کد خبر: ۵۳۳۴۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲

تابلو برق چیست؟

تابلو برق (Switchgear) محفظه ای فلزی شامل تجهیزات الکتریکی و مکانیکی است. وظیفه اصلی آن، کنترل، پایش و توزیع پایدار انرژی الکتریکی در یک مدار می باشد. از این دستگاه، انواع مختلفی بسته به نیاز شما وجود دارد. هدف از خرید تابلو برق در ساده ترین حالت آن می تواند به منظور کنترل توزیع برق در یک مجتمع مسکونی باشد. از انواع پیچیده تر این دستگاه یعنی تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط در نیروگاه ها، پروژه های ساخت و ساز، صنایع تولیدی، پتروشیمی ها و میادین نفت و گاز استفاده می شود. انواع مختلفی از تابلوهای برق شامل ایستاده، دیواری و رومیزی می تواند توسط شرکت سازنده طراحی و تولید شود. همچنین می توان نسبت به محل استفاده، نوع درونی (Indoor) یا بیرونی (Outdoor) این سیستم را مورد استفاده قرار داد.

ساخت تابلو برق

اجزای تشکیل دهنده تابلو برق

در یک تابلوی برق استاندارد، انواع گوناگونی از تجهیزات و قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام خرید تابلو برق باید نوع کلیدها، فیوزها، سوییچ ها، چراغ ها، قطعات کنترل کننده و حفاظتی و غیره به صورت دقیق بین کارفرما و پیمانکار مشخص گردد. یکی از موارد بسیار مهم در خرید تابلو برق توجه به برند و مدل تجهیزات به کار رفته در آن می باشد. شرکت های سازنده معتبر تابلو برق، از برندهای شناخته شده در سطح جهانی از جمله اشنایدر و ABB در مونتاژ محصولات خود استفاده می کنند. این کار سبب می شود که عمر دستگاه طولانی تر شده و کیفیت کار آن نیز تضمین شود. بنابراین در هنگام سفارش ساخت تابلو برق حتماً نوع و برند قطعات را از تولید کننده جویا شوید.

طبقه بندی تابلو برق صنعتی

برای سفارش ساخت تابلو برق ضروری است که طی برقراری تماس با شرکت تولید کننده، جزئیات درخواست خود را با مسئولین مربوطه در میان بگذارید. در این صورت می توانید در زمان کمتر و کیفیت بالاتر، محصول مورد نظر خود را تهیه نمایید. به طور کلی تابلو برق صنعتی به سه دسته زیر تقسیم می شود:

 • تابلو برق فشار ضعیف تا 1000 ولت
 • تابلو برق فشار متوسط تا سطح 36 کیلوولت
 • تابلو برق فشار قوی بالای 36 کیلوولت

در مورد مصارف خانگی و طیف وسیعی از صنایع، معمولاً از دو نوع اول استفاده می شود.

تابلو برق فشار ضعیف Low voltage switchgear

تابلو برق فشار ضعیف همانطور که اشاره شد تا سطح ولتاژ 1000 ولت کاربرد دارد. از جمله انواع این دستگاه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • سیستم موتور کنترل سنتر MCC
 • تابلو پاور کنترل سنتر PCC
 • تابلو حفاظت و کنترل
 • اصلاح ضریب قدرت
 • کنترل اتوماسیون

معمولا تابلو های برق فشار ضعیف تا سطح جریان 7400 آمپر وجود دارند. در شکل زیر یک نمونه از این محصولات باکیفیت ایرانی از برند آداک به نمایش در آمده است:

تابلو برق فشار ضعیف

تابلوبرق فشار متوسط

برای استفاده از تابلو برق با کاربردهای صنعتی، عمرانی - توسعه ای، صنایع پتروشیمی، میادین نفت و گاز و همچنین نیروگاهی، اکثراً از نوع تابلو برق فشار متوسط استفاده می شود. این سیستم به دو صورت فیکس و کشویی وجود دارد. تحمل سطح ولتاژ نسبتاً بالا تا 36000 ولت از ویژگی های اصلی این دستگاه است. همچنین تابلو MV می تواند به دو صورت تابلو برق عایق هوا AIS و تابلو GIS یا عایق گاز طراحی و ساخته شود. درباره تفاوت این دو تکنولوژی، می توانید از مقالات رایگان وبسایت آداک بهین نیرو استفاده نمایید.

تابلو برق صنعتی از نظر ساختار

با توجه به پیشرفت فناوری و گسترش نیازهای مشتریان، عموماً تنوع زیادی در طراحی و ساخت تابلو برق وجود دارد. بسته به وضعیت محل استفاده از دستگاه می توان دسته بندی ذیل را انجام داد:

 • ساختار Metal Clad: ساختار فلزی با بخش های مجزا
 • بدنه Metal Enclosed: ساختار تمام فلزی بسته
 • تابلو برق دیواری (روکار-توکار)
 • تابلو ایستاده چند منظوره

تفاوت تابلو برق فیکس Fixed و کشویی Withdrawable

همانند تصویر زیر، تابلو فشار متوسط ثابت یا فیکس دارای ساختاری است که در آن قطعات و تجهیزات در یک موقعیت ثابت در داخل دستگاه جانمایی شده اند. در خرید تابلو برق فیکس باید توجه داشته باشید که به منظور تعمیر هر قطعه، لازم است که آن قطعه را از سیستم جدا نمود. بنابراین این محدودیت، کار تعمیر و نگهداری تابلو برق را دشوار می کند. در عوض، مدل کشویی با ساختار ماژولار امکان حرکت رفت و برگشت بخش های مجزا از هم را فراهم می کند. در نتیجه در صورت بروز آسیب در سیستم یا نیاز به بروز رسانی تجهیزات، این کار سریعتر و ساده تر انجام می شود.

تابلو برق فشار متوسط

مهم ترین نکات در خرید تابلو برق صنعتی

به منظور داشتن یک انتخاب مناسب برای مجموعه تولیدی یا صنعتی خود، می بایست از خدمات مشاوره کارشناسان شرکت طراح و سازنده بهره مند شوید. اما به طور کلی فاکتورهای ذیل را در زمان خرید این دستگاه الکتریکی مدنظر داشته باشید:

 1. ابتدا نوع تابلو را مشخص کنید (ایستاده، دیواری، روکار، توکار، جعبه ای و رک).
 2. میزان ولتاژ و جریان مورد نیاز واحد خود را مشخص کنید.
 3. جنس تابلو را تعیین کنید (فولاد، استیل، آلومنیوم و …).
 4. محل نصب تابلو را مشخص کنید (درونی –بیرونی).
 5. استاندارد به کار رفته در تامین حفاظت دستگاه را بپرسید.
 6. استاندارد عدم نفوذ آب و گرد و خاک را در نظر بگیرید.
 7. به فیکس یا کشویی بودن و ساختار ماژولار تابلو دقت کنید.
 8. نوع فرآیند رنگ کاری بدنه را از پیمانکار جویا شوید.
 9. به برند تجهیزات به کار رفته و قیمت آن توجه کنید.
 10. خرید تابلو برق را فقط از شرکت های معتبر و دارای ضمانت انجام دهید.
 11. دفترچه راهنمای فنی و کاتالوگ های عمومی را از تولید کننده بخواهید.
 12. درباره خدمات پس از فروش دستگاه سوال کنید.
 13. مدت زمان مورد نیاز برای طراحی و ساخت تابلو را مشخص کنید.

مشکلات ناشی از خرید تابلو برق بی کیفیت

فکر می کنید اگر صرفاً به علت قیمت پایین، یک شرکت یا کارگاه تولید تابلوهای برق را انتخاب کنید و موارد بالا را کنترل نکنید چه اتفاقی رخ می دهد؟ خوب است بدانید که بسیار محتمل است که دستگاهی که خریداری کرده اید و یا تجهیزاتی که با آن کنترل می شوند، در معرض آسیب جدی قرار گیرند. زیرا تابلو برق یک وسیله الکتریکی پیچیده و حساس است. بنابراین ضروری است که در برابر نوسانات جریان و ولتاژ مقاومت نموده و روش های قطع جریان به وسیله تجهیزات پیشرفته برای موارد اضطراری در آن تعبیه شده باشد. انتخاب دستگاه بی کیفیت می تواند عواقب جبران ناپذیری اعم از آتش سوزی یا انفجار را در پی داشته باشد.

برخی از آسیب های ناشی از بکارگیری سیستم نا ایمن برق شامل موارد ذیل می باشند:

 • بروز خطای سیستمی متعدد
 • اندازه گیری جریان و ولتاژ اشتباه
 • آسیب به قطعات داخلی در نتیجه اضافه بار
 • آسیب به سایر لوازمی که با تابلو برق کنترل می شوند
 • احتمال بروز آتش سوزی یا انفجار در دستگاه

قیمت تابلو برق صنعتی

مانند بسیاری از موارد مشابه، قیمت نقش تعیین کننده ای در خرید تابلو برق، بازی می کند. البته با توجه به حساسیت بالای این دستگاه و اهمیت کلیدی آن در تامین ایمن و پایدار برق، ضروری است که از شرکت هایی که قیمت های بسیار پایین تر از میانگین استعلامات قیمتی شما داده اند، دوری کنید. زیرا این کار ریسک خطرات جبران ناپذیری ناشی از استفاده از اجناس بی کیفیت و یا طراحی نادقیق به دنبال دارد.

بهترین شرکت برای خرید تابلو برق

رعایت نکات بالا می تواند خرید تابلو برق را به تجربه ای مفید و خوشایند تبدیل کند. در صورتی که به ایمن بودن دستگاهی که سفارش می دهید اهمیت می دهید پیشنهاد ما به شما، بررسی محصولات آداک است. این شرکت با اخذ تاییدیه تایپ تست برای محصولات خود از آزمایشگاه های برتر جهان هرگونه نگرانی شما را از بابت ایمنی و کیفیت برطرف می کند. همچنین به واسطه سال ها تجربه ارزشمند و اجرای صدها پروژه موفق ملی و منطقه ای، می تواند پروژه مدنظر شما را به نحو احسن در کمتر زمان ممکن به انجام برساند. این شرکت تابلو برق مدنظر شما را از صفر تا صد طراحی و تولید می نماید و در محل پروژه شما توسط تکنسین های ماهر خود نصب می کند. همچنین خدمات پشتیبانی و پس از فروش گسترده ای را با کیفیت بالا به شما ارائه می نماید.

روش های سفارش خرید تابلو برق

برای اطلاع از هزینه و زمان مورد نیاز جهت طراحی و تولید تابلو برق مورد نظر خود، کافیست که به کمک یکی از روش های ذیل با آداک تماس حاصل فرمایید. کارشناسان این شرکت در اسرع وقت برای ارائه استعلام قیمت محصول مدنظرتان و ارائه مشاوره رایگان با شما تماس خواهند گرفت.

دفتر مرکزیکرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

دفتر تهران (بازاریابی و فروش)بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: