کد خبر: ۵۳۲۹۲۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰

ایرج حریرچی اذعان داشت:حدود ۶۱۲ هزار نفر به دلیل هزینه‌های درمان به زیر خط فقر رفتند.

به گزارش شفاف، ایرج حریرچی در آیین تکریم و قدردانی از خدمات سعید نمکی که با حضور دکتر عین اللهی، معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: شاید تا دو سه دهه پیش، کسی شناخت زیادی از وزرای بهداشت نداشت اما در یکی دو سال اخیر، مواضع و نظرات وزیر و معاونین وزارت بهداشت برای مردم مهم بوده است.

وی افزود: در یکسال آینده، عملکرد حوزه سلامت، بززگترین عامل تعیین‌کننده رشد اقتصادی و نیز رضایت عمومی و حمایت مردم از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. حفظ وحدت و تلاش حداکثری فارغ از جناح بندی‌های سیاسی برای کمک به وزارت بهداشت، وظیفه ای ملی است.

معاون کل وزارت بهداشت یادآور شد: کمک دولت و تمام نهادها به وزارت بهداشت به ویژه در حوزه مالی و سیاسی در این شرایط، نقش بسیار مهمی دارد البته نباید فراموش کنیم که حوزه سلامت فقط مربوط به کرونا نیست و بیماری‌های واگیر و غیرواگیر از مشکلات مهم مردم و نیازمند توجه ضروری و جدی هستند.

حریرچی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای حوزه سلامت در 8 سال گذشته این بود که میزان پرداختی از جیب از بیش از 50 درصد در سال‌های منتهی به سال 92، به 36.6 درصد در سال 96 رسید اما به دلیل رشد منفی اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها، در سالهای اخیر این شاخص به حدود 39 تا 40 درصد رسیده است و منجر شد که کمتر از یک درصد از مردم معادل حدود 612 هزار نفر در یکسال به دلیل هزینه‌های درمان به زیر خط فقر رفتند و هزینه های کمرشکن سلامت زیاد شده است. اگر طبق وعده دولت و مصوبه مجلس، پنج سال پیاپی، رشد اقتصادی چهار درصد داشتیم، پیش بینی می‌شد در سال 1400 به مشکل مالی در حوزه سلامت بخوریم و این در حالی است که متأسفانه در برخی سال‌های اخیر، نه تنها رشد مثبت اقتصادی نداشتیم بلکه رشد اقتصادی منفی نیز داشتیم. 

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد شده که تا سال 1404 مطابق سند چشم انداز در حوزه سلامت باید به کشور اول منطقه تبدیل شود. در شاخص های مختلف سلامت و توسعه پایدار در 30 سال گذشته رتبه 11 تا 17 منطقه مدیترانه شرقی را داشته‌ایم که باید این شاخص ها تا چهار سال آینده، بهبود پیا کند. 

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: