کد خبر: ۵۳۳۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵

صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا در گزارش سالانه خود اعلام کرد که همه‌گیری ویروس کرونا «تاثیری ویرانگر» بر مبارزه با این بیماری‌ها گذاشته است.

به گزارش شفاف، صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا روز گذشته در گزارش سالانه خود اعلام کرد که همه‌گیری ویروس کرونا «تاثیری ویرانگر» بر مبارزه با این بیماری‌ها گذاشته است.

بنا به اعلام این سازمان نتیجه بررسی‌ها برای نخستین بار از سال 2002 (زمان پایه‌گذاری صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا) نشان می‌دهد که بشر در عرصه مقابله با این بیماری‌ها به عقب رفته است.

"پیتر سندز" مدیر اجرایی این سازمان گفت: «تاثیر همه‌گیری کرونا بر مقابله با اچ‌آی‌وی (ویروس عامل ایدز)، سل و مالاریا و گروه‌هایی که ما از آنها حمایت می‌کنیم ویرانگر بود. برای اولین بار در تاریخ صندوق جهانی نتایج برنامه‌های کلیدی از عقبگرد حکایت دارد.»

کاهش چشمگیر دسترسی افراد آسیب‌پذیر به خدمات مقابله با ایدز

بررسی‌های صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا نشان می‌دهد که ارائه خدمات انجام آزمایش و پیشگیری از ابتلا به HIV به گروه‌های کلیدی و آسیب‌پذیر به شکل «چشم‌گیری» کاهش یافته است. این در حالی است که این گروه‌ها پیش از این هم در مقایسه با کل جمعیت به شکلی نامتناسب در زمینه دسترسی به این خدمات با مشکل روبرو بودند.

بنا به آمار این صندوق، شمار افرادی که در سال 2020 تحت پوشش خدمات و برنامه‌های پیشگیری از ابتلا به HIV (ویروس عامل ایدز) قرار گرفتند در مقایسه با سال قبل از آن 11 درصد کاهش یافت.

طبق بررسی‌های این سازمان میزان دسترسی جوانان به این خدمات و برنامه‌ها در سال 2020 نیز با کاهش 12 درصدی روبرو بود.

از سوی دیگر شمار مادرانی که برای جلوگیری از انتقال «اچ آی وی» به نوزادانشان دارو دریافت می‌کنند 4.5 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در گزارش صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا آمده است که شمار آزمایش‌های «اچ آی وی» در سال 2020 میلادی 22 درصد کاهش یافت. این امر به این معنا است که شماری از مبتلایان به این ویروس در بسیاری از کشورها نتوانستند درمان خود را به موقع آغاز کنند.

تأثیر فاجعه‌بار بر بیماری سل 

تحقیقات صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا همچنین نشان می‌دهد که همه‌گیری ویروس کرونا در زمینه مقابله با بیماری سل نیز تاثیری «فاجعه‌بار» داشته است. بنا به اعلام این سازمان شمار افرادی که در کشورهای تحت نظر صندوق جهانی به دلیل ابتلا به نوع مقاوم سل در برابر داروها تحت درمان هستند 19 درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش یورونیوز، تعداد بیمارانی که به دلیل ابتلا به نوع بسیار مقاوم سل در برابر داروها تحت درمان هستند هم با افت 37 درصدی روبرو بوده است. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: