کد خبر: ۵۳۱۹۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶

ماه گذشته میلادی (ژوئیه)، آتش‌سوزی های جنگلی گسترده در آمریکا موجب کاهش کیفیت هوای سالم در مرکز و سواحل شرقی ایالات متحده شد.

 

به گزارش شفاف، اداره بهداشت عمومی و حفاظت از محیط زیست ایالت کلرادو ضمن صدور راهنمای بهداشتی کیفیت هوا در نقاط خطر می‌گوید که تمرکز ریزگردها برای سلامتی افرادی که از بیماری‌های قلبی و تنفسی رنج می‌برند، بزرگسالان مسن‌تر و فعال و کودکان مضر است. در این بیانیه گفته شده است که این افراد باید از فعالیت شدید در فضای باز اجتناب کنند. 

در حالی که آتش‌سوزی‌های طبیعی در سراسر آمریکا همچنان ادامه دارد، ممکن است این تصور برای بسیاری از مردم وجود داشته باشد که ماسک‌های پارچه‌ای صورت که در جریان همه گیری کرونا علاقه مندان زیادی پیدا کردند می‌توانند از ورود دود به ریه جلوگیری کنند اما مرکز جلوگیری از بیماری‌های واگیردار آمریکا (سی‌دی‌سی) می‌گوید چنین نیست.

در مدت‌ زمان همه‌گیری کووید، ماسک‌ پارچه‌ای به عنوان ابزاری مهم برای جلوگیری از شیوع کوویدـ ۱۹ تلقی شده است زیرا پارچه از ورود و خروج ذرات مایع تنفسی جلوگیری می‌کند.

به‌رغم موثر بودن ماسک‌های پارچه‌ای در سرایت کوویدـ ۱۹، اینگونه ماسک‌ها کاربرد چندانی در جلوگیری از عبور ذرات کوچک  و مضر دود و ورودشان به سیستم تنفسی فرد ندارند. 

مرکز جلوگیری از بیماری‌های واگیردار آمریکا توصیه می‌کند که به جای استفاده از ماسک پارچه‌ای، از ماسک‌های موسوم به «کِی ۹۵» استفاده شود که به همان شکلی که در مقابل گسترش کووید موثر بودند، فرد را در مقابل دود نیز حفاظت می‌کنند. سی‌دی‌سی می‌گوید ماسک‌های نوع «اِن ۹۵» هم هر دو تاثیر را دارد اما تاکید می‌کند که از ماسک «ان ۹۵» تنها باید کارکنان بخش‌های درمانی استفاده کنند.

با ادامه آتش‌سوزی‌های طبیعی در ایالت کالیفرنیا و اورگون و پیامد آن بر دیگر ایالات این کشور، نحوه حفاظت از سلامت خود در مقابل دود به چالشی برای ساکنان نواحی حادثه دیده تبدیل شده است.

ماه گذشته، آتش‌سوزی در غرب آمریکا موجب کاهش کیفیت هوای سالم در مرکز و سواحل شرقی ایالات متحده شد و شاخص کیفیت هوا در شهر نیویورک حدود ۱۳۰ تا ۱۶۰  قرار گرفت که ناسالم تلقی می‌شود.

به گفته سی‌دی‌سی دود ناشی از آتش‌سوزی‌های طبیعی می‌تواند ریه را تحریک کرده و به سیستم ایمنی بدن لطمه بزند.

این سازمان به شهروندان این ایالات توصیه می‌کند: با درنظر گرفتن تاثیر منفی دود، اگر در ناحیه‌ای زندگی می‌کنید که دود آن را فرا گرفته، خود را به پناهگاه‌های هوای پاک برسانید.

این نهاد همچنین می‌گوید: از میزان ورزش در هوای آزاد بکاهید و فعالیت‌های بدنی تان را در فضای باز محدود کنید. 

به گزارش ایندیپندنت، سی‌دی‌سی توصیه می‌کند که برای حصول اطمینان از تمیز بودن هوای داخل خانه از دستگاه‌های فیلتر هوا در یک یا چند اتاق استفاده کنید. افزون بر تمیز نگاهداشتن هوای داخل خانه، مهم است که به پیش‌بینی دمای هوا نیز توجه داشته باشید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: