کد خبر: ۵۳۳۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۹
دربیانیه حزب اسلامی کار در خصوص حوادث اخیر افغانستان تاکید شد؛

حزب اسلامی کار در واکنش به حوادث اخیر افغانستان بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش شفاف، در این بیانیه با اشاره به اینکه طی هفته های اخیر نیروهای نظامی آمریکاو متحدان غربی آن پس از 20سال در یک تفاهم رذیلانه و محرمانه با طالبان خاک افغانستان را ترک کردند، آمده است: آمریکایی ها که به بهانه نابودی القاعده و بن لادن پس از حوادث 11 سپتامبر به افغانستان لشکر کشی کرده بودند در طول 2 دهه گذشته با حمایت و استقرار دولت های وابسته به خود سعی کردند؛ منابع طبیعی و ارزشمندکشور افغانستان را به یغما ببرند. شرکت های آمریکایی به نمایندگی از زمامداران خودبا ایجادباندهای مافیایی قدرت و ثروت در آن کشور معادن ارزشمند این کشور را به یغما بردند

در بخشی دیگر از این بیانیه با طرح اینکه کشور افغانستان از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده ، عنوان شده است: بدون شک صلح پایدار در آن و ایجاد یک دولت مردم سالار جز در سایه مشارکت همه اقوام و مذاهب محقق نخواهد شد. هر گونه قوم گرایی و نگاه افراطی به عقاید مذهبی،حتما موجب بروز تنش های غیرقابل کنترل خواهد شد.

این بیانیه می افزاید :ملت رنجدیده افغانستان،مستحق یک حکومت با شاخص های دموکراتیک و مردم سالار است.قطعاً دخالت کشورهای منطقه و فرا منطقه ای در اختلافات کنونی افغانستان و در راستای قتل عام مردم،شرایط ادامه و توسعه بحران را فراهم خواهد آورد.

حزب اسلامی کار در این بیانیه ضمن محکوم کردن حمله و نسل کشی در پنجشیر عنوان کرد :به دولت جمهوری اسلامی ایران و سایر دولت های منطقه و فرامنطقه ای توصیه اکید می کند که با استفاده از ابزار دیپلماسی و گفت وگو با طرف های درگیر در ابتدا آتش شعله های جنگ داخلی را خاموش و سپس برای استقرار یک دولت فراگیر و ملی با حضور همه اقوام و مذاهب تلاش کنند. باید ایجاد آرامش و رفاه در افغانستان اولویت سیاست خارجی ایران و کشورهای منطقه باشد.اقتصاد پویا وحضور موثر شرکت ها و تجار ایرانی درافغانستان می تواند به رشد و توسعه هر دوکشور کمک فراوانی کند این مهم جز در سایه صلح و حضور همه اندیشه ها و افکار در ساختار حاکمیت افغانستان امکان پذیر نخواهد بود.اشتراکات فرهنگی و دینی با مردم شریف افغانستان و میزبانی از آنها در طول 4 دهه گذشته از افتخارات بزرگ ملت و دولت ایران است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: