کد خبر: ۵۳۲۴۴۱
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۸

رفتار یک مورچه، مگس و عنکبوت بر اساس پیش بینی هوا تغییر می‌کند.

به گزارش شفاف، به نقل از metro.co.uk، تابستان امسال موج گرما به دمای رکورد شکنی رسید و طوفان‌ها باعث جاری شدن سیل در مناطق بریتانیا شد.

گفته شده است که این شرایط آب و هوایی شدید می‌تواند به یک قاعده عادی تبدیل شود. این اتفاق، قابلیت پیش‌بینی آب و هوا را مطلوب‌تر می‌کند، اما آیا می‌دانید که ظاهراً این مهارتی است که بسیاری از حشرات قبلاً از آن برخوردارند؟

صد‌ها سال است که مردم به کمک رفتار حیوانات روی زمین آب و هوا را پیش‌بینی می‌کنند.

توجه به حشرات و به ویژه عنکبوت‌ها به بسیاری از کشاورزان و ملوانان کمک کرده است تا بدانند آب و هوا در آینده چگونه خواهد بود.

به عنوان مثال، فولکلور می‌گوید: اگر مورچه‌ها دیوار‌های خود را مرتباً و پیاپی بسازند، باران می‌بارد. این بدان معناست که مورچه‌ها تمایل دارند قبل از بارندگی مشغول کار شوند.

از طرف دیگر، وقتی عنکبوت‌ها مشغول ساختن تار در وسط روز هستند، این به عنوان نشانه‌ای از صاف بودن هوا است.

نمونه‌های دیگری از پیش‌بینی آب و هوایی مربوط به حشرات عبارتند از:

وقتی لانه زنبور سرخ بلند و در ارتفاع است، بارش برف شدید و عمیق پیش‌بینی می‌شود.

اگر تپه‌های مورچه‌ای در ماه جولای زیاد باشد، زمستان آینده سخت خواهد بود.

وقتی زنبور‌ها در ارتفاع پرواز می‌کنند، روز‌ها گرم و آسمان صاف است. اما وقتی پرواز آن‌ها در نزدیکی خانه‌شان به پایان می‌رسد، مطمئناً هوای طوفانی در راه است.

ورود زود هنگام جیرجیرک‌ها به معنای اوایل زمستان است. هرچه جیرجیرک‌ها سریع‌تر جیغ بزنند، هوا گرم‌تر می‌شود.

در حالی که بیشتر این موارد خرافات است، شواهد علمی وجود دارد که نشان می‌دهد رفتار حشرات بسته به شرایط آب و هوایی به ویژه در مورد بارندگی تغییر می‌کند.

هنگام پاسخ به این سوال که چرا مگس‌ها قبل از طوفان تمایل به گاز گرفتن دارند، دکتر کن پیج، پروفسور و سرپرست گروه زیست شناسی حیوانات در دانشگاه ایلینوی، گفته است که حشرات و مگس‌ها به احتمال زیاد به فشار هوا قبل از سقوط باران واکنش نشان می‌دهند، یعنی فشار قبل از بارندگی.

گرفتار شدن در زیر باران می‌تواند برای یک حشره کوچک مخرب باشد بنابراین پیش‌بینی تغییرات جوی به آن‌ها کمک می‌کند تا خود را برای شرایط نامساعد جوی آماده کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: