کد خبر: ۵۳۲۳۱۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸

در بیانیه پایانی اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی بر همبستگی کشورهای اسلامی با ملت افغانستان و احترام به حقوق آنها تاکید شد.

به گزارش شفاف، به نقل از العین الاخباریه، در بیانیه پایانی اجلاس فوق‌العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جده بر پایبندی خود به حمایت از افغانستان در برقراری صلح و امنیت و توسعه در این کشور تاکید شد.

کشورهای عضو سازمان تعهد خود را نسبت به افغانستان طبق قطعنامه‌های اجلاس سران و شورای وزیران خارجه و نشست‌های دیگر اعلام کردند.

این کشورها از رهبران آتی افغانستان خواستند آشتی ملی و احترام به توافقات و معاهدات بین‌المللی و تقویت معیارهای جهانی حاکم و مطرح شده در منشور سازمان ملل و قطعنامه‌هایش را اجرایی کنند.

این کشورها بر لزوم حمایت و احترام به حق ملت‌ افغانستان در زندگی، امنیت و عزت در راستای اجرای اصول اسلامی و منشور سازمان ملل در زمینه حقوق بشر تاکید کردند.

در عین حال در این بیانیه نسبت به نابسامانی وضعیت انسانی در افغانستان در نتیجه سرازیر شدن آوارگان و پناهجویان به دلیل اوضاع کنونی این کشور و پیامدهای کرونا ابراز نگرانی شد.

کشورهای عضو و سازمان‌های مالی اسلامی و شرکا خواستار تلاش سریع برای ارائه کمک‌های اسلامی در مناطقی شدند که به شدت نیازمندند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی همچنین از موسسات مالی اعطاکننده خواست کمک‌های لازم را برای کاهش رنج آوارگان داخل و خارج افغانستان ارائه کنند و بر اهمیت تلاش نمایندگی سازمان مذکور در کابل در هماهنگی ارائه کمک‌های انسانی و لزوم همکاری در زمینه تسهیل خروج امن تاکید کرد.

اعضای این سازمان همچنین خواستار انجام مذاکرات فراگیر بین تمام طرف‌های افغان برای آینده این کشور شدند.

حاضران در این نشست بر پایبندی سازمان نسبت به حمایت از روند صلح و آشتی ملی با هدف دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر و تضمین حمایت از این روند از سوی کشورهای هم‌جوار و جهان تاکید کردند.

در این نشست بر لزوم حل اختلافات بین افغان‌ها به شیوه مسالمت‌آمیز و اعزام هیئتی عالی رتبه از سوی سازمان به افغانستان برای انتقال پیام این نهاد تاکید شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: