کد خبر: ۵۳۳۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴

یکی از مهمترین فاکتورها در رشد صحیح گلهای آپارتمانی توجه به رطوبت مناسب گیاهان می باشد. تامین این رطوبت در سالن های بزرگ نیازمند استفاده از ابزارهایی خاص می باشد که در این مقاله به بررسی این ابزارها خواهیم پرداخت .

دستگاه رطوبت ساز چیست ؟

همانطور که اشاره شد برای تامین رطوبت سالن های گلخانه به ابزارهای خاصی نیاز است که به این ابزارها دستگاه رطوبت ساز گفته میشود. یک دستگاه رطوبت ساز امکان تبدیل آب به بخار آب را فراهم میکند که روش های تبدیل این مورد بسته به نوع دستگاه متفاوت می باشد.

در انتخاب دستگاه رطوبت ساز فاکتورهای مختلفی وجود دارد که به صورت مختصری به بیان آنها می پردازیم :

- بدنه : بدنه رطوبت ساز باید در مقابل زنگ زدگی ایمن باشد . دلیل این امر این است که اگر بدنه زنگ بزند امکان کاهش کارایی دستگاه و همینطور کاهش طول عمر آن بالا میرود. استفاده از استیل ضدزنگ ، ABS بسیار فشرده و همینطور گالوانیزه با رنگ روغنی میتواند مقاومت دستگاه در مقابل زنگ زدگی را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

- سیستم رطوبت ساز : سیستم های رطوبت ساز مختلفی همچون سیستم رطوبت ساز التراسونیک ، رطوبت ساز پروانه ای ، رطوبت ساز نازلی ، رطوبت ساز های گرم و ... وجود دارند که بسته به فضای مورد استفاده و شرایط گیاهان میتوان از مدل های مختلف آنها استفاده کرد. امکان معرفی اینکه کدام نمونه بهتر است یا کدوم نمونه برتری به دیگری دارد بدون در نظر گرفتن شرایط گیاهان میسر نخواهد بود.

- مصرف انرژِی : از دیگر موارد بسیار مهم در سیستم های رطوبت ساز مورد استفاده در گلخانه ها، میزان مصرف انرژی برق و همینطور میزان آب مصرفی می باشد. با توجه به اینکه گلخانه ها کاربردی صنعتی و نیمه صنعتی از رطوبت سازها دارند، میزان مصرف انرژی در این سالن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از سیستم های نوین و روز دنیا در دستگاه های رطوبت ساز میتواند هزینه ی مصرف انرژی در آنها را پایین بیاورد.

انواع دستگاه های رطوبت ساز گلخانه :

در این بخش به معرفی دستگاه های رطوبت ساز شناخته شده مورد استفاده در گلخانه ها میپردازیم :

- رطوبت ساز التراسونیک :

از جمله رطوبت سازهای شناخته شده مورد استفاده در گلخانه ها رطوبت ساز التراسونیک می باشد. این نوع از رطوبت سازها رطوبت را از طریق امواج الکترومغناطیسی و با استفاده از پیزوالکتریک ها تبدیل می کنند. پیزوالکتریک های مورد استفاده در رطوبت سازه ای التراسونیک از نوع سرامیکی می باشند. زمانی که نیروی برق به این پیزوهای سرامیکی میرسد، این قطعه نیروی برق را به امواج مافوق صوت تبدیل کرده و امواج ایجاد شده به آب که بر روی پیزوها قرار دارد وارد میشود. در نتیجه قطرات آب به قطراتی بسیار ریز تبدیل میشوند که در نتیجه ی آن رطوبت در دستگاه ایجاد میشود.

این رطوبت ایجاد شده توسط فن های موجود در این ماشین های رطوبت سازی به محیط بیرون منتقل میشود. بسته به نوع دستگاه و نیاز آن ، ممکن است از پیزوهایی با اندازه های مختلف و قدرت های مختلف استفاده شود که توان تولید رطوبت بالاتری داشته باشند.

رطوبت ساز های التراسونیک برای استفاده در سالن های بسیار بزرگ و صنعتی مناسب نمی باشند چرا که در این صورت باید از چندین دستگاه مختلف برای تامین رطوبت سالن استفاده شود . از این رو صرفه ی اقتصادی در این مورد وجود ندارد .

توجه کنید که در محاسبه ی میزان رطوبت هوای داخل گلخانه ، باید به سیستم تهویه گلخانه و جریان هوا نیز توجه شود .

- رطوبت ساز پروانه ای :

رطوبت ساز پروانه ای از دیگر ابزارهای مورد استفاده برای تولید رطوبت می باشند. در این دستگاه ها یک پروانه ی بزرگ در قسمت جلوی دستگاه قرار دارد که آب پمپاژ شده توسط پمپ دستگاه بر روی این پروانه ریخته شده و این پروانه با قدرت گردشی بالاتر از 3 هزار دور در دقیقه آب را به قطراتی بسیار ریز تبدیل میکند. قطرات تبدیل شده با استفاده از گردش هوای ایجاد شده توسط این پروانه به سمت جلو پرتاب میشود و رطوبت در داخل سالن ایجاد میشود .

رطوبت ساز های پروانه ای بسته به نوع قدرت موتورالکتریکی و همینطور اندازه ی پروانه، دارای مدل های گوناگونی می باشند. با توجه به اینکه این نوع از سیستم های رطوبت رسانی ، هوادهی نیز انجام میدهد ، در خنک سازی سالن نیز نقشی موثر ایفا میکند.

در این رطوبت سازها مخزنی در داخل دستگاه قرار داده میشود که ابتدا مخزن پر شده و سیستم پمپاژ آب از داخل مخزن انجام میگیرد. در نتیجه این مورد در صورتی که سالن با قطعی آب یا کاهش فشار آب همراه باشد ، اختلالی در عملکرد رطوبت ساز ایجاد نخواهد شد.

رطوبت سازهای پروانه ای دارای یک فشارشکن در مقابل دستگاه می باشند. این فشارشکن مانع از انتقال قطرات بزرگ آب به داخل سالن میشود.

سیستم های رطوبت رسانی دیگر :

-رطوبت رسان های گرم : این نوع رطوبت رسانها با تبخیر کردن آب رطوبت را تولید میکنند. اولا رطوبت تولید شده در این سیستم ها گرم است ، ثانیه به دلیل تبخیر شدن آب ، این رطوبت کاملا پاک بوده و هیچ ماده ی سنگینی برخلاف رطوبت سازهای سرد ندارد. شاید تنها مشکل این دستگاه ها هزینه ی بالای انرژی مصرفی آنها می باشد.

- رطوبت رسانهای نازلی : با اینکه در این نوشتار به بررسی این نوع از رطوبت سازها نپرداختیم، ولی این سیستم بهترین سیستم برای استفاده در سالن های گلخانه ای بزرگ می باشد، هم میتوان با هزینه ی کمتری آن را در تمام سالن گسترش داد، هم تمام اعمال آن قابل کنترل با سیستم های کنترلی گلخانه می باشد. شاید تنها عیب آن هزینه ی ابتدایی بالای تهیه موتور و سایر ادوات دستگاه می باشد .

سخن پایانی :

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، انتخاب رطوبت ساز نیازمند شناختی کامل از میزان رطوبت مورد نیاز گیاهان و همینطور سرعت گردش هوا در داخل سالن می باشد. پیشنهاد میشود که انتخاب رطوبت ساز بدون کسب اطلاع از متخصصان این امر و مشاوره و محاسبه ی هوای گردشی در داخل سالن گلخانه صورت نگیرد . مقیاسه ی دستگاه های مختلف و بررسی ویژگی های آنها نیز میتواند دیدی بازتر از دستگاه های رطوبت ساز را در اختیار شما قرار دهد. میتوانید با مراجعه به آدرس https://eig-shop.com مدلهای مختلف رطوبت سازهای التراسونیک ، پروانه ای ، نازلی و رطوبت ساز های گرم را مشاهده کرده و مشخصات فنی آنها را بایکدیگر مقایسه نمایید.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: