کد خبر: ۵۳۲۵۷۴
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶

داوطلبانی که مایل به تحصیل در رشته‌های بدون آزمون و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۰ هستند تا پایان امروز جمعه ۵ شهریورماه ۱۴۰۰ فرصت دارند ۱۵۰ کدرشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

به گزارش شفاف، متقاضیان تا ساعت ۲۴ امروز جمعه ۵ شهریور فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، دفترچه راهنمای انتخاب رشته صرفاً با سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ و اصلاحیه‌های آن رشته‌های بدون آزمون را مطالعه کنند و کدرشته محل‌های انتخابی خود را ثبت کنند.

متقاضیان برای پذیرش در رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی یا کل دیپلم) در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی باید همزمان با ثبت‌نام، فرم انتخاب رشته (حداکثر ۱۵۰ کدرشته) را به روش اینترنتی تکمیل کنند.

متقاضیانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ ثبت نام کرده و غایب جلسه آزمون بوده‌اند نیازی به ثبت‌نام مجدد برای رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است، ندارند.

این گروه از متقاضیان می‌توانند با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ که قبلاً در آن ثبت نام کرده‌اند و با مراجعه به لینک مربوط به انتخاب رشته آزمون مذکور، نسبت به انتخاب حداکثر تعداد ۱۵۰ کدرشته محل از رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (تمامی گروه‌های آزمایشی) اقدام و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

میزان ظرفیت پذیرش با سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۳۲۹ هزار و ۵۰ نفر است.

میزان ظرفیت پذیرش با سوابق تحصیلی

دوره ظرفیت پذیرش
پیام نور: ۱۷۱ هزار و ۸۵۰ نفر
موسسات غیر انتفاعی: ۱۲۹ هزار و ۶۰۶ نفر
روزانه: ۱۸ هزار و ۱۶۳ نفر
نوبت دوم: ۴ هزار و ۹۵۱ نفر
دوره‌های مجازی غیرانتفاعی: ۱ هزار و ۹۱۳ نفر
دوره‌های مجازی: ۱ هزار و ۶۱۰ نفر
پردیس خودگردان: ۶۳۵ نفر
محروم: ۳۲۲ نفر
جمع: ۳۲۹ هزار و ۵۰ نفر

آمار ظرفیت‌های اعلام شده بدون در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در پذیرش رشته‌های با آزمون یا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی است.

شرایط ثبت نام در کدرشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی

۱. اخذ دیپلم نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ یا دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ و یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و یا کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای برای متقاضیان الزامی است.

۲. متقاضیان دیپلم فنی و حرفه‌ای و یا کار و دانش نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) و دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند و فاقد معدل کتبی دیپلم هستند، باید معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً دربند ۱۶ تقاضانامه اینترنتی ثبت نام درج کنند.

نکته مهم: دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و قبول شدن، قبولی آن‌ها لغو خواهد شد.

۳. نظر به اینکه گزینش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیل (معدل کتبی دیپلم)، صورت خواهد گرفت؛ متقاضیان (دیپلمه‌های نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶)، نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی، نظام قدیم چهارساله دبیرستان و همچنین دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند) باید معدل کل و یا معدل کتبی خود را به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج کنند.

متقاضیان توجه داشته باشند در صورت مغایرت معدل کل و یا معدل کتبی واقعی با معدل کل و یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت نامی، از ثبت نام پذیرفته شدگان ممانعت به عمل آمده و قبولی آن‌ها لغو می‌شود.

انتهای پیام /

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: