کد خبر: ۵۳۲۷۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳
رییس موسسه عالی آموزش بانکداری:

رییس موسسه عالی آموزش بانکداری کشور گفت: اصلاح قوانین بانکی یکی از اجزای اصلی اصلاحات اقتصادی مورد نیاز کشور به شمار می‌رود و یکی از اولویت‌های برنامه‌های تحول اقتصادی است.

به گزارش شفاف، «فرشاد حیدری»  در سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود اقتصاد را نقطه کلیدی و تعیین‌کننده دانستند و اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است عنوان کردند.

وی محورهای اصلی این دوره از همایش بانکداری اسلامی را اصلاح قوانین بانکی، حکمرانی بانکی، مدل کسب و کار بانکی و مانع زدایی و پشتیبانی از تولید بیان کرد.
رییس موسسه عالی آموزش بانکداری با بیان اینکه از تصویب قانون بانکداری بدون ربا در سال ۱۳۶۲ چندین سال می گذرد، گفت: تحولات جدید در حوزه دانش بانکداری و تغییراتی در پی این پیشرفت های علمی حاصل و منجر به تحولات زیادی در رویه‌های بانکی و نظارت بانکی شده است و این تحولات در کنار انباشت و تزاحم قوانین موردی تصویب شده، مشکلاتی را در نظام بانکی کشور ایجاد کرده است که عمده این مشکلات منشأ قانونی دارند.

وی به روز نبودن قوانین را دلیل ناکارایی نظام بانکی دانست و گفت: تدوین قوانین جدید و اصلاح برخی قوانین موجود، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. از این رو، اصلاح قوانین بانکی یکی از اجزای اصلی اصلاحات اقتصادی مورد نیاز کشور به شمار می رود و یکی از اولویت های برنامه های تحول اقتصادی است.

رییس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران تصریح کرد: در سال های اخیر، پیشرفت های قابل ملاحظه ای برای استقرار نظام حاکمیت شرکتی، از طریق قانون گذاری، اعمال اقدامات نظارتی و نیز اجرای داوطلبانه این اصول در بانک های کشورهای توسعه یافته، و از سوی دیگر، آگاهی ذی نفعان بانک ها در مورد ضرورت و اهمیت اجرای اصول حاکمیت شرکتی در بانک ها، موجب شده است مقامات نظارتی و قانونگذاری کشورهای مختلف تلاش کنند محیطی مناسب برای اجرای اصول حاکمیت شرکتی در بانک ها و مؤسسات مالی ایجاد کنند.
وی اظهارداشت: در صنعت بانکداری، مدل‌های کسب و کار همواره مورد توجه بانکداران و سیاستگذاران این حوزه بوده و مدل‌های موجود که امروزه در بانک‌ها استفاده می‌شود باید مورد ارزیابی و بررسی مداوم قرار گیرند.
حیدری با اشاره به اینکه الگوهای موجود کسب و کار بانکی با توجه به شرایط اقتصاد ایران باید بومی سازی شوند، ادامه داد: در راستای ایجاد کسب و کارهای پایدارتر، شناخت و درک هر چه بیشتر نیازهای بازار از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران اضافه کرد: بانک ها باید فرآیند ارزش آفرینی خود را از منظر مشتریان مورد ارزیابی قرار دهند که این رویکرد مستلزم آگاهی کامل از خواسته های مخاطبان و ایجاد ساز و کارها و مدل هایی است که توانایی پاسخ گویی سریع به ترجیحات آنها و خدمت رسانی متناسب با نیاز جامعه را داشته باشند.

حیدری با اشاره به نامگذاری امسال  به عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع‌زدایی ها»، اظهار داشت: در اقتصاد ایران موانع و مشکلاتی در راه تولید قرار دارد و با توجه به بانک محور بودن نظام تأمین مالی اقتصاد کشور، نظام بانکی، یکی از مهمترین نهادهایی است که می تواند بالاترین اثرگذاری را بر بهبود فرآیند تولید داشته باشد. در واقع، بانک ها به عنوان واسطه های پولی می توانند نقش مهمی در تسهیل دسترسی تولیدکنندگان به منابع مورد نیازشان داشته باشند و نظام بانکی کارآمد، یکی از پیشران های مهم برای رشد اقتصادی کشور محسوب می شود و لذا ایجاد ساز و کارهای مناسب برای انجام این نقش مهم توسط نظام بانکی کشور، باید در اولویت قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی روزهای ۹ و ۱۰ شهریورماه ماه به صورت برخط برگزار می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: