کد خبر: ۵۳۱۷۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر پیشنهادی امور خارجه را تشریح کرد.

غلامرضا مرحباء کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گویی، در تشریح دستور کار جلسه عصر امروز (شنبه 23 مرداد)این کمیسیون گفت: حسین امیر عبداللهیان وزیر پیشنهادی امور خارجه در جلسه کمیسیون حضور و برنامه های خود را برای اعضای کمیسیو ن تشریح کرد.

وی ادامه داد: نمایندگان نیز درباره نحوه  انتخاب سفیران ایران در کشورهای مختلف، مذاکرات برجام، ارتباط با کشورهای اروپایی، روابط با سایر کشورهای جهان، رایزن‌های اقتصادی و همچنین ضرورت تحول در وزارت خارجه مواردی را مطرح کردند. 

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت توجه به کشورهای حوزه تمدنی ایران و استفاده از قرابت‌های فرهنگی و مذهبی برای گسترش روابط اقتصادی و سیاسی اضافه کرد: اعضای کمیسیون اقتصادی در این نشست به عدم توجه دولت گذشته به ظرفیت کشورهای همسایه بخصوص کشورهای دارای اشتراکات فرهنگی، زبانی و مذهبی فراوانی با ایران اشاره کرده و به وزیر پیشنهادی توصیه کردند که از این ظرفیت‌ها برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی استفاده کند.

مرحبا با اشاره به لزوم تقویت  ارتباط سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای شبه قاره و شرق دور اظهارداشت: از سوی دیگر سفیرانی باید برای کشورها انتخاب شود که بیشترین تناسب و توانمندی را با آن کشور داشته باشند چرا که گذشته در انتخاب سفیران دقت چندانی وجود نداشته و افرادی که با این عنوان در کشوری انتخاب می‌شدند، با فرهنگ و زبان آن کشور  هیچ ارتباطی برقرار نکرده و رویکرد اقتصادی مناسبی هم نداشته اند. لذا باید در دولت سیزدهم به این موارد توجه بیشتری صورت بگیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: