کد خبر: ۵۳۲۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸

با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه قوه ‌قضائیه و سازمان اسناد و کتابخانه ملی، قضات به پرونده‌ها و اسناد حقوقی قوه ‌قضائیه در آرشیو ملی با هدف کاهش اطاله دادرسی دسترسی پیدا می‌کنند.

به گزارش شفاف، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و پژوهشگاه قوه‌ قضائیه در راستای رفع نیازهای علمی کشور و نظام جمهوری اسلامی امضا شد.

در مراسم امضای تفاهم‌نامه که بین سید حجت‌اله علم‌الهدی،‌ رییس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه و حامد ایرانشاهی، مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، طرفین ضمن تأکید بر نقش اسناد در پژوهش‌های تاریخ حقوق و استعلامات مکرر مراجع قضائی از اسناد تاریخی قوه ‌قضائیه که در آرشیو ملی نگهداری می‌شود، بر ایجاد همکاری علمی فی‌ما‌بین تأکید کردند.

سید حجت‌اله علم‌الهدی نیز بر عزم راسخ پژوهشگاه قوه ‌قضائیه بر استفاده از اسناد تاریخی حقوقی و قضائی به عنوان یک منبع قابل اتکا در پژوهش‌های حقوقی با هدف رفع معضلات دستگاه قضا تأکید کرده و تأسیس مرکز اسناد حقوقی در پژوهشگاه در دو سال اخیر را با همین هدف بیان کرد.

همچنین ایرانشاهی به فقدان پژوهش‌های روشمند تاریخ حقوق و به تبع آن عدم استفاده از اسناد تاریخی در روند تحقیقات حقوقی و همچنین فقدان مطالعات و مرکزی جهت پژوهش‌های تاریخ حقوق اشاره کرد.

در این مراسم همچنین تسهیل دسترسی پژوهشگران و قضات به پرونده‌ها و اسناد حقوقی قوه ‌قضائیه در آرشیو ملی با هدف کاهش اطاله دادرسی مورد تأکید قرار گرفت و موافقتنامه راه‌اندازی «سامانه اسناد حقوقی کشور» میان طرفین امضا شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: