کد خبر: ۵۳۱۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵

اگر رویه مذکور مبنی بر پرداخت جریمه و ادامه سفر ادامه داشته باشد، به طور قطع می‌توان گفت تعطیلات پیش‌رو و ممنوعیت تردد اعلامی، نه تنها باعث کاهش آمار ابتلا به کرونا نمی‌شود بلکه مدتی بعد از این تعطیلات مجدداً ابتلا به کرونا اوج می‌گیرد.

به گزارش شفاف، بنابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد که علاوه بر تعطیلی سراسری ادارات در کشور از روز 25 تا 30 مرداد، از ساعت 12 فردا (24 مردادماه) ممنوعیت تردد بین استانی در تمام جاده‌های کشور به جز موارد استثنا مانند آمبولانسها و خودروهای حمل غذا، اعمال شود و این ممنوعیت تا پایان روز پنجم شهریور ادامه پیدا خواهد کرد.

با توجه به آنچه که در تعطیلی‌های قبلی و حتی تعطیلی 6 روزه تهران در چند وقت اخیر، شاهد بودیم، به محض اعلام این محدودیتهای تردد در جاده‌های کشور، سیلی از خودروها راهی جاده‌ها مخصوصاً شمال کشور شده و ترافیک سنگین و بعضاً چند کیلومتری در ورودی‌های شهرهای شمالی شکل می‌گیرد.

حتی عدم تأثیر تعطیلات 6 روزه بر کاهش آمار ابتلا و جان‌باختگان ناشی از کرونا صدای کارشناسان حوزه بهداشت و درمان را نیز درآورد و آنها اثر این تعطیلات را در کاهش آمار ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا، معکوس دانستند.

بنابر مصوباتی که تاکنون وجود داشته، خروج پلاکهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود پلاکهای غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع بوده و رانندگان خاطی، بابت ورود به شهرهای قرمز و نارنجی 500 هزار و یک میلیون تومان جریمه می‌شدند البته این جریمه عمدتاً به صورت هوشمند، توسط دوربینها و بعضاً نیز توسط عوامل پلیس راهور صورت می‌گرفت هرچند که خودروهای تعدادی از مسافران نیز بدون هیچ دغدغه‌ای طی مسیر کرده و بدون اعمال جریمه به مسافرت رفته و بعد به شهرهای خود باز می‌گردند.

با وجود جرائم مذکور برای ورود پلاکهلای غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی و خروج پلاکهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی، تعدادی زیادی، رهسپار جاده‌ها شده و به نوعی می‌توان اذعان کرد که این جریمه‌ها نیز برای آنها بازدارنده نبوده و مانع از سفر نمی‌شود.

پلیس راهور نیز همواره اعلام کرده به افرادی که قصد سفر دارند، تذکر داده و آنها را از سفر منع می‌کند  همچنین در صورتی که افرادی اصرار بر سفر داشته باشند، در شهرهای قرمز یک میلیون و در شهرهای نارنجی 500 هزار تومان جریمه خواهند شد.

اگر رویه مذکور مبنی بر پرداخت جریمه و ادامه سفر همچنان ادامه داشته باشد، به طور قطع می‌توان گفت تعطیلات پیش‌رو و ممنوعیت تردد اعلامی، نه تنها باعث کاهش آمار ابتلابه کرونا و فوتی‌های ناشی از آن نمی‌شود بلکه مدتی بعد از این تعطیلات باید به دلیل سفرهای بی‌مورد صورت گرفته شاهد مجد افزایش آمار ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا باشیم.

به نظر می‌رسد که باید در محدودیتهای تردد پیش‌رو، به طور قاطع همزمان با ابطال تمام مجوزهای تردد بین‌شهری، از خروج تمام پلاکهای بومی و غیربومی از شهرهای بومی همچنین ورود این پلاکهای به شهرهای ممنوعه جلوگیری کرد و به هیچ عنوان حتی با پرداخت بهای آن (جریمه‌های 500 هزار و یک میلیون تومانی) اجازه تردد را به خودروهای مسافران نداد، در این صورت، تعطیلات مذکور و تصمیمات اتخاذ شده مبنی بر ممنوعیت تردد جاده‌ای تا حدی اثر بخش خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: