کد خبر: ۵۳۲۷۳۵
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴

ورزشکاران ایران در ششمین روز از بازی‌های پارالمپیک توکیو به دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز رسیدند.

به گزارش شفاف، ششمین روز المپیک توکیو هم برای نمایندگان ایران با کسب ۴ مدال همراه بود. در این روز امیر خسروانی و مهدی اولاد در دوومیدانی موفق به کسب مدال طلا شدند و منصور پورمیرزایی در  وزنه برداری به مدال نقره رسید. سامان رضی هم در وزنه برداری صاحب مدال برنز شد.

تاکنون روح الله رستمی در وزنه‌برداری، وحید نوری و خیرالله زاده در جودو و امیر خسروانی و مهدی اولادی در دوومیدانی طلایی‌های کاروان ایران در توکیو هستند. امان‌الله پاپی و علیرضا مختاری در دوومیدانی و امیر جعفری، مصلحی فرد و منصور پورمیرزایی در وزنه برداری نیز موفق به کسب مدال نقره شدند. سامان رضی در وزنه برداری نیز به مدال برنز رسید.

ایران تاکنون با ۵ مدال طلا، ۵ نقره و یک برنز در جدول مدالی بازی‌ها در رده دوازدهم قرار دارد.

*تیراندازی:

رقیه شجاعی در ماده تفنگ بادی ۱۰ متر R۲ ایستاده در مرحله مقدماتی پارالمپیک توکیو با ۲۰ حریف از کشورهای اسلواکی، چین، اوکراین، کره جنوبی (۲ نفر)، چین (۲نفر) ، سوئد، تایلند (۲ نفر)، لهستان، اندونزی، آلمان، استرالیا، ترکیه (۲ نفر) ، آمریکا، هند و بریتانیا (۲ نفر) رقابت کرد و رکورد ۶۲۴.۱ را ثبت کرد و با قرارگیری در رده پنجم به فینال راه یافت. او در فینال با هفت ورزشکار از چین (دو نفر)، اوکراین، کره جنوبی، سوئد، اسلواکی و هند رقابت کرد که در پایان با ۱۶۳.۰ امتیاز به عنوان ششمی دست یافت.

رقیه شجاعی

*تیروکمان:

فرزانه عسگری در مرحله یک هشتم نهایی کامپوند انفرادی با ویرجیلیو از ایتالیا به رقابت پرداخت. عسگری در این مرحله با نتیجه ۱۳۵ به ۱۳۶ و با یک امتیاز کمتر نسبت به حریف خود شکست خورد و از رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی بازماند.
 

فرزانه عسگری

محمدرضا زندی در مرحله یک هشتم نهایی تیروکمان انفرادی W۱ پارالمپیک ۲۰۲۰، با «لی ژی» از چین رقابت کرد و در نهایت با نتیجه ۱۳۸ بر ۱۳۳ به پیروزی رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. او در مرحله یک چهارم نهایی برابر «ژانگ» از چین قرار گرفت و با نتیجه ۱۳۷ بر ۱۲۹ به پیروزی رسید تا با این برد راهی مرحله نیمه نهایی شود. زندی در مرحله نیمه نهایی با «دیوید دراهونینسکی» از جمهوری چک به رقابت پرداخت. این مسابقه در نهایت با نتیجه ۱۳۱ به ۱۳۹ به سود نماینده چک به پایان رسید تا زندی از صعود به فینال بازبماند. او در دیدار رده بندی مقابل «حکیم اوغلو» از ترکیه قرار گرفت که در نهایت با نتیجه ۱۳۹ بر ۱۳۴ مقابل حریفش شکست خورد و چهارم شد.

محمدرضا زندی

*دوومیدانی:

امیر خسروانی در مسابقات پرش طول کلاس T۱۲ بازی‌های پارالمپیک توکیو در کنار ۹ ورزشکار از کشورهای آذربایجان، کوبا، سوئد،ازبکستان، آلمان، بلاروس مسابقه داد و با ثبت رکورد ۷ متر و ۲۱ سانتی متر به مدال طلا دست پیدا کرد. او در پرش اول خود خطا کرد اما در پرش دوم با ثبت رکورد ۷ متر و ۲۱ سانتی متر هم رکورد شخصی اش را شکست و هم به مدال طلا دست پیدا کرد. 

امیر خسروانی

 الناز دارابیان در ماده پرتاب دیسک زنان، کلاس F۵۳ بازی‌های پارالمپیک توکیو در رده ششم ایستاد. او در این مسابقات در پرتاب اول ۱۰.۷۹ را ثبت کرد و در پرتاب های بعدی به ترتیب ۱۲.۳۴ ، ۱۱.۳۰ ، ۱۲.۲۸ . ۱۲.۳۷ و ۱۲.۴۹ را به ثبت رساند. 

الناز دارابیان 

در رقابتهای پرتاب وزنه مردان کلاس ۱۱ F ایران دو نماینده داشت که با ۹ ورزشکار دیگر رقابت کردند. مهدی اولاد با ثبت پرتاب ۱۴.۴۳ به مدال طلا رسید. او در پرتاب اول ۱۳.۵۳ را پرتاب کرد. در پرتاب دوم ۱۴.۱۲ و در پرتاب سوم هم ۱۴.۰۱ را به ثبت رساند. او در حرکت چهارم و پنجم هم با ثبت رکورد ۱۴.۴۰ و ۱۴.۴۳ دو بار پیاپی رکورد شخصی اش را افزایش داد و در نهایت هم در پرتاب ششم ۱۳.۷۹ را به ثبت رساند تا پرتاب پنجم او را به مدال طلا برساند.

مهدی اولاد

نورمحمد آرخی هم در همین ماده با ثبت  ۱۲.۷۸ در رده ششم قرار گرفت. آرخی در حرکت اول ۱۲.۷۸ را ثبت کرد که بهترین پرتاب او هم بود. او در حرکت دوم ۱۲.۴۷ را ثبت کرد و حرکت سوم هم خطا اعلام شد. در حرکت چهارم ۱۲.۴۷ و در حرکت پنجم هم ۱۲.۴۴ را ثبت کرد. پرتاب ششم او هم خطا اعلام شد.

نورمحمد آرخی

*وزنه‌برداری: 
سامان رضی نماینده ایران در دسته ۱۰۷ کیلوگرم بازی‌های پارالمپیک توکیو با رکورد ۲۳۱ کیلوگرم مدال برنز گرفت. او برای مهار وزنه اول که به‌ در خواست کادر فنی ۲۳۱ کیلوگرم بود ناموفق بود اما در دومین حرکت وزنه ۲۳۱ کیلوگرمی را به‌ راحتی مهار کرد. ملی‌پوش دسته ۱۰۷ کیلوگرم که با ۲۳۱ کیلوگرم مدال برنزش قطعی شده بود پشت وزنه ۲۳۳ کیلوگرم قرار گرفت اما در مهار آن ناموفق بود.

سامان رضی


منصور پورمیرزایی در دسته به اضافه ۱۰۷ کیلوگرم پارالمپیک مردان در کنار ورزشکارانی از عراق، مصر، کلمبیا، چین، کره جنوبی، آذربایجان، یونان و اردن مسابقه داد. او برای حرکت نخست وزنه ۲۳۵ کیلوگرمی را مهار کرد. وی در ادامه رقابت وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی را مهار کرد تا خود را به عنوان مدعی جدی مدال طلای این دسته معرفی کند. پورمیرزایی در حرکت سوم نتوانست وزنه ۲۴۶ کیلوگرم را مهار کند و به مدال نقره رسید. مدال طلای این دسته بعد از سال های نصیب کاروان ورزشی ایران نشد.

منصور پورمیرزایی

*بسکتبال با ویلچر: 

تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در پنجمین مسابقه خود در بازی‌های پارالمپیک توکیو به مصاف تیم ملی آلمان رفت. ملی پوشان ایران برای صعود به دور بعد نیاز به برد در این مسابقه را داشتند اما با نتیجه ۵۶ بر ۵۳ شکست خوردند. تیم ملی ایران با ۴ شکست مقابل آلمان، آمریکا، استرالیا و انگلیس و یک پیروزی برابر الجزایر شانس صعود به مرحله بعد بازی‌ها را از دست داد و باید برای کسب جایگاه نهمی و دهمی مسابقه دهد.

*والیبال نشسته:

تیم ملی والیبال نشسته ایران در دومین دیدار خود در گروه B مسابقات والیبال نشسته بازی‌های پارالمپیک توکیو به مصاف تیم ملی برزیل رفت و به برتری ۳ بر صفر رسید. 
شاگردان هادی رضایی در این مسابقه و در سه ست متوالی با نتایج ۲۵ بر ۱۹، ۲۵ بر ۲۳ و ۲۵ بر ۲۲ پیروز شدند و جایگاه خود را در صدر جدول گروه B مسابقات استحکام بخشیدند. 
امتیازآورترین بازیکن مسابقه ایران - برزیل مرتضی مهرزاد بود که ۱۴ امتیاز برای تیم کشورمان کسب کرد. میثم علیپور و صادق بیگدلی نیز هرکدام موفق به کسب ۱۳ امتیاز شدند.
تیم ملی والیبال نشسته ایران پیش از این در دیدار نخست به برتری رسیده بود و فردا در آخرین بازی خود در مرحله گروهی مسابقات والیبال نشسته بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ به مصاف چین خواهد رفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: