کد خبر: ۵۳۱۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۲

کتاب براعت استهلال در قرآن کریم (با تیکه بر داستان‌های حضرت آدم(ع)، حضرت نوح(ع)، حضرت ابراهیم(ع) و حضرت عیسی(ع)) به قلم مهین داودی روانه بازار کتاب شد.

به گزارش شفاف، براعت استهلال صنعتی است ادبی و عبارت است از آغاز کردن سخن به سبکی متناسب با مقصود گوینده در متن گفتارش که حُسن مطلع می‌تواند یکی از انواع آن باشد.

این شگرد ادبی والا، در شمار صنایعی است که به طور طبیعی شاعران و نویسندگان می‌کوشند تا به گونه‌ای آن را در آثار خود به کار برند و با دقت در انتخاب الفاظ و نظم و تنسیق جمله‌ها برگیرایی و زیبایی اثرشان بیفزایند؛ از این رو بررسی کاربست این صنعت در آیات شریفه قرآن می‌تواند چشم‌اندازهای تازه‌ای را پیش چشم عموم محققان و به ویژه ادب پژوهانِ قرآن دوست بگشاید.

داودی در بخشی از مقدمه خودش بر این کتاب می‌نویسد: بررسی براعت استهلال در قرآن کریم که حدّ اعلی کلام و اوج بلاغت و حد اعجاز است می‌تواند به کشف رازهای اعجاز قرآن تا حدود زیادی کمک کند. به همین منظور قصد داریم در این کتاب به بررسی براعت استهلال و انواع آن در قرآن کریم بپردازیم. با این توضیح که براعت استهلال ابعاد وسیعی دارد و تناسب‌های آغاز کلام با مضمون اصلی کلام به صورت‌های مختلف متجلی می‌شود. گاه از براعت استهلال سخن می‌گوییم و منظورمان استهلال موضوعی است و گاه از دریچه داستان‌های قرآنی از براعت شخصیت‌های داستان بحث می‌کنیم و گاهی این فنّ جنبه بیانی و زبانی به خود می‌گیرد که از آن به براعت استهلال بیانی تعبیر می‌شود و گاهی نیز براعت استهلال در تصویرگری‌های بلاغی و صورخیال مطرح می‌شود که از آن به براعت استهلال تصویری تعبیر می‌کنیم و همچنین با دقت و تدبّر در بافت‌های کلامی قرآنی می‌توانیم به نوع دیگری از براعت استهلال با عنوان براعت استهلال بافتی دست‌یابیم که بررسی همه این انواع براعت استهلال در قرآن کریم می‌تواند موضوع فصول مختلف این نوشتار باشد از سویی دیگر می‌توان به براعت استهلال در قرآن از دو زاویه دیگر نیز نگاه کرد:

1. براعت استهلال در محدوده یک آیه به این معنی که چه ارتباطی بین آغاز آیه و مفاهیم مطرح شده در متن آیه وجود دارد.

2. بررسی براعت استهلال در محدوده یک سوره با این توضیح که همان‌طور که در مورد تک تک آیات، فن براعت استهلال قابل طرح است در رابطه با خوش آغازی سوره‌ها و تناسب اوایل سوره با مضامین سور می‌توان مجالی را برای بحث و تحقیق یافت که این دو بعد نیز مطمح نظر ما در این واکاوی و پژوهش می‌تواند باشد.

با توجه به این که هر چه جامعه آماری و نمونه‌ها و شواهد بیشتری برای براعت استهلال باشد مطلب عمیق‌تر و دقیق‌تر کاویده می‌شود یا مورد بررسی قرار می‌گیرد لذا من علی‌رغم سختی کار مایلم و ترجیح می‌دهم که موضوع براعت استهلال را در تمام قرآن مورد بررسی قرار دهم ولی این به معنای استقراء تمام نمونه‌ها نیست بلکه شواهد و امثله قرآنی در حد بررسی دقیق موضوع مطرح و دسته‌بندی خواهد شد و موارد مشابه در جداولی به صورت فهرست برای مزید اطلاع خوانندگان و پژوهشگران در پایان کتاب به عنوان ملحقات تنظیم خواهد شد.

کتاب "براعت استهلال در قرآن کریم" را نشر مکین با شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 102 هزار تومان راهی بازار کتاب کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: