کد خبر: ۵۳۲۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷

سخنگوی طالبان: ما اجازه نخواهیم داد که افغانستان برای تهدید کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد

به گزارش شفاف به نقل از بی بی سی، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در اولین کنفرانس مطبوعاتی پس از ورود به کابل در  مرکز رسانه‌ها که تعدادی هم از خبرنگاران زن هم بودند، گفت که ما توانستیم بعد از 20 سال مبارزه، کشور خود را از اشغال آزاد کنیم: "این افتخار بزرگ برای همه ملت ماست."

مجاهد گفت که ما قصد انتقام و ادامه جنگ نداریم و به فرمان رهبر این گروه، عفو عمومی برای خاتمه جنگ اعلام می‌کنیم: "ما در مورد ایجاد یک حکومت اسلامی و فراگیر تلاش داریم."

مجاهد به شهروندان کابل اطمینان داد که امنیت کابل تامین شده است و هر روز بهتر خواهد شد: "امنیت سفارت‌ها و همه نهادهای خارجی را اطمینان می‌دهیم."

وی ادامه داد: ما نمی خواهیم کسانی که به خارج رفته و کشور خود را ترک کرده اند در خارج از کشور بمانند و کسانی که خانه های خود را ترک کرده اند عفو می کنیم تا به آنجا بازگردند.

مجاهد با اشاره به اینکه این جنبش در تلاش است تا افغانستان از وضعیت جنگی خارج شود ، تاکید کرد که جنگجویان جنبش عمداً یک شهروند افغان را دستگیر یا نکشته اند. و وی افزود: "ما به همه اطمینان می دهیم که هیچ کس را در معرض هیچ گونه آسیب یا آسیبی قرار نخواهیم داد."

سخنگوی طالبان گفت: "زنان از حقوق اسلامی آنها برخوردار خواهند بود."

ذبیح الله مجاهد تاکید کرد که این جنبش به هیچ طرفی اجازه نمی دهد از خاک افغانستان برای تهدید کشورهای همسایه استفاده کند.

ذبیح الله مجاهد گفت: برخی از کشورهای همسایه و کشورهای جهان در مورد امارت اسلامی شک دارند. با این حال ما اطمینان می
 دهیم که به هیچ کس اجازه نخواهیم داد از خاک افغانستان برای تهدید کشورهای همسایه استفاده کند.

وی افزود: من به همه مردم افغانستان ، حتی کسانی که با نیروهای خارجی کار می کردند ، اطمینان می دهم که ما عفو عمومی را صادر کرده ایم و به آنها کاری نخواهیم داشت.

مجاهد درباره دولت آتی افغانستان گفت نظام جدید را سیاسیون تعیین خواهند کرد. ما تلاش داریم با تمامی جناح ها توافق کنیم با دکتر عبدالله در تماس هستیم وتلاش داریم حکومت تشکیل شود اما بالطبع کمی باید منتظر بود، نیاز به وقت هست. 

وی اطمینان دادکه افغانستان امن خواهد بود و کشوری که مواد مخدر تولید می کند نخواهد بود طالبان به دنبال انتقام نیست

او درباره حضور زنان گفت: زنان حضورشان درسانه ها و در دستگاه قضایی پلیس و پزشکی ضروری است.

در پاسخ به این سوال که طالبان نسبت به 20 سال گذشته تغییر کرده، گفت: از لحاظ اعتقادی همان هستیم ولی در بینش خود تغییرات مثبت و بزرگی داشته ایم

او درباره حملات انتحاری گفت: اینها بخشی از عوارض جنگ است و حتی عامل انتحاری خودش قربانی است. ولی در 20 سال گذشته هیچ غیرنظامی را عمدا هدف نگرفتیم

"ذبیح‌الله مجاهد" در طول سالیان دراز از طریق ایمیل، تلفن و شبکه‌های اجتماعی به عنوان سخنگوی گروه طالبان فعالیت می‌کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: