کد خبر: ۵۳۲۴۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸

طبق تحقیقات جدید محققان انگلیسی ۹۰ روز پس از تزریق دوز دوم این دو واکسن، اثرات آن‌ها در برابر ویروس کرونا کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش شفاف، بر اساس مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شده است، واکسن‌های "فایزر" و "آسترازنکا" در اثر گذشت زمان با کاهش اثرات خود مواجه می‌شوند.

پایگاه خبری "رویترز" در این باره نوشت، طبق مشاهدات بررسی شده توسط پزشکان و مقامات بهداشتی در دانشگاه آکسفورد، دو واکسن کرونای "فایزر" و "آسترازنکا" در مقابل ویروس دلتا با کاهش اثر رو‌به‌رو شده‌اند.

طبق گفته این تیم تحقیقاتی، 90 روز پس از تزریق دوز دوم واکسن‌های فایزر و آسترازنکا اثرات آن‌ها به ترتیب از 88 درصد و 77 درصد به 74 درصد و 67 درصد کاهش پیدا کرده است.

این کاهش کارآیی در میان افراد 35 سال به بالا بیشتر از افراد زیر این سن بوده است.

مطالعه "بهداشت عمومی بریتانیا" همچنین افزایش خطر ابتلا به نوع دلتا را نشان می‌دهد کسانی که با وجود واکسیناسیون کامل به نوع دلتا آلوده می‌شوند، دارای بار ویروسی مشابه نسبت به کسانی هستند که هیچ واکسنی را تزریق نکرده‌اند.

با این حال این محققان همچنان تاکید دارند که واکسن‌های کرونا در کاهش شمار مرگ و میر مبتلایان بسیار موثر بوده است.

این مطالعه که هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته است، با همکاری دفتر آمار ملی بریتانیا (ONS) و وزارت بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی (DHSC) انجام شده است؛ یافته‌های آکسفورد مطابق با تجزیه و تحلیل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: