کد خبر: ۵۳۲۰۳۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹

تازه‌ترین مطالعات دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا احتمال تداوم پاسخ سلول‌های ایمنی بدن به واکسن کرونا را تا دهه‌ها تایید می‌کند.

به گزارش شفاف، بر اساس مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، واکسن‌های Messenger-RNA (mRNA) علیه ویروس کرونا که باعث کووید-۱۹ می‌شود، واکنش سریع و قوی سلول‌های T سیستم ایمنی را ایجاد می‌کند که به زره سنگین سیستم ایمنی بدن معروف است.  اگرچه مطالعات اخیر در مورد واکسن‌ها بر پاسخ آنتی بادی متمرکز است، پاسخ سلول T نیز منبع مهم و بالقوه با دوام‌تری از حفاظت است، با این حال تاکنون اطلاعات کمی در مورد پاسخ سلول T به واکسن‌های کووید-۱۹ گزارش شده است.

در مطالعه جدید، که در مجله Immunity منتشر شده است، محققان پاسخ سلول‌های T را در ۴۷ فرد سالم که دو دوز واکسن mRNA دریافت کرده‌اند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج جزئیات پیچیده نحوه واکنش سلول T به این واکسن‌ها را آشکار می‌کند و بر اهمیت دوز دوم برای افرادی که سابقه کووید-۱۹ ندارند تاکید می‌کند. با این حال یافته‌ها نشان داد در افرادی که سابقه کووید-۱۹ دارند، پاسخ سلول T پس از اولین دوز واکسن قوی بوده است اما پس از دوز دوم افزایش قابل توجهی نداشته که ممکن است پیامد‌هایی برای تزریقات احتمالی در آینده داشته باشد.

دکتر جان وری نویسنده ارشد این مطالعه و رئیس بخش داروسازی سیستم‌ها و درمان‌های ترجمه‌ای و مدیر موسسه ایمونولوژی پن در دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: اگر می‌خواهیم تصویری کامل از پاسخ واکسن برای کسانی که  به کووید-۱۹ مبتلا نشده‌ و کسانی که از بیماری بهبود یافته‌اند، داشته باشیم، سلول‌های T  را هم در نظر بگیریم. نه فقط آنتی بادی‌ها را. 

آنتی بادی‌ها پروتئین‌های چنگکی هستند که توسط سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های B ترشح می‌شوند. آن‌ها می‌توانند محکم به ساختار‌های ویروسی خاصی در سلول‌های آلوده به ویروس متصل شوند. سلول‌های T همچنین دارای گیرنده‌های آنتی بادی هستند که اتصال محکم به ساختار‌های ویروسی خاص را امکان پذیر می‌کند، اما آن‌ها سلول‌های کامل هستند که برخی از آن‌ها به نام سلول‌های T قاتل، قادر به کشتن مستقیم سلول‌های آلوده به ویروس هستند؛ بنابراین سلول‌های T از دیرباز به عنوان زره سنگین سیستم ایمنی در نظر گرفته می‌شوند. مطالعه پاسخ‌های آن‌ها به واکسن‌ها نسبت به پاسخ‌های آنتی بادی دشوارتر است، بنابراین اطلاعات کمی در مورد این پاسخ‌ها از جمله در مورد کووید-۱۹ وجود دارد.

محققان پاسخ سلول‌های T به واکسیناسیون mRNA را در ۳۶ فرد سالم که سابقه کووید-۱۹ نداشتند و ۱۱ نفر که قبلا از کووید-۱۹ بهبود یافته بودند، به طور دقیق مورد بررسی قرار دادند.

در گروهی از شرکت کنندگان که قبلا کووید-۱۹ نداشتند، دریافتند که اولین دوز واکسن باعث واکنش سریع و قوی سلول‌های T کمک کننده به نام سلول‌های T۴ CD۴ شد، برخی از آن‌ها به پاسخ آنتی بادی کمک می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تکثیر را تحریک می‌کنند. سلول‌های T قاتل CD۸ نقاط قوت آن پاسخ‌های اولیه سلول T CD۴  را که عموما قدرت بعدی پاسخ‌های آنتی بادی و سلول‌های T کشنده بود، پیش بینی می‌کرد. با این حال، سلول‌های T قاتل تمایل نداشتند تا بعد از دوز دوم واکسن در تعداد زیادی ظاهر شوند که این امر اهمیت دوز دوم را برای افرادی که سابقه کووید-۱۹ ندارند، تایید می‌کند.

در مقابل، در گروه قبلی، سلول‌های T کمک کننده و کشنده مخصوص ویروس کرونا قبل از اولین دوز به طور قابل توجهی وجود داشت. پس از دوز اول، تعداد سلول‌های T تا حدودی افزایش یافت اما پس از دوز دوم افزایش قابل توجهی نداشت.

نتایج همچنین نشان داد که پاسخ سلول‌های T در هفته‌های پس از واکسیناسیون mRNA شامل انواع سلول‌های T است که معمولا توسط عفونت طبیعی ایجاد می‌شوند و به طور کلی، عفونت ویروسی طبیعی قادر به القاء محافظت از سلول‌های T است که سال‌ها و حتی دهه‌ها به طول می‌انجامد.

وری می‌گوید: ما باید مطالعات بعدی را برای تایید طول عمر پاسخ سلول T به واکسیناسیون انجام دهیم، اما نتایج ما در اینجا این ایده را تایید می‌کند که این پاسخ می‌تواند طولانی مدت باشد.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: