کد خبر: ۵۳۱۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۲

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای با تأکید بر لزوم توقف درگیری ها، خواهان تشکیل دولتی همه جانبه شد.

به گزارش شفاف، به نقل از الجزیره، شورای امنیت در بیانیه‌ای خواهان توقف فوری تمامی اقدامات جنگی در افغانستان شد.

شورای امنیت همچنین خواهان تشکیل دولتی جدید در افغانستان از طریق مذاکراتی شد که همه جانبه و یکپارچه باشد و زنان را نیز در بر بگیرد. این شورا از تمامی طرف‌ها خواست تا اجازه دهند کمک‌های انسان دوستانه بدون ممانعتی وارد این کشور شود.

شورای امنیت اعلام کرد: پایان درگیری‌ها در افغانستان از راه حل سیاسی همه جانبه امکان پذیر خواهد بود. شورای امنیت همچنین خواهان تقویت تلاش‌ها به منظور کمک رسانی به افغانستان شد.

گفتنی است ساعاتی پیش در جلسه فوری که شورای امنیت برای بررسی تحولات افغانستان برگزار شد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: رویا‌های یک نسل کامل در افغانستان اکنون در حال محک خوردن است.

او در ادامه گفت: از طالبان می‌خواهیم خویشتنداری کند، همه طرف‌ها باید از غیرنظامیان محافظت کرده و از رسیدن کمک‌ها به آن‌ها اطمینان حاصل کنند.

گوترش افزود: من از طالبان و همه طرف‌ها در افغانستان می‌خواهم به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و جامعه بین‌المللی نیز باید متحد شود و از طالبان بخواهد که افغانستان دیگر مامن تروریست‌ها نشود

نماینده افغانستان در سازمان ملل نیز در این جلسه گفت: من از طرف میلیون‌ها افغانستانی صحبت می‌کنم که با سرنوشت نامعلوم روبرو هستند. جان افغان‌ها در خطر است و وضعیت کابل نگران‌کننده و فرودگاه کابل از کنترل خارج شده است.

او افزود: طالبان به وعده‌هایی که در مذاکرات دوحه قولشان را داده بود، عمل نکرد. افراد زیادی برای فرار از خشونت طالبان به سمت کابل رفته و آواره شده‌اند. ما باید مانع بروز جنگ داخلی در افغانستان شویم. جامعه بین‌المللی باید از طالبان بخواهد به فرمان عفو عمومی صادر شده پایبند باشد و حقوق بشر را در این کشور تضمین کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: