کد خبر: ۵۳۱۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸

پژوهشگران اتریشی دریافتند وجود همزمان سندرم متابولیک و بیماری کلیوی منجر به بیماری‌های قلبی و مرگ می‌شود.

به گزارش شفاف، به نقل از هلث سایت، سندرم متابولیک گروهی از فاکتور‌های خطر بیماری‌های قلبی است که خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش می‌دهد. سندرم X، سندرم مقاومت به انسولین و سندرم D متابولیک برخی از نام‌های دیگر این عارضه هستند.

تا کنون علت دقیق سندرم متابولیک ناشناخته است اما افراد چاق، مبتلا به دیابت و مبتلا به مشکلات پوستی نسبت به سایرین، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سندرم هستند.

سندرم متابولیک یا مقاومت به انسولین با عدم توانایی بدن در استفاده مؤثر از انسولین برای کاهش سطح گلوکز و چربی مرتبط است. مقاومت به انسولین می‌تواند ناشی از ترکیبی از عوامل ارثی و سبک زندگی باشد.

ارتباط میزان بالای انسولین و گلوکز با تعدادی از عوارض منفی سلامت

یکی از آثار منفی میزان بالای انسولین و گلوکز، عوارض قلبی عروقی است. یافته‌های اخیر نشان می‌دهد افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی بیشتر در  معرض سندرم متابولیک هستند و خطر مرگ زودرس و عوارض قلبی عروقی در این افراد افزایش پیدا می‌کند .

 محققان در این مطالعه  ۵۱۱۰ فرد بزرگسال مبتلا به بیماری کلیوی در آلمان را که دارای سندرم متابولیک بودند، مورد بررسی قرار دادند. از این تعداد، ۶۰۵ بیمار فوت کردند و ۶۵۰ نفر در طول دوره پیگیری ۶.۵ ساله دچار حوادث قلبی عروقی شدند.

برخی مؤلفه‌های سندرم متابولیک مانند اندازه دور کمر، سطح قند خون، تری گلیسیرید و فشار خون و همچنین پایین بودن کلسترول خوب HDL، این خطر را افزایش می‌دهد.

فلوریان کروننبرگ، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پزشکی اینسبروک اتریش، در این باره می‌گوید: یافته‌های ما نشان داد اجتناب از هریک از مؤلفه‌های سندرم متابولیک، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی یا مرگ زودرس را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اضافه وزن و عدم تحرک بدنی از عوامل اصلی سندرم متابولیک هستند؛ بنابراین کنترل برخی از این مشکلات مرتبط با سندرم متابولیک را می‌توان با ایجاد تغییر در سبک زندگی نظیر کاهش وزن و ورزش منظم کنترل کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: