کد خبر: ۵۳۲۸۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸

اطلاعاتی در مورد مواد ضد عفونی وجود دارد که که اغلب مردم از آن بی اطلاع هستند.

به گزارش شفاف، وب سایت پزشکی آمریکایی WebMed مطالعه‌ای را در مورد ضدعفونی کننده دست منتشر کرده است که استفاده از آن در دوره اخیر به دلیل شیوع همه گیری "کرونا" به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

این مطالعه توضیح داده است برخی از حقایق در مورد این ماده وجود دارد که بسیاری از افراد آن را نمی‌دانند.

دست‌ها را تمیز نمی‌کند

ضدعفونی کننده ممکن است میکروب‌ها را از بین ببرد، اما دستان شما را از آلودگی پاک نمی‌کند. پس سعی کنید بعد از انجام کار‌هایی مانند: باغبانی، بازی در خارج از منزل، ماهیگیری و... آن را با کف صابون خوب بشوئید.

اثربخشی آن از صابون کمتر است

آب و صابون نه تنها دست را تمیز و ضدعفونی می‌کند، بلکه در از بین بردن میکروب‌هایی مانند نوروویروس، کریپتوسپوریدیوم و ... موثرتر است؛ همچنین، ضد عفونی کننده دست نمی‌تواند مانند صابون مواد شیمیایی یا فلزات سنگین را از بین ببرد.

همه ضدعفونی کننده‌ها مثل هم نیستند

مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند که از ضد عفونی کننده‌های حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید تا مطمئن شوید که بیشترین قدرت از بین بردن میکروب را دریافت کرده اید.

میتواند خطرناک باشد

بهترین ضد عفونی کننده‌ها، مبتنی بر الکل هستند. این بدان معناست که قابل اشتعال نیز هست. اطمینان حاصل کنید که بطری‌های ضدعفونی کننده را در مکانی امن، دور از شعله و حرارت زیاد نگه دارید.

مواد سمی

سازمان غذا و داروی آمریکا متانول را در بیش از ۱۰۰ مارک ضدعفونی کننده دست پیدا کرده است. این یک نوع الکل است که پوست شما می‌تواند آن را جذب کند و می‌تواند باعث تهوع، استفراغ، سردرد، تاری دید، کوری دائمی، تشنج، کما، آسیب دائمی به سیستم عصبی یا حتی مرگ شود. شما می‌توانید لیستی از مارک‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را در وب سایت سازمان غذا و دارو پیدا کنید.

آنفولانزا را درمان نمی‌کند

یک مطالعه نشان داد که اگر مخاط روی دست شما باشد، ضد عفونی کننده دست ممکن است به خوبی عمل نکند. کارشناسان می‌گویند که ضخامت مخاط به محافظت و دور نگه داشتن میکروب‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین شستن دست‌ها بهترین راه بعد از عطسه است.

بیش از حد استفاده نکنید

الکل موجود در ضد عفونی کننده دست می‌تواند پوست را خشک کرده و ترک بخورد و در را برای میکروب‌ها باز بگذارد. فقط به اندازه کافی در یک زمان استفاده کنید تا از این اتفاق جلوگیری کنید. می‌توانید بلافاصله پس از خشک شدن دستان خود از لوسیون برای تسکین هرگونه سوزش استفاده کنید.

استفاده نامناسب

دستان شما باید عاری از کثیفی باشند تا ضدعفونی کننده دست آنطور که باید عمل کند. یک تا دو بار در کف یک دست پمپاژ کنید. دستان خود از جمله بین انگشتان خود را بمالید تا دستان شما خشک شوند، سپس دوباره پمپاژ کنید.

می‌توان آن را در خانه تهیه کرد

مارک‌های خریداری شده در فروشگاه بهترین هستند، اما اگر ضدعفونی کننده دست پیدا نشد، می‌توانید خودتان آن را تهیه کنید. قبل از شروع دستان خود را بشویید. سپس ۴ فنجان الکل ایزوپروپیل، نصف فنجان پراکسید هیدروژن و ۴ قاشق چایخوری گلیسیرین را یک فنجان آب مقطر یا آب جوشانده و سرد شده در یک ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای تمیز مخلوط کنید.

مسمومیت

فقط دو قاشق غذاخوری ضدعفونی کننده دست برای مسمومیت با الکل و حتی کمتر در کودکان خردسال کافی است. تا زمان استفاده از ضدعفونی کننده، آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: