کد خبر: ۵۳۱۹۲۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به تجویز غیرمنطقی برخی داروهای کرونا در ایران درباره دپوی اقلام دارویی در گمرکات کشور توضیح داد.

به گزارش شفاف، سید حیدر محمدی در نشست خبری امروز در وزارت بهداشت درباره واکسن کرونا اظهار کرد: واکسن یک فراورده بیولوژیک است و ما نسبت به همه فراورده‌های بیولوژیک حساسیت مضاعف داریم؛ ما برخی مسیرها را برای واردات واکسن تسهیل کرده‌ایم یکی اینکه ما فرایندهای ثبت واکسن را آسان کرده‌ایم تنها چیزی که از واردکنندگان می‌خواهیم ارائه مستنداتی از واکسن ساز اصلی است که قرار است وارد شود.

پاسخ سازمان غذا و دارو به ادعای اتاق بازرگانی

وی گفت: هرکس از شرکت‌های تولیدکننده معتبر و اصلی بتواند گواهی بیاورد که توانسته واکسن را خریداری کند و سفارت کشور نیز آن را تایید کند ما اجازه واردات آن را می‌دهیم. 47 شرکت از ما معرفی نامه گرفتند و چهار شرکت مجوز واردات گرفتند اما دو شرکت موفق شدند که از دو واکسن ساز روسی و هندی واکسن وارد کنند.

وی ادامه داد: ما 5 معرفی نامه و سه مجوز به شرکت‌های معرفی شده از سوی اتاق بازرگانی ارائه کردیم که در آن زمان نتوانستند واکسن را وارد کند؛ نباید سوءمدیریت خود را بر دوش وزارت بهداشت بیندازند.

علل کمبود سرم در کشور

مدیر کل امور داروی سازمان غذا ودارو درباره سرم های تزریقی نیز گفت: در سال گذشته یکی از خطوط تولیدی سرم جهت بهبود شرایط ساخت تقاضای تعطیلی داشت؛ اما موافقت نکردیم چون تابستان بود و به دلیل گرمای هوا مصرف سرم بالا می‌رود. در نهایت از آبان ماه با تعطیلی این کارخانه موافقت کردیم اما با توجه به شرایطی که داشت و برای دستگاه‌هایی نیاز به واردات داشت، به صورت شفاهی توافق شد که از اسفندماه این اتفاق افتد. حسب وعده آن شرکت، شرایط ساخت باید اصلاح می شد و حساب کرده بودیم که تا قبل از تابستان این مشکل رفع شود و آن تولید کننده که یک سوم تولید کشور را داشت، باید به خط تولید بازمی‌گشت.

وی ادامه داد: در همین راستا به یکی از کارخانجات سرم اجازه داده بودیم که برای واردات اقدام کند اما به دلیل مشکلاتی که در بحث بیماری کرونا برای کشور هند پیش آمد و این شرکت هم برای واردات از این کشور اقدام کرده بود، نهایتا به مشکل برخورد و بعد از سه ماه اعلام کرد که نمی تواند واردات داشته باشد. در مجموع این بدعهدی‌ها برای وارد کننده و تولید کننده و همچنین همزمانی فصل گرما و بالا رفتن مصرف رمدسیویر در کشور، باعث شد که در زمینه سرم تزریقی دچار کمبود شویم. ما به کمیسیون بهداشت مراجعه کردیم و از ما خواسته شد که به جهت اینکه به تولیدکنندگان آسیب زده نشود اقدام به واردات سرم نکنیم. ما برای اینکه نفع واردات برای تولیدکنندگان باشد به تولیدکندگان گفتیم که سرم را وارد کنند.

محمدی خاطرنشان کرد: ما در تیرماه با یکسری شرکت‌ها برای واردات مذاکره کردیم و به هرحال واردات مسیر سختی دارد ما مذاکره کردیم و از هند و ترکیه 2 میلیون وارد شده و 1.5 میلیون توزیع شده است و 500 هزار عدد نیز در حال شناسه گذاری است.

تاریخ انقضای سرم های وارداتی مشخص است

وی در پاسخ به شائبه‌ای مبنی بر واردات سرم تاریخ انقضا گذشته نیز تصریح کرد: تاریخ انقضای سرم‌ها قابل مشاهده است و نگذشته است؛ یکی از این شرکت‌های ترکیه ای در سال 2020 مشکل ریکال داشت که الان این مشکل را ندارد ولی حتی ما از آن شرکت سرم را وارد نکردیم و اگر مشکلی در سرم وجود داشته باشد مجوز واردات نخواهد گرفت.

هشت تولیدکننده رمدسیویر داریم!

محمدی درباره داروی "رمدسیویر" گفت: سال گذشته بعد از چند هفته اول شیوع بیماری و شروع مصرف این دارو در دنیا و تاییدیه ای که اخذ شد، مقدار کمی واردات داشتیم و پس از آن بلافاصله کارخانجات داخلی تولید آن را آغاز کردند و در حال حاضر هشت تولید کننده رمدسیویر داریم در زمانی که پیک بیماری و افزایش مصرف را نداشته باشیم، بخشی از آن صادرات نیز می‌شود. مصرف این دارو در خردادماه به 600 هزار عدد، در تیرماه به یک میلیون و 300 هزار عدد و در مرداد ماه به 2 میلیون و 250هزار عدد رسید؛ به طوری که در دو هفته اول مرداد ماه هشت برابر مصرف رمدسیویر را داشتیم.

تجویز غیرمنطقی داروهای کرونا در ایران

 محمدی هشدار داد: بخشی از آن تجویز غیرمنطقی را نشان می‌دهد و خیلی از بیمارانی که این دارو را دریافت کردند شاید نیاز به مصرف آن نداشتند؛ چراکه این دارو صرفا در فاز ویروسی اثرگذار است و در ابتدای مثبت شدن تست بیماری و در انتهای فاز التهابی شدید، اثرگذاری ندارد اما متاسفانه در این دوره دارد مصرف می شود.

محمدی درباره فاویپیراویر نیز گفت: مصرف این دارو نیز در مجموع 6 ماه دوم سال 99 به 11 میلیون رسید؛ مصرف همین دارو در تیر ماه امسال به 11 میلیون و 900 هزار عدد رسید!

وی ادامه داد: داروی دیگر "توسیلیزومب" است که در فاز التهابی شدید مصرف می‌شود و باید همکاران پزشک در صورت عدم اثرگذاری کورتون‌های دیگر، آن را تجویز کنند اما متاسفانه الان در خیلی از بیماران دارد تجویز می‌شود و مصرف آن غیرمنطقی است؛ به طوری که مصرف آن در تیر ماه 30 هزار عدد و در دو هفته اول مرداد به 42هزار عدد افزایش یافت!

وی ادامه داد: این افزایش پیش بینی نشده بیماری و تعداد زیادی که در شیوع بیماری به وجود آمد، غیرمنتظره بود؛ به همین دلیل افزایش هشت برابری را شاید نشود به راحتی پیش بینی کرد. موجودی ما برای رمدسیویر حداقل 6 ماه بود که متاسفانه کل رمدسیویر در تیرماه مصرف شد و البته در مردادماه بلافاصله تامین شد و کمبودی ایجاد نشد. فاویپیراویر نیز باوجود عدم اثراگذاری آن در بیماری و تایید کمیته‌های علمی مرتبط، اما با توجه به تجویز برخی همکاران پزشک و نیاز جامعه موظف بودیم دارو را تامین کنیم و این کار انجام شد.

محمدی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای واردات این داروها، گفت: به همین دلیل ناچار شدیم که با توجه به کمبود، واردات داشته باشیم؛ اما به محض رفع کمبود، واردات قطع و کماکان از تولید داخل استفاده می‌شود.

ماجرای دپوی اقلام دارویی در گمرکات

محمدی همچنین درباره مسائل مطرح شده درمورد دپوی برخی اقلام دارویی در گمرک بیان داشت: گمرک مجاز است مواردی را ترخیص کند که مجوز از نهاد مربوطه دارد؛ یعنی نهادی که متصدی صدور مجوز است. یکی از مشکلاتی که گمرکات ما دارند ورود و دپوی اقلامی است که مجوز ندارند؛ به طوری که بازرگان می‌تواند کالا را بیاورد داخل گمرک پیاده کند اما هیچ مجوزی هم نگرفته باشد. این یکی از مشکلاتی است که ما بارها خدمت عزیزان در گمرکات عرض کردیم اما این مشکل از قبل باقی مانده است. بنابراین در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برخی شرکتها کالاهایی می‌آورند و در گمرک پیاده می‌کنند که هیچ مجوزی از ورزارت بهداشت ندارند. طبیعتا ترخیص این کالاها می‌تواند سلامتی مردم را تهدید کند.

وی ادامه داد: کالاهای رسوب کرده در گمرک نیز چند دسته هستند؛ یک دسته از کالاها که مربوط به وزارت بهداشت نبود وما به همراه معاون فنی گمرک وارد انبارها شدیم و بخش زیادی از کالاهای رسوب کرده مربوط به داروهای دامی بود که وزارت جهاد کشاورزی باید تعیین تکلیف کند؛ این کالاها اقلامی نظیر بذر ذرت، چغدرقند، کشک و خیارشور و ... بود که در بازدید میدانی مشاهده شد.

وی افزود: بخشی هم داروها و مواد اولیه دارویی بودند که از وزارت بهداشت مجوز نداشتند؛ یعنی تعدادی از بازرگانان اقلام دارویی و مواد اولیه را در حجم زیاد در گمرکات پیاده کرده بودند که مجوز نداشتند و گمرک از ما می‌خواست که آن را ترخیص کنیم، وقتی کالایی مجوز ندارد و اصالت و سلامت آن بررسی نشده، طبیعتا ترخیص آن کار درستی نیست و سلامتی جامعه را به خطر می اندازد.

محمدی افزود: در بازدیدی که ما داشتیم مجموعا پنج قلم دارو بود؛ چهار قلم فاویپیراویر بود که مجوز داشت و البته کمتر از 24 ساعت هم بود که در گمرک بود و با دستور سرپرست محترم دادسرای جرایم اقتصادی ترخیص شد و ما هم موافق این ترخیص بودیم. یک قلم هم دارویی بود که بدون مجوز ما آمده بود که باید تعیین تکلیف شود چطور بدون مجوز تخلیه شده است. در این زمینه تقاضا کردیم صاحب کالا با کمک همکاران ما نمونه برداری‌هایی را انجام دهند و تولیدکننده نیز مکاتباتی با ما داشته باشد و بگوید دارو در چه وضعیتی است؛ چراکه گزارشات ما نشان می داد آن دارو در برهه های زمانی فراخوان (ریکال) شده و اجازه مصرف نداشته است. اگر این شبهات دارو برطرف شود می‌توانیم درباره مجوزش اظهار نظر کنیم.

میزان توزیع واکسن های کرونا در کشور

محمدی در خصوص توزیع واکسن کرونا نیز تصریح کرد: در زمینه توزیع واکسن‌ها در واقع ما توزیع اولیه را انجام می‌دهیم. تاکنون حدود 17 میلیون و 210 هزار عدد واکسن سینوفارم تحویل معاونت بهداشتی شده است. 125 هزار واکسن بهارات، 5 میلیون و 379 هزار و 610 هزار عدد آسترازنکا، یک میلیون و 20 هزار عدد اسپوتنیک و دو میلیون و 549 هزار و 477 عدد واکسن برکت به معاونت بهداشت داده شده است. مجموعا 26 میلیون و 284 هزار و 87 عدد واکسن تحویل معاونت بهداشتی شده و توزیع شده است. معاونت بهداشت واکسن را در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع کرده و از آنجا به مراکز تحویل می دهد. تاکنون بیش از 16 میلیون عدد آن تزریق شده است.

علت اختلاف آماری تولید واکسن برکت با توزیع آن

وی درباره علت وجود فاصله زمانی میان تولید برکت و تحویل آن نیز گفت: واکسن برکت تولید خود راتحویل می‌دهد و پس از انجام آزمایش‌ها و تأیید سلامت واکسن، در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد. از زمان تولید واکسن، 14 روز باید مورد تست پایداری قرار بگیرد.

نحوه توزیع داروهای کرونا

وی درباره توزیع داروهای کرونا نیز تصریح کرد: نحوه توزیع دارو در استانها بر اساس تعداد بیمار و تعداد تخت بیمارستانی است و بر اساس تعداد جمعیت، دارو توزیع می‌شود. در زمینه داروهای کرونا بر اساس تعداد مبتلایان کرونا در آن شهر و استان توزیع را انجام می‌دهیم. ما برای شهرهای شمالی و مشهد به دلیل بار مهمانی که دارند، درصد بیشتری را توزیع می کنیم که دچار مشکل نشوند.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: