کد خبر: ۵۳۱۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶

گیاه پرنده بهشتی (Bird of paradise) با نام علمی Strelitzia Reginae از خانواده Strelitziaceae/Musaceae است. گیاه پرنده بهشتی بومی آفریقای جنوبی می باشد. پرنده بهشتی در اکثر مغازه های گل فروشی موجود است، زیرا از گل های آن در دسته گل یا سبد گل فروشی ها استفاده می نمایند. گیاه پرنده بهشتی گیاهی همیشه سبز و دائمی است. برگ های آن سبز رنگ و تخم مرغی شکل است.

گیاه پرنده بهشتی (Bird of paradise) با نام علمی Strelitzia Reginae از خانوادهStrelitziaceae /Musaceae است. گیاه پرنده بهشتی بومی آفریقای جنوبی می باشد. پرنده بهشتی در اکثر مغازه های گل فروشی موجود است، زیرا از گل های آن در دسته گل یا سبد گل فروشی ها استفاده می نمایند.

 

مشخصات گیاه پرنده بهشتی

نام های دیگر پرنده بهشتی، استرلیتزیا نارنجی، مرغ بهشتی و گل درنا است. گیاه پرنده بهشتی گیاهی همیشه سبز و دائمی است. برگ های آن سبز رنگ و تخم مرغی شکل است. گلدهی این گیاه از زمستان تا اواخر بهار صورت می گیرد. گل های آن وقتی به طور کامل باز شدند مانند یک پرنده در حال پرواز به نظر می رسند. از ویژگی های بارز گیاه پرنده بهشتی، از یک بوته آن 10 شاخه گل تولید می شود.

 

انواع گیاه پرنده بهشتی

این گیاه دارای پنج گونه است و همه آنها حساس به سرما و همیشه سبز هستند.

Strelitzia reginae-

Strelitzia juncea-

Strelitzia alba-

Strelitzia Nicolai-

Strelitzia caudate-

نحوه نگهداری و پرورش گیاه پرنده بهشتی

شرایط نگهداری گیاه پرنده بهشتی

 

شرایط نگهداری گیاه پرنده بهشتی

آب: نیاز آبی بالایی دارد و خاک آن باید همیشه کمی مرطوب باشد. در ماه مرداد که دوره استراحت و خواب گیاه است به آبیاری کمتری نیاز دارد. همچنین، در این دوره آب کمتر باعث می شود ریشه های گیاه نسوزد و در دوره رشد گلدهی گیاه به طور منظم صورت گیرد.

دما: آستانه دمایی که در طول روز و در طول شب گیاه می تواند تحمل کند به ترتیب 10-13 و 20-22 درجه سانتی گراد است. بهترین درجه حرارت برای رشد گیاه پرنده بهشتی 16-19 درجه سانتی گراد است. از آنجاییکه پرنده بهشتی کمی حساس به دما می باشد در صورت سرد شدن هوا می توانید آن را با پلاستیک بپوشانید.

نور: پرنده بهشتی به تابش غیر مستقیم نور خورشید در حد متوسط تا زیاد نیاز دارد و در صورت قرار گرفتن در محیط های سایه و دور از دسترس خورشید وارد دوره گلدهی نخواهد شد و یا گل های تولید شده سریع از بین خواهند رفت. همچنین نیاز نوری گیاه را می توانید از طریق نور های مصنوعی تامین نمایید.

خاک و کوددهی: پرنده بهشتی در اغلب خاک ها رشد خوبی دارد. نیاز کودی گیاه در فصل تابستان بیشتر است. هنگام کوددهی می توانید با استفاده از کودهای N-P-K به نسبت 5-1-3 و 3 گرم نیترات پتاسیم در هر لیتر آب، گیاه را تغذیه کنید.

تکثیر: از دو روش تقسیم بوته و کاشت بذر برای تکثیر گیاه استفاده می شود که روش تقسیم بوته بهترین روش است. 

گلدان: هنگام تعویض گلدان پرنده بهشتی از گلدان های عمیق استفاده نمایید تا ریشه ها از فضای کافی در داخل گلدان برخوردار باشند. تعویض گلدان به صورت سالانه در افزایش سرعت رشد گیاه  موثر است.

 

نحوه نگهداری و پرورش گیاه پرنده بهشتی

نحوه تکثیر گیاه پرنده بهشتی

 

بیماری های گیاه پرنده بهشتی

گیاه پرنده بهشتی هم ممکن است مانند دیگر گیاهان آپارتمانی در معرض آفت هایی مانند شپشک آرد آلود، شته و مگس سفید قرار بگیرد. برای مقابله با این آفت ها می توان از سموم سیستمیک استفاده نمود. در صورت مساعد نبودن شرایط لازم برای رشد، گیاه دچار بیماری هایی مانند پوسیدگی ریشه و پژمردگی باکتریایی خواهد شد.

 

از دیگر گیاهان زیبا و مشابه پرنده بهشتی می توان به گل بابا آدم و فیکوس الاستیکا اشاره کرد.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: