کد خبر: ۵۳۱۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱

در تاریخ نگار مداحان و سخنوران ، شب پنجم محرم متعلق به حضرت عبدالله بن الحسن (ع) و چند تن از اصحاب کربلا است.

به گزارش شفاف، از سال‌ها قبل رسم بر این بود که هر یک از روز‌های دهه اول ماه محرم به نام حماسه سازان عاشورا نامگذاری شود. معنای این اسامی در هر روز، ویژگی‌های یکی از اولیاء دشت نینوا را بیان می‌کند. البته مفهوم آن بدین معنا نیست که هر کدم از شخصیت‌های مذکور به شهادت رسیده اند. نامگذاری شب‌های محرم از طرف مداحان و ذاکران اهل بیت، برای زنده نگه داشتن یاد حماسه بزرگ عاشورا انجام شده است

شب پنجم به حضرت عبدالله بن حسن (ع) کودک هشت ساله امام مجتبی (ع) و اصحاب کربلا همچون حبیب ابن مظاهر، زهیر ابن قین و دیگران منسوب است.

عبد الله بن الحسن (ع)

عبدالله بن الحسن (ع) در شمار آخرین شهیدانی بود که پیش از شهادت امام حسین (ع) در ظهر عاشورا به شهادت رسید. عبدالله بن حسن بن علی (ع)، نوجوان ۱۱ ساله، فرزند امام حسن مجتبی (ع) که روز عاشورا، وقتی دید سیدالشهداء بر زمین افتاده است، برای دفاع از او به سوی میدان شتافت و در دفاع از عموی مظلومش جام شهادت نوشید.

زهیر ابن قین

زهیر، الگوی عاشقی کربلاست. او تا چند روز پیش، از دیدار حسین (ع) هراس داشت، اما پس از آن که به خیمه امام گام نهاد، هراسش به عشقی جاودانه بدل شد. بارقه نگاه حسین (ع) چنان در جانش اثر کرده بود که از همه هستی خود گذشت و از دنیا و خانمان گسست.

امام حسین (ع)، پس از اقامه نماز صبح عاشورا، یاران خویش را سازماندهی کرده و زهیر بن قین را به فرماندهی جناح راست سپاه برگزید که نشان لیاقت و شایستگی‌های اخلاقی و نظامی «زهیر» است.

حبیب بن مظاهر

شب پنجم محرم برای حبیب بن مظاهر نیز هست و ایشان یکی از بهترین یاران حضرت (ع)، امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) نیز بوده است که در شهر کوفه متولد شده بود و برای دفاع از دین اسلام رهسپار میدان جنگ شد. وی یکی از افراد مسن در واقعه کربلا بود و در سن ۷۵ سالگی در ظهر روز عاشورا توسط سربازان عمر بن سعد به شهادت و به آرزوی دیرینه اش رسید.

او یکی از با خدا‌ترین مردان مسلمان بود که برای عبادت پروردگار متعال شب‌های زیادی را تا صبح بیدار می‌ماند و با خدای خود راز و نیاز می‌کرد. همچنین حبیب بن مظاهر حافظ کل قرآن کریم و یکی از باسوادترین انسان‌ها در دوره خویش بوده است.

انتهای پیام /

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: