کد خبر: ۵۳۱۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷

رئیس شورای روابط خارجی اروپا در واکنش به درخواست واشنگتن برای خروج فوری اتباع آمریکایی از افغانستان گفت که آمریکا در حال فرار از افغانستان است.

به گزارش شفاف، «کارل بیلدت» رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا اعلامیه سفارت آمریکا در کابل برای خروج فوری شهروندان آمریکایی از افغانستان را «فرار آمریکا» از این کشور دانست.

بیلدت در توئیتی نوشت: آمریکا در حال فرار است، این مانند تکرار سقوط سایگون (پایتخت ویتنام جنوبی) در سال 1975 است.

سقوط سایگون پایتخت ویتنام جنوبی به دست ارتش خلق ویتنام و جهبه آزادی ملی نشانه شکست آمریکا و جبهه ویتنام جنوبی، پایان جنگ ویتنام و آغاز دوره رسمی کمونیست شدن ویتنام است.

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اواسط تیرماه نیز پس از سخنرانی جو بایدن درباره افغانستان اظهارداشت که پس از بازگرداندن نظامیان آمریکایی به خانه «لحظه‌ای را به‌عنوان اینکه مأموریت ما در افغانستان موفقیت‌آمیز انجام شد نخواهیم داشت».

وی با اعتراف به شکست آمریکا در افغانستان بدون استفاده از این واژه گفته بود: این جنگی 20ساله است که از طریق نظامی پیروزی صورت نگرفته است.

ساکی گفته بود ادامه این جنگ از طریق نظامی هیچ سودی برای آمریکا ندارد.

«کنستانتین سیوکوف» کارشناس ارشد مسائل نظامی از روسیه نیز چندی قبل تاکید کرده بود که عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان بیانگر شکست واشنگتن در طولانی‌ترین جنگ این کشور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: