کد خبر: ۵۳۱۴۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹

قیمت درب کارخانه محصولات چین در ماه ژوئیه با سرعت بیشتری نسبت به ماه قبل افزایش یافت و از انتظارات بازار و تحلیلگران فراتر رفت.

به گزارش شفاف، قیمت درب کارخانه محصولات چین در ماه ژوئیه با سرعت بیشتری نسبت به ماه قبل افزایش یافت و از انتظارات بازار و تحلیلگران فراتر رفت.

این در حالی است که چین با فشارهای اقتصادی در پی از دست رفتن روند بهبود در شرایطی که کسب و کارها با هزینه های بالای مواد اولیه دست و پنجه نرم می کنند، مواجه است.

دومین اقتصاد بزرگ جهان امسال در مسیر رشد بیش از 8 درصدی قرار دارد اما تحلیلگران می گویند تقاضا برای محصولات و خدمات در پی محدودیت های کرونایی به اوج خود رسیده است و پیش بینی می شود که با توجه به مشکلات زنجیره تامین و شیوع نوع دلتای کرونا، رشد اقتصادی متوسط باشد.

اداره ملی آمار چین (NBS) روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.0 درصد رشد کرد که با میزان مشاهده شده در ماه مه برابر است. تحلیلگران نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند که شاخص PPI بدون تغییر نسبت به ماه ژوئن 8.8 افزایش یابد.

بر اساس داده های این اداره، تورم مصرف کننده اندکی کند شد و به سیاست گذاران فرصت داد در صورت لزوم اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، اقتصاد چین تا حد زیادی از اختلالات ناشی از همه گیری کووید-19 رها یافته است اما این بهبودی قدرت خود را با افزایش شدید قیمت کالاها و تنگناهای زنجیره تامین جهانی از دست می دهد.

تحلیلگران موسسه نومورا در یادداشتی نوشتند: ما معتقدیم فشار تورمی داخلی تا حد زیادی قابل کنترل است و بعید است که پکن درباره داده های تورمی ژوئیه که بیش از حد انتظار بود، واکنش شدیدی نشان دهد.

چین مقدار پول نقدی که بانک ها باید به عنوان ذخیره نگهداری کنند را در ماه ژوئیه کاهش داد و حدود 1 تریلیون یوان (154.40 میلیارد دلار) را آزاد کرد. بسیاری از تحلیلگران کاهش مجدد (ذخایر پول نقد چین) را برای اواخر سال پیش بینی می کنند.

گسترش جهانی ویروس دلتا که میزان عفونت آن بیشتر است و شیوع موارد جدید ابتلا در خانه، بر مشکلات ناشی از وقوع سیل در برخی از استانهای چین افزوده است و فعالیت های اقتصادی در این کشور را مختل کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: