یابد.

متداول‌ترین درمان برای کاهش خونریزی قاعدگی (یک دستگاه آزاد کننده هورمون که در حفره رحم قرار می‌گیرد) بسیار موثر است با این حال تقریبا یک پنجم کاربران جدید از عوارض جانبی این روش که شامل خونریزی غیرقابل پیش بینی است، ناراضی هستند. همچنین این روش برای زنانی که قصد بارداری دارند، مناسب نیست.

این کارآزمایی که توسط تیمی از محققان دانشگاه ادینبورگ انجام شد، شامل ۱۰۷ زن ۲۱ تا ۵۴ ساله بود که خونریزی شدید قاعدگی را در بازه زمانی ۶ ماه تا ۳۷ سال تجربه کرده بودند.

این مطالعه نشان داد زنانی که دوز ۰.۹ میلی گرم دگزامتازون را دو بار در روز به مدت پنج روز دریافت کرده بودند، به طور متوسط ​​حجم خونریزی قاعدگی آن‌ها تا ۱۹ درصد کاهش یافت. 

محققان می‌گویند یافته‌ها به این معنی است که دگزامتازون می‌تواند یک گزینه درمانی در آینده برای زنانی باشد که خونریزی شدید قاعدگی به کیفیت زندگی یا سلامت آن‌ها آسیب می‌رساند، همچنین می‌تواند برای زنانی که عوارض جانبی غیرقابل قبولی در درمان هورمونی دارند، اما مایل به درمان جراحی نیستند و کسانی که قصد بارداری دارند،استفاده شود.

هیلاری کریچلی، استاد طب باروری در مرکز بهداشت باروری MRC دانشگاه، می‌گوید: قاعدگی و خونریزی شدید ناشی از آن، هنوز موضوعات ممنوعه هستند و تاثیرات ناتوان کننده این مورد توسط بیماران کمتر گزارش شده است. یافته‌های ما راه را برای مطالعه بیشتر دگزامتازون به عنوان یک درمان احتمالی ایمن و موثر باز می‌کند.

دکتر پاملا وارنر، دانشجوی آمار پزشکی در موسسه آشر دانشگاه نیز می‌گوید: این کارآزمایی از تحقیقات آزمایشگاهی پیشرو و سال‌ها همکاری چند رشته‌ای بین پزشکان و روش شناسان، همراه با متخصصان دیگر در رویکرد‌های کارآمد و اخلاقی جدید در طراحی آزمایش تکامل یافته است. این یک سفر هیجان انگیز و لذت بخش بوده است.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: