کد خبر: ۵۳۲۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸

یک روزنامه آمریکایی خبر داد که در انفجارهای کنترل‌شده، آخرین پایگاه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در پایتخت افغانستان منهدم شد.

به گزارش شفاف، مقام‌های آمریکایی به نیویورک تایمز گفته‌اند که پایگاه «عقاب» آخرین پایگاه سازمان سیا در نزدیکی فرودگاه کابل توسط نیروهای آمریکا منهدم شده است.

این منابع تصریح کردند که این کار به‌منظور جلوگیری از دسترسی طالبان به تجهیزات و اطلاعات به‌جامانده در پایگاه سیا انجام شده است.

این مقام‌های آمریکایی همچنین تأکید کردند که انفجار برنامه‌ریزی‌شده ارتباطی با حملات اطراف فرودگاه کابل ندارد.

پایگاه «عقاب» اولین بار در اوایل جنگ افغانستان در یک کارخانه آجرپزی سابق ایجاد شد و در طول دو دهه حضور نظامی آمریکا تبدیل به یک دژ محکم سازمان سیا شد که برای آموزش نیروهای ضدتروریسم استفاده می‌شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، «میکی مول‌روی» از مأموران پیشین سیا در افغانستان گفته است که آنها از اصلی‌ترین ابزارهایی بودند که دولت افغانستان طی 20 سال گذشته برای دور نگه‌داشتن طالبان استفاده می‌کرد. آنها آخرین کسانی بودند که جنگیدند و تلفات سنگینی را نیز متحمل شدند.

این پایگاه در محوطه فوق‌العاده مستحکم طوری طراحی شده بود که نفوذ در آن غیرممکن بود، با دیوارهایی به‌ارتفاع 10 فوت (3 متر) احاطه شده بود و یک دروازه فلزی ضخیم که به‌سرعت برای ورود و خروج خودروها باز و بسته می‌شد.

خودروهایی که وارد این پایگاه می‌شدند از سه بازرسی امنیتی باید می‌گذشتند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: