کد خبر: ۵۳۳۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۷

منابع سیاسی اسرائیلی اعلام کردند که رژیم صهیونیستی به دنبال راهکار میانه‌ای با آمریکا درباره کنسولگری و شهرک سازی است.

به گزارش شفاف، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، بعد از اینکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دو بار به نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ابلاغ کرد که مصمم به اجرای وعده‌های انتخاباتی درباره موضوع فلسطین به ویژه مخالفت با اقدامات یکجانبه از جمله گسترش شهرک سازی و بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس برای خدمات رسانی به فلسطینی‌ها است منابع سیاسی در تل آویو اعلام کردند این رژیم تلاش می‌کند تا به راهکار میانه‌ای درباره این موضوعات با آمریکا برسد به ویژه اینکه ثبات دولت و توازن سیاسی آن و ممانعت از دستیابی مخالفان به رهبری بنیامین نتانیاهو به دستاوردها لازم است.

این منابع اعلام کردند: بنت توضیح داد که به حل و فصل اختلافات اسرائیل و آمریکا از طریق تفاهم و هماهنگی و دیدگاه مشترک توجه دارد و مطمئن است که دولت بایدن کاری نمی‌کند که دولت بنت سقوط کند. منابع سیاسی و آمریکایی فاش کردند که طی دیدار بایدن و بنت در کاخ سفید بایدن اعلام کرد که هرگز خواسته خود را درباره بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس کنار نمی‌گذارد و هرگز درباره اقدامات یکجانبه مثل شهرک سازی در کرانه باختری ساکت نمی‌نشیند.

بایدن تأکید کرد که این مواضع طی رقابت انتخاباتی آمریکا خود را نشان داد و بایدن وعده داد که برای خدمت به صلح در خاورمیانه و برداشتن موانع این کار را بکند. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز اظهارات علنی و واضحی را در این باره طی سفرش به خاورمیانه در مه ایراد کرد.

به گفته این منابع بنت اعلام کرده که با بازگشایی کنسولگری مخالف است و خواهان تصویب پروژه‌های شهرک سازی با توجه به افزایش نیازهای شهرک نشینیان است. اما در عین حال پیشنهاد داد که کادرهایی از دو طرف برای رسیدن به راهکار مورد قبول تشکیل شود. یک مسئول اسرائیلی اعلام کرد که موضوع کنسولگری ممکن است به ثبات دولت بنت لطمه بزند. بازگشایی کنسولگری یک تصمیم آمریکایی صرف است که به تصویب رسمی از سوی دولت اسرائیل نیاز دارد و وزرای راست گرایی مثل آیلت شاکید، وزیر کشور که از حزب بنت است، گدعون ساعر، وزیر دادگستری، زئیو الکین، وزیر مشاور و احزاب مخالف با آن مخالفند.

حتی یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی معتقد است که بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس طرح خوبی نیست و پیام اشتباهی نه فقط برای منطقه و فلسطینی‌ها بلکه برای دیگر کشورها هم دارد. همچنین به ائتلاف دولتی لطمه می‌زند و دولت آمریکا این را نمی‌خواهد.

در این راستا یک مسئول ارشد در شورای شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری اعلام کرد بنت وعده داده که به طرح شهرک سازی لطمه نمی‌زند و به زودی برای تدوین پروژه‌های مربوط به تقویت شهرک سازی تلاش خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: