کد خبر: ۵۳۱۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸

وزارت دارایی عربستان اعلام کرد کسری بودجه این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به ۴.۶ میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش شفاف، عربستان کسری بودجه 4.6 میلیارد ریالی (1.23 میلیارد دلار) خود را در سه ماهه دوم سال جاری میلادی اعلام کرد که نسبت به 109.2 میلیارد ریال گزارش شده در همین  فصل در سال گذشته میلادی یعنی در بحبوحه سقوط قیمت نفت، کاهش داشته است.

 بزرگترین اقتصاد دنیای عرب و بزرگترین صادر کننده نفت دنیا 248 میلیارد ریال در این دوره درآمد داشته است. درآمد نفتی عربستان 38 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 132.15 میلیارد ریال در سه ماهه دوم رسیده است.

درآمد غیرنفتی هم از 38.23 میلیارد ریال سال گذشته تا 115.96 میلیارد ریال بالا رفته است.

 اقتصاد عربستان در فصل بهار برای اولین بار از آغاز همه گیری کرونا رشد کرد که نتیجه 10.1 درصد رشد بخش غیر نفتی آن بود.

وزارت دارایی عربستان اعلام کرد هزینه عمومی در این کشور در سه ماهه دوم برابر با 252.7 میلیارد ریال بوده که چهار درصد نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش داشته است.

عربستان در سال گذشته میلادی جهت جبران خالی شدن خزانه خود به خاطر سقوط قیمت نفت ناشی از همه گیری کرونا، اقداماتی مانند 3 برابر کردن مالیات بر ارزش افزوده و حذف مستمری ها را در پیش گرفت.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول،کسری بودجه عربستان در سال گذشته تا 11 درصد تولید ناخالص داخلی آن بالا رفته بود. این صندوق انتظار دارد کسری بودجه سالانه عربستان تا 4.2 درصد تولید ناخالص داخلی آن در سال جاری میلادی کاهش یابد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: