کد خبر: ۵۳۱۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹

هم‌زمانی تجاوزات رژیم صهیونیستی به مرزهای جنوبی لبنان با حوادث مشکوک در منطقه «خلده» و اقدام برخی به تحریک مردم ، اشاره مستقیم به مرحله پایانی طرح معروف آمریکا ضد لبنان دارد.

به گزارش شفاف به نقل از وبسایت خبری النشره، لبنان همچنان از تأثیرات طرح پنج مرحله‌ای «مایک پامپئو» وزیر خارجه سابق آمریکا رنج می‌برد. پامپئو، دیپلمات آمریکایی که یک تهدید جدی برای لبنان محسوب می‌شود در تاریخ 23 مارس 2019 و پس از سفر به اراضی اشغالی فلسطین وارد لبنان شده و از مردم این کشور خواست حزب‌الله را کنار بگذارند؛ در غیر این صورت لبنان در معرض خطر بزرگی قرار خواهد گرفت.

در آن زمان پامپئو به عنوان نماینده «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا تلاش کرد تا حزب‌الله را خطر بزرگی برای همه مؤلفه‌های جامعه لبنان توصیف کند و البته دولت آمریکا آمادگی خود را برای حمله به مقاومت در داخل لبنان در چارچوب جنگ آشکار آمریکا و اسرائیل علیه مقاومت از دهه 70 آغاز کرده بود.

چند روز پس از سفر وزیر خارجه سابق آمریکا به لبنان، سفارتخانه ایالات متحده در بیروت و همچنین سایر سفارتخانه‌های هم‌پیمان واشنگتن بعد از نشستی که دولت لبنان در زمان نخست وزیری «سعد حریری» برگزار کرده بود، اقدام به تحریک اوضاع این کشور کردند. پس از آن، مقرر شد تا دولت لبنان هزینه‌های مالی به عنوان مالیات بر خدمات شبکه‌های پیام‌رسان اضافه کند که همراه با اقدام جدید آمریکا در محاصره مالی لبنان و جلوگیری از نقل و انتقال پول به داخل این کشور بود.

به دنبال این اتفاقات، قیمت دلار به شکل جنون‌آمیزی بالا رفت که جرقه‌ای برای آغاز اعتراضات 17 اکتبر 2019 بود. در واقع آن‌گونه که شواهد نشان می‌دهد، اعتراضات اکتبر 2019 در لبنان تظاهرات مطالبه‌گرانه نبوده و شمار زیادی از شهروندان لبنانی بدون اینکه خودشان بخواهند در راستای برنامه‌های آمریکا علیه کشورشان اقدام کردند.

بدون شک، عمده هدف این اقدامات تحریک‌آمیز، هدف قرار دادن «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی و متحدان آنها در حزب‌الله بود.

به این ترتیب، پروژه پنج مرحله‌ای مایک پمپئو به شکل عملیاتی شروع به اجرا شدن در لبنان کرد که به شکل زیر است:

خلأ سیاسی، سقوط مالی، سقوط اقتصادی و انفجار امنیتی که در نهایت با یک حمله همه‌جانبه رژیم صهیونیستی علیه لبنان برای نابودی این کشور تکمیل می‌شود؛ که البته این موضوع مستلزم موفقیت‌آمیز بودن طرح‌های واشنگتن علیه مقاومت لبنان است.

یک منبع در محور مقاومت تأکید می‌کند که این طرح هنوز هم در لبنان در حال اجرا است و دولت ایالات متحده و رژیم صهیونیستی و ابزارهای آنها در داخل لبنان، از هیچ تلاشی برای اجرای طرح مذکور غافل نخواهند شد.

در همین راستا، اخیراً و هم‌زمان با اولین سالگرد انفجار بندر بیروت در 4 آگوست، مهره‌های داخلی محور آمریکایی ـ صهیونیستی در لبنان، به دنبال سوء استفاده از احساسات مردمی به منظور تحریک آنها با هدف تکمیل اجرای طرح پامپئو بودند.

هم‌زمان با این اتفاقات در روزهای گذشته، درگیری‌هایی در مرزهای جنوبی لبنان و فلسطین اشغالی صورت گرفته و دشمن اسرائیلی مناطق جنوبی لبنان را مورد تجاوزات هوایی قرار داد که با پاسخ موشکی حزب‌الله مواجه شد و مقاومت لبنان تأکید کرد که آمادگی مقابله با هرگونه تجاوز دشمن صهیونیستی را دارد.

پاسخ حزب‌الله یک پیام قاطع برای همه طرف‌هایی بود که روی حمله اسرائیل به مقاومت حساب باز کرده‌اند و منتظر اجرای آخرین مرحله طرح مایک پامپئو هستند.

همچنین تجاوزات و تلاش برای ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان لبنانی، هم‌زمان با تحریک مردم در تظاهرات سالگرد انفجار بیروت و هدف قرار دادن طرفداران مقاومت در منطقه «خلده» بود؛ با این هدف که حزب‌الله را به جنگ داخلی بکشانند و این همان چیزی است که دشمن اسرائیلی بعد از ناامید شدن از تضعیف حزب‌الله، به آن روی آورده است.

برای روشن‌تر شدن مطلب باید به تاریخ تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان برگردیم که در آن دولت‌های مختلف این کشور قادر به جلوگیری از تجاوزات دشمن نبودند و مقاومت بود که لبنان را از چنگال اشغالگران نجات داد. طی دو سال گذشته و زمانی که پامپئو این طرح 5 مرحله‌ای را برای سقوط لبنان طراحی کرده، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله بارها درباره ایستگاه‌های مختلف این طرح توطئه‌آمیز هشدار داده و در این راستا بر مقاومت سیاسی جهت حل بحران سیاسی لبنان تأکید کرده است.

سید نصرالله همچنین برای جلوگیری از فروپاشی مالی لبنان همواره بر مقاومت مالی برای جلوگیری از غارت سپرده‌های مردم تأکید داشته و اکنون نیز برای تأمین نیازهای معیشتی لبنانی‌ها بر مقاومت اقتصادی اصرار دارد؛ چرا که شعار اصلی مقاومت تنها خدمت به مردم است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: