کد خبر: ۵۳۲۴۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸

شرکت توانیر در حال پیگیری برای احداث ۳ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر برای تامین برق چاه های کشاورزی است.

به گزارش شفاف، علی چهل امیرانی، مجری طرح برق رسانی روستایی  وچاهای کشاورزی کشور با بیان این خبر افزود: براساس مذاکراتی که با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در حال انجام است، به منظور تامین برق برق چاه های کشاورزی به دنبال احداث 3 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر هستیم.

چهل امیرانی با اشاره به این که یکصد هزار حلقه چاه کشاورزی بدون برق در کشور وجود دارد از سوخت گازوئیل برای پمپاژ آب استفاده می کنند خاطرنشان کرد: به منظور تامین برق چاه های کشاورزی در حال پیگیری برای احداث 3 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر هستیم که باعث صرفه جویی عظیمی در مصرف سوخت خواهد شد.

به گفته وی، هر حلقه چاه کشاورزی سالانه به طور میانگین 11 هزار لیتر سوخت مصرف می کند که برقدار کردن این چاه ها از طریق انرژی های تجدیدپذیر، می تواند در حفظ محیط زیست، کمک به شبکه برق، جلوگیری از قاچاق سوخت و رونق صنایع مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر موثر باشد.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور اضافه کرد: این نیروگاه ها از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث و بازگشت سرمایه آن از محل منابع حاصل از صرفه جویی سوخت که در ماده 12 قانون رفع موانع تولید پیش بینی شده است، انجام خواهد شد.

برپایه این گزارش، شرکت توانیر در تیرماه سال جاری فراخوانی را به منظور شناسایی سرمایه گذاران علاقمند به تامین تجهیزات و نصب و بهره برداری از نیروگاه های خورشیدی روستایی در سراسر کشور جمعاً به ظرفیت 3000 مگاوات با هدف انتقال تدریجی دانش فنی و ساخت داخل این تجهیزات منتشر کرده بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: